מפגינים במיניאפוליס הציתו תחנת משטרה, טראמפ איים לשלוח את המשמר הלאומי

כ-500 חיילי המשמר הלאומי של מינסוטה הופעלו בזירת המחאה, לאחר שמפגינים השחיתו את תחנת המשטרה שבה עבד השוטר שדרך על צווארו של ג'ורג' פלויד. הנשיא: "ברגע שתתחיל הביזה, יתחיל גם הירי". כתב שחור של CNN שדיווח מהזירה נעצר בשידור חי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בתחנת המשטרה במיניאפוליס, הלילה
מפגינים בתחנת המשטרה במיניאפוליס, הלילהצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

מושל מינסוטה טים וולץ הזעיק הלילה (שישי) את המשמר הלאומי במדינה בעקבות התפשטות המחאות במיניאפוליס על הרג האזרח השחור ג'ורג' פלויד בידי שוטר ביום שלישי. ביומה השלישי של המחאה, השתלטו הלילה המפגינים על תחנת משטרה בעיר והציתו אותה. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ גינה את המפגינים והזהיר כי ישלח חיילים שירו במפגינים "ברגע שיתחילו לבזוז".

ההפגנות התמקדו בדרום מיניאפוליס, ובניינים הוצתו ברחובות רבים. באזור השעה 22:00 (שעון מקומי) מפגינים שהקיפו תחנת משטרה בעיר פרצו למקום כשהם מטפסים על גדרות ושוברים חלונות - והציתו שריפה. ממשטרת מיניאפוליס נמסר כי כל אנשי המשטרה במקום התפנו. העירייה הזהירה את התושבים בקרבת התחנה, ואת המפגינים, להתרחק מהמקום - בשל דיווחים לא מאומתים על פגיעה בצינורות גז וחשש מפיצוץ.

מפגין במיניאפוליס, אתמולצילום: AFP

תיעוד מותו של פלויד, שנחנק למוות לאחר שהשוטר הצמיד את ברכו לצווארו כשהיה עצור, הוביל להפגנות אלימות בעיר ולעימותים בין תושבים לשוטרים. פלויד, בן 43, עבד כמאבטח במסעדה במיניאפוליס, עיר מגוריו. הוא נעצר בידי שוטר שהגיע לבדוק תלונה שהגיש בעלי חנות סמוכה על לקוח שניסה לשלם בשטר מזויף של 20 דולר. בסרטון הוא נראה מתחנן על חייו בעודו מתפתל ואומר "אני לא יכול לנשום". מותו נקבע זמן קצר לאחר מכן. ארבעת השוטרים שהיו מעורבים במותו פוטרו באותו היום, והרשויות הפדרליות בוחנות כעת אם להעמידם לדין. 

סגנית יו"ר מועצת העיר מיניאפוליס, אנדראה ג'נקינס, סיפרה בריאיון לרשת MSNBC כי פלויד והשוטר שנראה בסרטון חונק אותו, דרק שובין, עבדו יחד במשך 17 שנה כמאבטחים באותה מסעדה. בריאיון לתחנת טלוויזיה מקומית סיפרה אחת מבעלות המסעדה לשעבר, מאיה סנטמריה, כי שובין נהג לעבוד כמאבטח מחוץ למסעדה בשעות שלא היה במשמרת במשטרה; בעוד פלויד עבד כמאבטח בפנים. 

מפגינים במיניאפוליס, הלילהצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

הנסיונות לשכך את המחאות נתקלו בקשיים בשל המתיחות בין המשטרה לקהילה השחורה. ראש העיר ג'ייקוב פריי, אמר כי המחאות והמהומות הן תוצאוה של "זעם ועצב" שצמחו בקהילה השחורה בעיר. "אנחנו חייבים להחזיר על כנו את הסדר כדי שנוכל לעבוד קשה יחד", אמר פריי. בערים אחרות בארה"ב, ובהן ניו יורק, אלבקרקי, קולומבוס ודנוור, התקיימו צעדות תמיכה במפגינים.

בצו שפרסם המושל וולץ נכתב כי "מאז מותו של פלויד, אלפים מתושבי מינסוטה הביעו את תסכולם בצורה שלווה ובונה, אך למרבה הצער, אחדים נקטו פעולות לא חוקיות ומסוכנות, כולל הצתה, התפרעות, ביזה ופגיעה ברכוש ציבורי ופרטי". כ-500 חיילי המשמר הלאומי של מינסוטה הופעלו באזור ההפגנות.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב על המהומות במיניאפוליס וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי המפגינים הם "בריונים שמבזים את כבודו של ג'ורג' פלויד, ולא אתן לזה לקרות". עוד אמר טראמפ כי הוא שוחח עם המושל וולץ ואמר לו כי הצבא ניצב לצידו. "ניקח את השליטה ברגע שתהיה בעיה, אבל כשהביזה תתחיל, כך גם הירי", הזהיר הנשיא. בהמשך סימנה טוויטר את הציוץ באזהרה כי הוא "עשוי לעודד האדרה של אלימות". זו הפעם הראשונה שאזהרה מסוג זה נלווית לציוץ של הנשיא. בשל הסימון לא ניתן לסמן "לייק" לציוץ או לשתף אותו ללא תגובה נוספת ("ריטוויט"), והוא מוסתר מהפיד של טראמפ.

טראמפ אף תקף את ראש העיר הדמוקרטי פריי וכינה אותו "חלש וחסר מנהיגות". הנשיא הוסיף כי אם ראש העיר לא ישתלט על העניינים, הוא ישלח את המשמר הלאומי של ארה"ב לזירה. כשנשאל במסיבת עיתונאים על דבריו של הנשיא השיב פריי: "חולשה היא הסירוב לקחת אחריות על המעשים שלך. חולשה היא להפנות אצבע אל אדם אחר בעתות משבר. דונלד טראמפ לא יודע דבר על כוחה של מיניאפוליס. אנחנו אנשים חזקים ביותר. האם זו תקופה קשה עבורנו? כן. אבל אנחנו נעבור אותה".

בתוך כך, כתב של רשת הטלוויזיה CNN, שדיווח מזירת המהומות במיניאפוליס, נעצר בשידור חי על ידי שוטרים יחד עם שלושה אנשי צוות מבלי שהוסבר מדוע. הכתב, עומאר חימנס, בעל צבע עור כהה, דיווח על מעצר של אחד המפגינים כאשר קבוצת שוטרים ניגשה אליו. הוא הזדהה כעיתונאי ואמר להם כי הוא מוכן לעזוב לאן שירצו, אולם כעבור כמה רגעים נאזק ונלקח מהמקום.

התובע המחוזי: "איש לא אמור לפעול כך"

התובעת הראשית של מינסוטה, אריקה מקדונלד, מסרה הלילה בהצהרה משותפת עם ראש ה-FBI במיניאפוליס ריינר דרולשגן כי חקירת מותו של פלויד נמצאת בעדיפות עליונה עבור הרשויות. פיטוריהם המידיים של השוטרים נחשבים חריגים, והרשויות בוחנות אם הם הפרו את החוק הפדרלי. בתיעוד מותו של פלויד לא נשקפה להם סכנה בעת שהוא הוצמד לקרקע והתחנן על חייו עד שאיבד את הכרתו.

מקדונלד הפצירה בתושבים להימנע מאלימות ואמרה כי אנשי משרדה פועלים להגיע בקרוב להכרעה אם להעמיד לדין את השוטר שתועד מצמיד את ברכו לצווארו של פלויד, בגין הפרת חוקים פדרליים ופגיעה בזכויות אזרח. לדבריה, היא נמצאת בקשר עם משרד התובע הכללי, ויליאם באר, בנושא. בתחילת מסיבת העיתונאים מסרה מקדונלד התנצלות על העיכוב בקיומה, ואמרה כי המתינה ל"התפתחות נוספת" בפרשה אך סירבה להרחיב בנושא. היא הוסיפה כי משרדה ימשיך לעדכן את הציבור בהתקדמות החקירה.

התובע המחוזי, מייק פרימן, אמר כי משרדו "יבצע חקירה מעמיקה ומהירה כפי שהצדק דורש" וביקש מהציבור לגלות סבלנות מכיוון ש"הדברים האלה לוקחים לפעמים קצת זמן". פרימן אמר במסיבת העיתונאים כי משרדו הוצף בפניות מאזרחים הקוראים למצות את הדין עם השוטר שובין, שהגיעו עד לאלף שיחות טלפון ביום. שובין פוטר ביום שלישי יחד עם שלושת השוטרים האחרים שנראים בסרטון כשהם עומדים מהצד ולא מתערבים. משטרת מיניאפוליס מסרה כי השוטרים האחרים הם תומס ליין, תו תאו וג'יי אלכסנדר קוונג. 

מפגינים במיניאפוליס, אתמולצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

לדברי פרימן, הסרטון המתעד את חניקתו של פלויד בידי שובין הוא "איום ונורא, ואיש לא אמור לפעול כך". התובע המחוזי הוסיף כי, "תפקידי הוא, בסופו של דבר, להראות ולהוכיח כי בוצעה כאן עבירה פלילית. ישנן ראיות אחרות שלא תומכות בהעמדה לדין". אולם, פרימן לא מסר פרטים נוספים על הראיות האחרות שהזכיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ