המשטרה בארה"ב חוקרת את מותו של גבר שחור שנעצר במארס וקרא "אני לא יכול לנשום"

מנואל אליס בן ה-33 נעצר בעיר טקומה בוושינגטון לאחר ששוטרים הבחינו בו הולם בחלון של רכב. מותו נקבע 40 דקות מאוחר יותר. עורכי הנתיחה קבעו שהוא מת בעקבות חנק ושימוש בכוח

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בעיר טקומה במחאה על מותו של אליס, אתמול
מפגינים בעיר טקומה במחאה על מותו של אליס, אתמולצילום: AFP

משטרת מחוז פירס במדינת וושינגטון חוקרת את מותו של גבר שחור שמת במארס, זמן קצר לאחר מעצרו בעיר טקומה. על פי ממצאי נתיחת הגופה שפורסמו אתמול (רביעי), האיש נהרג בעקבות חנק ושימוש בכוח נגדו באופן שמוביל למסקנה שמדובר ברצח. על פי פרטי החקירה, מנואל אליס בן ה-33 קרא "אני לא יכול לנשום" בזמן מעצרו.

עורכי הנתיחה קבעו כי מותו של אליס זמן קצר לאחר מעצרו נגרם כתוצאה מדום לב, היפוקסיה ושימוש בכוח. הם הוסיפו שהאיש היה תחת השפעת מתאמפטמין וסבל מבעיות לב. דובר משטרת המחוז מסר אתמול לעיתונאים שחוקרי המשטרה עוסקים כעת בחקירת התקרית ויחברו דו"ח על כך. "אנחנו מרכזים את כל האינפורמציה", אמר אד טרויר. "אנחנו מעריכים שנוכל להציג את הממצאים לתובע בסוף השבוע הזה או בתחילת השבוע הבא".

שוטרים עצרו את אליס, מוזיקאי ואב לשניים, בצומת בעיר ב-3 במארס לאחר שהבחינו בו הולם בחלון של כלי רכב. טרויר סיפר לכתבים שהאיש ניגש בעצמו לשוטרים וזרק את אחד מהם לרצפה כשזה ניגש אליו. שני השוטרים קראו לתגבורת, והארבעה – שני שוטרים לבנים, שוטר אחד שחור ושוטר נוסף ממוצא אסייתי – אזקו אותו במקום.

מפגינים בעיר טקומה במחאה על מותו של אליס, אתמולצילום: AFP

"מר אליס המשיך להיאבק בשוטרים גם לאחר שהוחזק בכוח", נמסר בהצהרה שפרסמה משטרת טקומה אתמול. טרויר אמר לכתבים שאינו מכיר את כל פרטי התקרית, בין היתר בשל העובדה שהשוטרים לא נשאו עמם מצלמות גוף. הוא הוסיף שככל הנראה הם לא לחצו על צווארו של אליס וגלגלו אותו על צדו לאחר שזעק שאינו יכול לנשום.

"הסיבה העיקרית לכך שהוא הוחזק בכוח היתה כדי למנוע ממנו לפגוע בעצמו", אמר טרויר. "ברגע שאמר שאינו יכול לנשום השוטרים הזעיקו סיוע רפואי" אמר, וטען שאמבולנס נקרא למקום ארבע דקות לאחר המפגש עם אליס, שעדיין נשם כשהפרמדיקים הגיעו.

מפגינים בעיר טקומה במחאה על מותו של אליס, אתמולצילום: AFP

לדברי טרויר, השוטרים הסירו את האזיקים מידיו של אליס כדי לאפשר לו לקבל טיפול רפואי. מותו נקבע כ-40 דקות מאוחר יותר.

בני משפחתו של אליס סיפרו שהאיש היה מוזיקאי מוכשר ונהג להופיע בכנסייה מקומית. הוא היה אביהם של ילד בן 11 ותינוקת בת 18 חודשים. "אנחנו שרויים בכאב עצום ותולים את תקוותנו בקהילת לוחמי החופש שכעת הצטרפנו אליה", נמסר מטעם המשפחה. חבר של אליס, בריאן גיורדנו, סיפור ששוחח עמו בטלפון שעתיים לפני התקרית והוסיף שלא באופיו של חברו לתקוף שוטרים באופן שתואר. אתמול הפגינו כמה עשרות תושבים בעיר על מותו.

פרטי המקרה מהדהדים את התקרית שהובילה למותו של ג'ורג' פלויד במיניסוטה, אשר הבעירה מחאות בעשרות ערים בארה"ב. אתמול דווח כי ארבעת השוטרים המעורבים בתקרית נעצרו. שלושה מהם יואשמו בסיוע ברצח והשוטר הרביעי, דרק שובין אשר תועד דורך על צווארו של פלויד, יואשם ברצח מדרגה שנייה לאחר שכתב האישום נגדו הוחמר.

ראשת העיר טקומה, ויקטוריה וודוורדס, אמרה אתמול שתפעל על פי ממצאי חקירת המשטרה. מושל המדינה ג'יי אינסלי הבהיר שהתקרית היא בחשיבות עליונה עבורו. "נפעל כדי לוודא שתושלם חקירה מקיפה וממצה של התקרית", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ