המגפה וההסתרה: ממשלת ברזיל הסירה מהאתר שלה את נתוני התחלואה והתמותה

משרד הבריאות סגר את האתר בו הוצגו נתוני הקורונה המצטברים והשיב אותו לאוויר עם מספר הנדבקים ביממה האחרונה בלבד. בולסונרו טוען שהנתונים שמסרו הרשויות המקומיות לא מדויקים

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בולסונרו בברזיליה, בסוף השבוע
בולסונרו בברזיליה, בסוף השבועצילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס

ממשלת ברזיל הפסיקה לפרסם את נתוני התחלואה והתמותה המצטברים של נגיף הקורונה, במהלך שמבקרים מכנים "ניסיון הסתרה מביש" של ממדי המגפה האמיתיים במדינה.

שלשום (שישי) סגר משרד הבריאות הברזילאי את האתר שבו הוצגו נתוני ההדבקה בחלוקה לימים, שבועות וחודשים. האתר הוחזר לאוויר אתמול ללא מספר הנדבקים והמתים הכללי, ומציג כעת רק את מספר הנדבקים ביממה האחרונה.

המהלך מתרחש לאחר חודשים בהם ממשלתו של הנשיא ז'איר בולסונרו ספגה ביקורת ציבורית קשה על אופן הטיפול בנגיף, ולאחר שמומחים העריכו שהנתונים הרשמיים שפרסמו עד כה נמוכים באופן מעורר גיחוך ולא משקפים את מספר הנפגעים האמיתי.

בית קברות לקורבנות קורונה בריו דה ז'ניירו, שלשוםצילום: Leo Correa/אי־פי

הפרסום הרשמי האחרון של ממשלת ברזיל הצביע על יותר מ-34 אלף מתים מהנגיף, מספר שהפך אותה לשלישית בעולם בדירוג המדינות שנפגעו מהנגיף בצורה הקשה ביותר. מספר הנדבקים הרשמי האחרון שפורסם הצביע על כ-615 אלף חולים.

איגוד עובדי בריאות במדינה הודיע שבכוונתו להיאבק בשינויים שהנהיג בולסונרו, שהואשם בחודשים האחרונים בביטול חומרת המגפה וספג ביקורת ציבורית על סירובו המתמשך להנהיג סגר, עוצר ונהלי ריחוק חברתי, בטענה שאלו יגרמו נזק גדול יותר לכלכלה המקומית מזה שיחולל הנגיף. "הניסיון הרודני וחסר הרגישות והאנושיות להסתיר את נתוני התמותה לא יצליח", נמסר מהאיגוד.

בולסונרו טען אתמול שהמספרים הכוללים הנוגעים להתפשטות המגפה "לא מייצגים" את מצבה הנוכחי של ברזיל. מקורב לנשיא ברזיל טען בתקשורת המקומית כי לפחות בכמה מקרים, הרשויות המקומיות מסרו נתונים לא מדויקים על מספר הנדבקים, באופן שמעצים את ממדיה הממשיים.

קרלוס ויזארד, איש עסקים שרבים העריכו שיקבל בקרוב משרה בכירה במשרד הבריאות, אמר שבמקום פרסום נתוני התחלואה מקורונה באתר שלה, הממשלה תערוך סקירה שתאפשר "הערכה מדויקת יותר" של מספר הנפגעים. "המספרים שגיבשנו עד כה דמיוניים ומתומרנים", טען בראיון.

מומחי בריאות טענו בשבועות האחרונים כי שורת עיוותים בנתונים שהציגה ממשלתו של בולסונרו הופכים את הערכת הפגיעה של הנגיף במדינה לבלתי אפשרית. "קשה מאוד לגבש תחזיות מהימנות שנוכל לעמוד מאחוריהן", אמר פביו מנדש, פרופסור באוניברסיטת ברזיליה שחוקר נתונים הנוגעים להתפרצות המגפה. "אנחנו יודעים רק שהמספרים רעים מאוד". במשרד הבריאות סירבו להגיב לטענות שהציגו המומחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ