המשטרה והצבא למדו מטעויות הימים האחרונים, והמחאה בוושינגטון נרגעת

הצבא המפטרל ברחובות, שעת העוצר שהוקדמה וגם יחס כוחות הביטחון — ההפגנה בבירה האמריקאית היתה רגועה יותר ועם פחות אלימות ומעשי ביזה. ולראשונה, המשבר מגיע גם לשורות הצבא

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בוושינגטון, היום
מפגינים בוושינגטון, היוםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

אחרי שבוע של הפגנות ומהומות אלימות ברחבי ארה"ב, ביממה האחרונה נרשמה לראשונה רגיעה מסוימת בעימותים בין המפגינים לבין כוחות המשטרה והצבא בערים הגדולות. הפגנות המוניות התקיימו גם אתמול בלילה (שלישי) תוך הפרה של העוצר שהוטל בערים רבות — אבל התלוו אליהן פחות מעשי ביזה ואלימות בהשוואה ללילות הקודמים, וגם פחות מעצרים מצד המשטרה.

בוושינגטון צעדו אלפי מפגינים לאורך הרחוב המרכזי שמוליך מצפון העיר אל הבית הלבן, עם שלטים בגנות האלימות המשטרתית נגד שחורים. חלק מהמפגינים גם קראו קריאות נגד הנשיא דונלד טראמפ, ולעגו לו על הדיווחים לפיהם הוא הסתגר ביום שישי בלילה בבונקר מאובטח במתחם הבית הלבן בשל ההפגנות.

שוטרים מביעים הזדהות עם מפגינים בוושינגטון, אתמולצילום: AFP

אחרי הביקורת הקשה שנמתחה על המשטרה והצבא בוושינגטון בעקבות התנהלותם כלפי המפגינים בתחילת השבוע, אתמול בלילה הפגינו הכוחות יותר איפוק לאורך רוב הערב. כנראה שהתמונות מיום שני בערב - אז פוזרה הפגנה לא אלימה בירי גז מדמיע וכדורי גומי כדי לאפשר לטראמפ להצטלם מול כנסייה סמוכה לבית הלבן - עשו את שלהן.

בהפגנה אתמול, המפגינים לא הגיעו אל הבית הלבן — השוטרים עצרו אותם לפני — וגם מול הקונגרס הם נתקלו בגדרות מתכת ואמצעים לפיזור הפגנות. כמו בימים קודמים, בשעות אחר הצהריים עוד נכחו בהפגנה אלפי אנשים, קהל מעורב של מבוגרים וצעירים, וגם משפחות עם ילדים. אל הקהל הידידותי הזה הצטרפה הסנאטורית אליזבת וורן, עד לאחרונה מועמדת מובילה במירוץ הדמוקרטי לנשיאות. בלילה, לעומת זאת, נותרו ברחובות רק כמה מאות אנשים, כמעט כולם צעירים בשנות העשרים לחייהם, שהפרו את העוצר והתעמתו עם המשטרה.

הפגנה בוושינגטון, היוםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

הפגנה נוספת, קטנה יותר, התקיימה צמוד לאנדרטת לינקולן שבדרום העיר. במקום התקבצו כמה מאות בני אדם, ומולם ניצבו עשרות שוטרים בציוד צבאי מלא, שהתפרשו על מדרגות האנדרטה וחסמו את הגישה של המפגינים אליה. התוצאה היתה תמונה יוצאת דופן, שכאילו צולמה בדיקטטורה צבאית — ולא במדינה שטוענת לתואר מנהיגת העולם החופשי.

שני השינויים המשמעותיים ביותר שהורגשו בוושינגטון ביממה החולפת היו הנוכחות המשמעותית של הצבא ברחובות העיר - שכללה כלי רכב משוריינים שנסעו ברחובות הראשיים לאורך כל הלילה, וגם מסוקים שחגו מעל מוקדי הפגנות - והקדמת שעת העוצר לשבע בערב. ראשת העיר, מיוריאל באווזר, החליטה על הקדמת השעה מ-23:00 ל-19:00 בניסיון לצמצם את כמות העימותים, השחתת הרכוש והביזה שהתרחשו בשעות החשיכה המוקדמות יותר.

חיילים אמריקאים על מדרגות אנדרטת לינקולן, אתמולצילום: AFP

העוצר לא הרתיע את המפגינים הנחושים יותר, שנשארו ברחובות עד אחרי חצות, אבל נראה שהוא הצליח לצמצם את תופעות הביזה. המשטרה המקומית דיווחה על ירידה משמעותית בכמות התקריות הללו. גם בערים נוספות ברחבי ארה"ב נרשמה מגמה דומה.

המשבר הגיע לצבא

המשבר הפוליטי שמטלטל את ארה"ב חלחל ביממה האחרונה גם לתוך הצבא האמריקאי, שלרוב נותר מחוץ לוויכוחים מסוג הזה. מפקד חיל האוויר האמריקאי, הגנרל דייוויד גולדפיין, פרסם אגרת לכל מפקדי החיל שבה כתב שמותו של ג'ורג' פלויד הוא "טרגדיה לאומית" וכי "כל אמריקאי צריך לחוש זעם בעקבות התנהלות המשטרה במינסוטה". ביקורת פומבית וישירה כזו של מפקד בכיר בצבא על המשטרה היא דבר נדיר יחסית בארה"ב, ובשל כך האגרת זכתה לכותרות בתקשורת.

חיילים אמריקאיים בוושינגטון הבירה, שלשוםצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

גולדפיין, הקצין היהודי הבכיר ביותר כיום בצבא ארה"ב, הוסיף וכתב כי "היינו רוצים לחיות במציאות שבה אין גזענות בארצות הברית. אבל אנחנו צריכים להכיר בדברים כפי שהם". הוא אף כתב שמפקדי הצבא צריכים להכיר בעובדה ש"מה שקיים ברחובות ארה"ב קיים גם בתוך הצבא", וכי יש להתמודד עם תופעת הגזענות בקרב לובשי המדים.

גולדפיין היה המועמד המועדף על שר ההגנה הקודם, הגנרל לשעבר ג'יימס מאטיס, לתפקיד יו"ר המטות המשולבים — התפקיד הבכיר ביותר בצבא ארה"ב. הנשיא טראמפ, לעומתו, העדיף למנות את הגנרל מארק מילי, שספג בימים האחרונים ביקורת קשה על מעורבות הצבא בדיכוי ההפגנות. בין היתר, מילי היה שותף לאירוע פינוי המפגינים מול הבית הלבן ביום שני כדי לארגן את הצילומים של טרמאפ בכנסייה.

אחד מקודמיו של מילי בתפקיד, הגנרל לשעבר מייקל מאלן, הביע ביקורת חריגה לא פחות כלפי הנשיא ישירות. במאמר שפרסם ב"אטלנטיק", כתב מאלן שהוא "הרגיש בחילה" לאחר שראה כיצד נעשה שימוש בכוחות המשמר הלאומי כדי לסלק באלימות את המפגינים מהכיכר שמול הבית הלבן. מאלן הסביר שהוא השתדל בשלוש השנים האחרונות לא להתייחס ישירות לטראמפ, אבל הגיע למסקנה "שאינו יכול לשתוק עוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ