לראשונה בתולדות ארה"ב: הקונגרס ערך הצבעה באמצעות שליחים, בגלל הקורונה

הצבעות ללא נוכחותם הפיזית של המחוקקים לא נערכו גם בימי מלחמת האזרחים. הדמוקרטים תיקנו את החוק כדי לאפשר זאת נוכח ההגבלות שהכתיבה המגפה, שגבתה עד כה את חייהם של יותר ממאה אלף אמריקאים

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה לבניין הקפיטול בוושינגטון הבירה, אתמול. מחוקקים ושוטרים שומרים על מרחק של לפחות שני מטרים אחד מהשני
הכניסה לבניין הקפיטול בוושינגטון הבירה, אתמול. חברי הבית התכנסו למושב מקוצר בן יומייםצילום: TOM BRENNER/רויטרס

הקונגרס בארה"ב רשם אתמול (רביעי) היסטוריה, כשחברי בית הנבחרים ערכו לראשונה הצבעה באמצעות שליחים — בשל ההגבלות שהכתיבה מגפת הקורונה. הלילה חצה מניין המתים בארה"ב מהמחלה שלה גורם נגיף הקורונה, Covid-19, את רף המאה אלף.

ההצבעה התקיימה במסגרת תיקון שאישרו הדמוקרטים לפני כשבועיים, המתיר לכל חבר קונגרס להצביע עבור עד עשרה מחבריו לסיעה שאינם נוכחים פיזית במליאה. זאת, בשל האיסור שהוטל בחלקים נרחבים מארה"ב על נסיעה למרחק, שמנע את הגעת המחוקקים לוושינגטון הבירה. 

טקס זיכרון לאנשים שמתו מהנגיף בניו יורק, בשבוע שעברצילום: Bebeto Matthews/אי־פי

חברי בית הנבחרים הצביעו על "החוק לזכויות האדם של האויגורים" המחייב סוכנויות מודיעין בממשל האמריקאי לדווח לקונגרס אחת לתקופה על מאמצי הדיכוי של ממשלת סין כלפי בני המיעוט המוסלמי. 40 מחוקקים השתתפו בהצבעה, ובעוד מרביתם הצביעו עבור עוד חבר אחד או שניים מסיעתם, כמה מהם ניצלו את המגבלה והצביעו עבור כעשרה אחרים.

בעבר נמנע הקונגרס מלאפשר לחבריו להצביע באופן זה גם בעתות חירום אחרות, כמו מלחמת האזרחים או מגפת השפעת הספרדית. ההצבעה נמשכה יותר משעה, בין היתר בשל ההגבלה על מספר חברי הבית היכולים להימצא בו זמנית במליאה ולהצביע. 

הרפובליקאים, המחזיקים במיעוט ממושבי הבית, התנגדו לשינוי בכללים והחרימו את ההצבעה. בנוסף לכך, יותר מ-20 חברי הסיעה הרפובליקאית בבית הנבחרים הודיעו כי יגישו עתירה משפטית נגד מנגנון ההצבעה באמצעות שליחים. מנהיג הסיעה, קווין מקארתי, כינה את ההצבעה התקדימית שנערכה אתמול "הפרת חובה" מצד הדמוקרטים. יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, כינתה את התביעה "תעלול עלוב".

שולחנות מחוקקים בבית הנבחרים עם שלטים המורים להקפיד על מרחקצילום: David Zalubowski/אי־פי

התיקון שאישרו הדמוקרטים קובע כי הצבעה באמצעות שליחים תוגבל רק לעתות חירום ולא תוכל להימשך יותר מ-45 יום. הרפובליקאים, המבקשים לתמוך בקריאתו של הנשיא דונלד טראמפ לחדש את פעילות המשק, קראו לחזרה לשגרה מלאה בעבודת הקונגרס.

בתביעה שהגישו נגד מנגנון ההצבעה החדש טענו הרפובליקאים, בין היתר, כי הדבר עלול לשמוט את הבסיס החוקתי מתחת לחוקים שיאושרו כך. אולם, לדברי ארווין צ'מרינסקי, דיקן בית הספר למשפטים באוניברסיטת קליפורניה, לקונגרס ישנה עצמאות מכוח החוקה לקבוע את כללי העבודה של חבריו. הוא הוסיף כי מערכת המשפט האמריקאית אינה נוהגת להתערב בעבודות רשויות השלטון האחרות.

בית הנבחרים, על 435 החברים והחברות בו, שב אתמול לכינוס מקוצר בן יומיים, בשל הגבלות התנועה שהוטלו על תושבי הבירה. הסנאט — שבו מאה חברים בלבד — יצא לפגרה, אחרי שפעל כסדרו במהלך רוב החודש האחרון. שני הבתים הגיעו למבוי סתום בהכנת חוק חדש שנועד להסדיר חבילות סיוע ממשלתיות לאזרחים ועסקים שנפגעו מהמשבר הכלכלי שגרמה מגפת הקורונה.

"אבן דרך עצובה"

מניין המתים שגבתה המגפה עד כה בארה"ב עומד עתה על 100,576 — כך לפי מרכז המעקב של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס במרילנד. מדובר במספר גבוה יותר ממניין החיילים האמריקאים שנפלו במלחמת וייטנאם ובמלחמת קוריאה ביחד. לשם השוואה, במלחמת העולם הראשונה נהרגו 116 אלף חיילי צבא ארה"ב. מספר החולים הכולל במדינה גבוה מ-1.7 מיליון. בעולם כולו נספרו עד כה יותר מ-5.7 מיליון חולים ויותר מ-356 אלף מתים.

הנשיא טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי חציית רף מאה אלף המתים היא "אבן דרך עצובה" וביקש למסור את תנחומיו למשפחותיהם וחבריהם של קורבנות המגפה. המועמד הדמוקרטי המסתמן לנשיאות, ג'ו ביידן, פרסם סרטון שבו הביע אף הוא צער על המתים וגינה את תגובתו המאוחרת של הממשל למגפה.

הרשויות בארה"ב דיווחו לראשונה על חולה בנגיף הקורונה ב-20 בינואר, באותו יום כמו דרום קוריאה. הבית הלבן נמנע בחודשים הראשונים מהרחבת הסיוע הפדרלי למדינות ברחבי ארה"ב והחל להרחיב את מערך הבדיקות לאיתור חולים רק כשהמגפה היתה בשלבי התפשטות מתקדמים.

דרום קוריאה נקטה צעדים לבלימת המגפה כבר מיומה הראשון, ודיווחה עד כה על 269 מתים בלבד. הרשויות בסיאול הודיעו היום כי תחדש כמה מההגבלות שהחלה להקל בהן, בעקבות זינוק במספר החולים שאותרו בבירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ