התובע בתיק ג'פרי אפשטיין: הנסיך אנדרו מסרב להשיב על שאלותינו

התובע הפדרלי ממנהטן ג'פרי ברמן האשים את הנסיך הבריטי כי הוא "מנסה להציג את עצמו באופן כוזב כמי שמבקש לסייע לחקירה", אך מתחמק מקביעת מועד לתשאול. התובע הכללי האמריקאי הבהיר כי אין כוונה לבקש את הסגרתו של אנדרו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנסיך אנדרו בכינוס עסקי בתאילנד, בנובמבר
הנסיך אנדרו בכינוס עסקי בתאילנד, בנובמברצילום: Sakchai Lalit/אי־פי

התובע הפדרלי במנהטן שאחראי על התיק נגד ג'פרי אפשטיין האשים אתמול (שני) את הנסיך הבריטי אנדרו כי הוא "מנסה להציג את עצמו באופן כוזב כמי שמבקש לסייע לחקירה", והוסיף כי האחרון מסרב להשיב על שאלות התביעה. הנסיך תועד בעבר במסיבות שערך עבריין המין שהתאבד באוגוסט אשתקד, ואף הואשם בידי אחת המתלוננות בתיק כי שכב עמה כשהיתה בת 17, בביתו של חברתו של אפשטיין, גיליין מקסוול.

לדברי התובע, ג'פרי ברמן, "אם אכן הנסיך אנדרו רציני בכוונתו לשתף פעולה עם החקירה הפדרלית המתמשכת דלתנו פתוחה עבורו. אנחנו מחכים לתשובה מתי נוכל לצפות לשוחח עמו". בינואר הודיע ברמן כי הבולשת הפדרלית (FBI) מבקשת לחקור את הנסיך כחלק מהחקירה שנמשכה לאחר מותו של אפשטיין ומתמקדת בשותפיו להפעלת רשת הסחר בקטינות.

אתמול דיווח העיתון הבריטי "סאן" כי משרד המשפטים בארה"ב הגיש בקשה למשרד הפנים בבריטניה לחקור את אנדרו, במסגרת הליך שנקרא "סיוע משפטי הדדי". ברמן הוסיף כי עד כה "הנסיך לא הסכים לחקירה בידי הרשויות הפדרליות וסירב שוב ושוב לבקשתנו לקבוע פגישה עמו. הוא אף הודיע לנו לפני כארבעה חודשים באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי אין בכוונתו להגיע לתשאול".

התובע הכללי בארה"ב, ויליאם באר, אמר אמש ל"פוקס ניוז" כי אין כוונה לבקש את הסגרתו של הנסיך אנדרו, שתוארו הרשמי הוא הדוכס מיורק, מבריטניה. "איני חושב שזו שאלה של הסגרתו, אלא של ראיות שהוא התבקש לספק", הוסיף באר.

עורכי דינו של הנסיך מסרו בתגובה כי, "משרד המשפטים האמריקאי חוקר את מר אפשטיין ואחרים במשך יותר מ-16 שנה, אך פנה לראשונה לדוכס בבקשת עזרה רק ב-2 בינואר 2020. יתרה מכך, המשרד הבהיר לנו כי הדוכס אינו ומעולם לא היה 'יעד' לחקירה פלילית בעניינו של אפשטיין".

הפרקליטים הוסיפו כי הנסיך התבקש "לעזור מרצונו ובאופן חשאי" לחקירה. עוד נמסר בתגובתם כי, "קיבלנו הבטחה חד-משמעית כי המגעים עמנו וההליכים לקביעת תשאול יישארו חסויים. הדוכס מיורק הציע בשלושה מקרים שונים בשנה הנוכחית לסייע למשרד המשפטים במסירת עדות".

הנסיך אנדרו יחד עם וירג'יניה רוברטס ג'ופרה, ב-2001

מקור המקורב לנסיך אמר לרשת BBC הבריטית כי "זו הפעם השלישית שברמן מפר את כללי החיסיון שלו עצמו. הוא פוגע כך עוד יותר באמון שלנו בנכונותו של משרד המשפטים האמריקאי להתנהל באופן הוגן. למען האמת, זה מאוד מבלבל". 

כחלק מהבקשה הרשמית שהוגשה למשרד הפנים הבריטי, נקבע כי אם הנסיך לא יגיב מרצונו הוא עשוי להיקרא לבית משפט ולהעיד תחת שבועה. פרקליטיו של הנסיך מסרו כי הם "מאוכזבים" מהבחירה בהליך זה, מכיוון שהוא עצמו אינו יעד לחקירה ולאחרונה שב על נכונותו למסור עדות בפרשה.

אנדרו הוא בנה השני של המלכה אליזבת השנייה. בנובמבר האחרון הוא הודיע על השעיית פעילותו הציבורית כחבר בית המלוכה, בעקבות ריאיון שהעניק על מעורבותו בפרשת אפשטיין שבו הכחיש כי שכב עם קטינות בבתים שהיו בבעלות המיליארדר, אולם אישר כי טס במטוסו הפרטי ושהה באי שבבעלותו בים הקריבי ובאחוזתו בניו יורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ