המתנחלים קיוו לרוח גבית מארה"ב במאבק בתוכנית טראמפ, אבל צפויים להתבדות

בסיס התמיכה האוונגליסטי שהעניק לטראמפ את הנשיאות ב-2016 הולך ומשתנה - הצעירים ביקורתיים יותר ונוטים לעבר עמדות דמוקרטיות. משבר הקורונה וההפגנות על רקע גזעי דחקו את נושא הסיפוח לתחתית סדר העדיפויות של המצביעים אוהבי ישראל

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בקעת הירדן, בשבוע שעבר. בכיר ישראלי שעובד מול הקהילות האוונגליסטיות אמר כי הן לא יפעלו עכשיו נגד טראמפ
בקעת הירדן, בשבוע שעבר. בכיר ישראלי שעובד מול הקהילות האוונגליסטיות אמר כי הן לא יפעלו עכשיו נגד טראמפצילום: מגד גוזני

כאלף נוצרים אוונגליסטים צעדו ברחובות וושינגטון ביום ראשון אחר הצהריים בהפגנת מחאה יוצאת דופן נגד האלימות המשטרתית והגזענות בארה"ב. האוונגליסטים ידועים בתור קבוצת אוכלוסייה ימנית במיוחד מבחינה פוליטית, שתומכת בנשיא דונלד טראמפ כמעט בכל מחיר, אבל אלה שהשתתפו בצעדה – רובם מתחת לגיל 40 – החזיקו שלטים נגד הנשיא המכהן. הם קיבלו כגיבור את הסנאטור מיט רומני, יריבו הבולט ביותר של טראמפ בתוך המפלגה הרפובליקאית כיום, שהצטרף אליהם לקראת סוף ההפגנה.

ההפגנה האוונגליסטית הקטנה גרמה ליותר דאגה בבית הלבן מאשר רוב הפגנות הענק שהתקיימו בערים שונות ברחבי ארה"ב בשבועיים האחרונים. בשעה שהמפגינים ברבות מההפגנות ייצגו אוכלוסיות וקהילות שממילא אינן תומכות בנשיא, האוונגליסטים נחשבים לבסיס התמיכה הפוליטי המוצק ביותר של טראמפ. כל ירידה, ולו מזערית, ברמת התמיכה בו בקרב האוונגליסטים, עשויה להקטין משמעותית את סיכוייו לזכות בכהונה נוספת בבחירות הקרובות בנובמבר.

הצועדים בוושינגטון מייצגים מיעוט בתוך כלל האוכלוסייה האוונגליסטית. בהסתכלות ארצית, האוונגליסטים הם כ-25% מכלל המצביעים בבחירות בארה"ב, ובשנת 2016 כמעט 80% מהם הצביעו עבור טראמפ. אולם בקרב אוונגליסטים צעירים יותר מסתמנת בשנים האחרונות מגמה פוליטית הפוכה: רבים מהם מחזיקים בעמדות שקרובות יותר לאלה של המפלגה הדמוקרטית, ובניגוד לדור המבוגר של המצביעים האוונגליסטים, הם ביקורתיים מאד ביחס לטראמפ.

הפגנה נגד הסיפוח בת"א, בשבוע שעבר. מקרב האוונגליסטים, תומכי השמאל הם שפעילים בנושא הסיפוחצילום: AFP

פרופ' דריל בוק, שחוקר את הקהילה האוונגליסטית ומשתייך בעצמו לכנסייה של הזרם בטקסס, אמר בשיחה עם "הארץ" כי עבור הנשיא טראמפ, השינויים שמתרחשים בקרב הדור הצעיר של האוונגליסטים מהווים סכנה. "לטראמפ אין מרווח לטעויות בכל הקשור למצביעים האוונגליסטים", הסביר. "תמיכה של 65% או 70% מהם בבחירות הקרובות זה פשוט לא מספיק עבורו, בגלל האופן שבו הפוליטיקה האמריקאית מתנהלת כיום. הוא חייב לקבל שוב כמעט 80% מהקולות שלהם בשביל לנצח. כל ירידה, אפילו קלה מאד, היא בעייתית עבורו".

סקר של מכון פיו שפורסם בחודש שעבר מראה כי לנשיא אכן יש סיבה לדאגה. הסקר הראה כי אוונגליסטים לבנים נותנים לטראמפ ציונים גבוהים על תפקודו במשבר הקורונה, יותר מכל קבוצת אוכלוסייה אחרת בארה"ב - אלא שגם בקרב קבוצת מצביעים זו, נרשמה ירידה קלה בשביעות הרצון מתפקודו. בחודש מאי אמרו 75% מן המשיבים האוונגליסטים שהם מרוצים מתפקודו של הנשיא, לעומת 81% בחודש מארס.

מפגינים נגד גזענות בוושינגטון, השבועצילום: AFP

בממשל טראמפ היו מי שקיוו כי החלטה על סיפוח התנחלויות לישראל תסייע לנשיא להתבסס מעל רף 80% התמיכה שהוא זקוק להם בקרב האוונגליסטים, בשל התמיכה העזה והעקבית של האוונגליסטים בישראל. אולם בשבועות האחרונים, על רקע שורת המשברים שפקדו את ארה"ב, ההנחה הזו מתערערת. "רוב המצביעים האוונגליסטים לא ממש מתעניין בסיפוח התנחלויות, ורובם למעשה כלל לא שמע על הנושא", סבור בוק. "הדברים שמעניינים את המצביעים האוונגליסטים כרגע הם כולם נושאים פנים-אמריקאיים. נושאים בינלאומיים פשוט לא נמצאים בשיח הציבורי כרגע".

בסוף החודש יתקיים הכנס השנתי של הארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל", הארגון האוונגליסטי הבולט ביותר בפעילות פרו-ישראלית בארה"ב. בכנס של הארגון דיברו בשנה שעברה חמישה נציגים בכירים של ממשל טראמפ, בהם סגן הנשיא מייק פנס וחתנו של טראמפ, ג׳ארד קושנר. הפעם, הדובר הבכיר ביותר שכבר אישר את השתתפותו הוא השגריר בישראל, דייוויד פרידמן. הכנס יתקיים ימים ספורים לפני 1 ביולי, התאריך שבו אמורה ממשלת ישראל להתחיל לקדם את נושא סיפוח ההתנחלויות.

הפגנה נגד הסיפוח בת"א, בשבוע שעברצילום: AMIR COHEN/רויטרס

בקרב ראשי המתנחלים היו שקראו לראש הממשלה בנימין נתניהו לגייס את הקהילה האוונגליסטית בארה"ב כדי לשנות את הדרישה האמריקאית שסיפוח בגדה המערבית יהיה כרוך בקבלת תוכנית טראמפ בשלמותה - כולל הסכמה עקרונית של ישראל להקמת מדינה פלסטינית. בכיר ישראלי שעובד מול הקהילות האוונגליסטיות אמר ל"הארץ" כי מדובר ברעיון חסר סיכוי, וכי הארגונים האוונגליסטים, גם אלה שהתמיכה שלהם בישראל היא המובהקת ביותר, לא יפעלו נגד הנשיא בעת הנוכחית. אותו בכיר ציין כי אפילו ארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל" הביע תמיכה בתכנית טראמפ בשלמותה, על כל מרכיביה – החל מההזדמנות לספח התנחלויות ועד הצעדים שנועדו להמתיק את הגלולה עבור הפלסטינים.

ג'ואל רוזנברג, סופר ופעיל אוונגליסטי המתגורר בירושלים, אמר ל"הארץ" כי התפיסה הישראלית שלפיה הסיפוח נועד לסייע לנשיא טראמפ מול המצביעים האוונגליסטים אינה נכונה. "רוב האוונגליסטים באמריקה ממוקדים כרגע באופן מוחלט בנושאים פנים-אמריקאיים: מגפת הקורונה, ההפגנות והמתחים על רקע גזעי, המצב הכלכלי הקשה והעובדה שכנסיות ברחבי ארה"ב עדיין לא רשאיות לחזור לפעילות מלאה".

חלק מן הארגונים האוונגליסטים, הוסיף רוזנברג, "בוודאי ישמחו על כל הזדמנות להחיל ריבונות ישראלית על אתרים ומקומות בעלי היסטוריה תנ"כית. אבל אני לא מסכים עם הטענה שטראמפ ירוויח פוליטית מן המהלך הזה. מי שישראל חשובה לו ומתכנן להצביע לטראמפ בגלל שהוא פרו-ישראלי, יעשה את זה בגלל העברת השגרירות לירושלים והמדיניות הקשוחה של טראמפ כלפי איראן. סיפוח התנחלויות לא ישפיע על האופן שבו אנשים חושבים על טראמפ".

רוזנברג סבור כי המוטיבציה העיקרית לקידום נושא הסיפוח כרגע היא "דאגה במעגל הקרוב של נתניהו מן האפשרות שטראמפ אולי לא יהיה בבית הלבן בעוד כמה חודשים, והם יפספסו הזדמנות. אבל אם הם מאמינים שזה יכול לקרות, השאלה שלי אליהם היא: מה ההיגיון לתת אגרוף בפרצוף למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן דווקא עכשיו?"

תפילה בכנסייה בארלינגטון הייטס שבאילינוי, בחודש שעברצילום: Nam Y. Huh/אי־פי

בעוד שרוב האוונגליסטים הימנים אדישים לנושא הסיפוח, מי שכן פעילים בנושא הם ארגוני השמאל האוונגליסטי שמהווים מיעוט בקהילה, ופונים לצעירים בכנסיות בארה"ב. קבוצה של 80 כמרים אוונגליסטים חתמו בשבוע שעבר על עצומה נגד סיפוח חד-צדדי. הם הזהירו כי הצעד יוביל לפגיעה קשה בסיכוי לשלום בעתיד, ויפגע גם באינטרסים אמריקאיים במזרח התיכון.

מאי קנון, שעומדת בראש הארגון "כנסיות למען שלום במזרח התיכון", אמרה ל"הארץ" כי "אין ספק שרוב האנשים בקהילה שלנו עסוקים כרגע בנושאים פנימיים פה באמריקה, אבל אנחנו גם זוכרים את דבריו של מרטין לות'ר קינג: חוסר צדק בכל מקום הוא איום על הצדק בכל מקום. אוונגליסטים צריכים להכיר במציאות לגבי נושא הסיפוח. זה צעד שיפגע בפלסטינים ומסוכן גם לישראל".

דריל בוק אומר כי ההנהגה בישראל צריכה להיות מודעת לשינויים שמתרחשים בעולם האוונגליסטי, בדגש על ההבדלים בין קבוצות גיל שונות בנושאים פוליטיים. "הכנסייה משתנה, מצטרפים אליה יותר אנשים צעירים ויותר מיעוטים", הסביר. "הכמרים ברחבי ארצות הברית יודעים בדיוק מהן המחלוקות הבין-דוריות בתוך הכנסיות שלהם. זה משהו שישפיע בעתיד גם על היחס לישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ