בגלל המחאה ובעידוד הקורונה, ערים בארה"ב מתכננות לצמצם את סמכויות המשטרה

במיניאפוליס, העיר שבה נהרג ג'ורג' פלויד, חברי מועצה קראו לפרק את המשטרה, ובניו יורק ובלוס אנג'לס מקצצים מאות מיליונים מתקציבה. רבים בארה"ב מקווים שזוהי הזדמנות לחשוב מחדש על תפקיד הארגון: "זהו רגע נדיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מתעמתים עם שוטרים במיניאפוליס, השבוע
מפגינים מתעמתים עם שוטרים במיניאפוליס, השבועצילום: AFP

במיניאפוליס, העיר שבה חי ומת ג'ורג' פלויד, מתכננת העירייה לשנות מהשורש את המשטרה המקומית. למעשה, היא מתכוונת לפרק את הגוף שהביא למותו של פלויד. "אנחנו נפרק את משטרת מיניאפוליס", כתב ג'רמיה אליסון, חבר מועצת העיר, בשבוע שעבר בטוויטר. "וכשנסיים, לא נדביק אותה מחדש. אנחנו הולכים לשנות לחלוטין את האופן שבו אנחנו חושבים על ביטחון הציבור".

הצעד הראשון לקראת שינוי במעמד המשטרה אושר אתמול, כשחברי המועצה החליטו לאסור על שוטרים לבצע אחיזת חנק בעת מעצרים. בהסכם, שעליו חתמו נציגי העיר והמדינה, נכתב עוד כי שוטרים מחוייבים להתריע על שימוש בכוח מוגזם בעת אינטרקציה עם אזרחים וכן שלא ניתן להשתמש באמצעים אלימים לפיזור הפגנות בלי אישור אישי של מפקד משטרת מיניאפוליס.

מפגינים מתעמתים עם שוטרים במיניאפוליס, השבועצילום: AFP

עד כה, ארבעה חברי מועצת העיר מיניאפוליס - המונה בסך הכל 13 חברים - הביעו תמיכה בפירוק המשטרה בעיר. והם לא לבד. בערים רבות בארה"ב נשמעות בימים האחרונים קריאות לקצץ את תקציבי המשטרה, לצמצם את גודלה או לבטל יחידות שלמות. צמצום כוחה הרב של המשטרה הוא אחת מהמטרות המרכזיות של המפגינים הרבים בארה"ב, שמאמינים שמדובר בשלב חשוב בדרך ליחס שיוויוני יותר כלפי שחורים במדינה.

ביום רביעי הכריז ראש עיריית לוס אנג'לס אריק גרסטי על קיצוץ של 150 מיליון דולר מההעלאה המתוכננת של תקציב המשטרה. בניו יורק הבטיחו קורי ג'ונסון, דובר העירייה, ודניאל דְרוׂם, חבר מועצה מקווינס, לקצץ מתקציב המשטרה השנתי, שעומד על שישה מיליארד דולר. אלו לא רק ההפגנות שמניעות נבחרי ציבור לפעול על מנת לקצץ תקציבי משטרה - זו גם הפגיעה הכלכלית בעקבות הקורונה, שתחייב עיריות רבות לקצץ בתקציבים באופן נרחב.

דְרום, יו"ר ועדת הכספים של עיריית ניו יורק, אמר שהוא שוקל בין השאר לדחות את גיוס המחזור הבא של צוערי המשטרה בעיר. לדבריו, אירועי הימים האחרונים - כולל יחס המשטרה למפגינים לא אלימים - הוכיחו שהרפורמה שעברה המשטרה בשנים האחרונות לא שינתה דבר. "התרבות של משטרת ניו יורק לא השתנתה", טען דרום. "המפקדים הבכירים, הקצינים. כולם מבינים ומדברים כמו שצריך, אבל השוטר הממוצע לא מאמין בשינויים האלו, ואנחנו נוכחים בזה שוב ושוב".

שוטרים בניו יורק מפזרים הפגנה בעיר, אתמולצילום: JEENAH MOON/רויטרס

חלופה מעשית למשטרה

תומכי התנועה לצמצום אחריות המשטרה ותקציביה אומרים שלעתים קרובות מדי שוטרים מנצלים לרעה את כוחם ומלבים את האלימות במקום למנוע אותה. לדבריהם, שוטרים חמושים מטפלים כיום במשימות חברתיות רבות - כגון טיפול במכורים לסמים שנטלו מנת יתר ועבודה עם חולי נפש או דרי רחוב - שעדיף יהיה אם יטופלו על ידי אחים ואחיות או עובדות ועובדים סוציאליים.

אחד המודלים שחברי מועצת העיר מיניאפוליס נותנים כדוגמה הוא Cahoots, יוזמה במסגרתה מופנות שיחות מסוימות ממוקדי החירום של המשטרה למוקדנים שעברו הכשרה מיוחד. בעיר יוג'ין שבאורגון מטפלים כך בפניות שנוגעות לנושאים כמו דרי רחוב ומחלות נפש ב-30 השנים האחרונות, בתקציב נמוך בהרבה מזה של המשטרה בעיר. 

בערים אחרות יש מודלים אחרים. בעיר דרהאם שבצפון קרוליינה החליטו בשנה שעברה שלא לאשר תקציב שנועד להגדלת כוח המשטרה בעיר, ולהפנות את הכסף להקמת "כוח משימה לשמירה על ביטחון ורווחת הקהילה", שיהיה חיצוני למשטרה. גם מיניאפוליס הלכה בכיוון הזה, כשאישרה בשנה שעברה תקציב להקמת משרד למניעת אלימות במקום להעבירו למשטרה. 

שוטרים במיניאפוליס ליד כתובת "שוטר טוב הוא שוטר מת"צילום: AFP

"יש לנו הזדמנות לחשוב כיצד ייראה עתיד השמירה על ביטחון הציבור בעיר", הסביר סטיב פלצ'ר, חבר עיריית מיניאפוליס שתמך בצעד הזה. עם זאת, גם הוא הודה שמדובר בתהליך ארוך: הניסיון להקים חלופה מעשית למשטרה בתחומים הקשורים לבריאות הנפש ולרווחה עלול להימשך שנים - ואי אפשר לדעת כיצד התוצאה תיראה בסופו של דבר.

תהליך של שנים

פעילים שחורים במיניאפוליס קוראים זה שנים לפרק את המשטרה. ב-2018 הם פרסמו דו"ח שבו נטען כי דיכוי עניים ושחורים נטוע עמוק במשטרה עוד מאז הקמתה ב-1867. אך רק לאחרונה זכתה הקריאה לפרק את המשטרה לתמיכת המנהיגים הלבנים של העיר.

עם זאת, בשכונות לבנות אמידות נשמעות קריאות שונות. "מה זה אומר?", שאל סטיב ברץ', חבר מועצת רובע לינדן היל בעיר, שמרבית תושביו לבנים. "מי ישמור על ביטחון הציבור? אני ממש לא יודע איך לענות על השאלה הזאת". גם ראש העיר ג'ייקוב פריי אמר שאינו תומך בקריאות לפרק את המשטרה.

שוטרים בפלורידה כורעים בהזדהות עם מפגינים, בתחילת השבוע צילום: AFP

גם אם שינוי יסודי בכוח המשטרה, כפי שדורשים המפגינים וחלק מנציגי התושבים בעירייה, לא יקרה בקרוב, חברי מועצה הודו שמשהו השתנה מן היסוד בדרך שבה התושבים מתייחסים למשטרה. אוניברסיטת מינסוטה, ארגוני הורים והנהלות פארקים במיניאפוליס החליטו בימים האחרונים לנתק את הקשרים עם המשטרה.

רבים בעיר אמרו כי מותו של פלויד הוכיח בצורה ברורה כי המאמצים לבצע רפורמות במשטרה נכשלו. אלו החלו כבר ב-2015, בעקבות רצח ג'מאר קלארק, צעיר שחור בן 24, שנורה למוות על ידי שוטרים. אחרי התקרית קיבלו שוטרים הדרכה מפורטת ומצלמות; למשטרה התמנה מפכ"ל שחור והוטמעו הנחיות חדשות לשוטרים, שבין השאר כללו חובה להתערב במקרה ששוטר רואה שוטר אחר מסכן חיי אזרח.

אך אף אחת מהרפורמות האלה לא מנעה את מותו של פלויד. "עובדה: אף אחד מהשוטרים שנכחו במקום לא התערב", אמרה חברת מועצת העיר אלונדרה קאנו, "אין הוכחה טובה מזו לכך שהרפורמה לא עבדה, וזה לא משנה כמה כספים הושקעו בה". קאנו הודתה שיידרשו שנים עד שיוקמו תחליפים מעשיים, אך ציינה שרבים מהתושבים מוכנים לנסות. "זהו רגע נדיר, שבו הציבור מחוייב באפן עמוק לשינוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ