ספר חדש: מלניה עיכבה את המעבר לבית הלבן בגלל מו"מ על הסכם קדם הנישואים

כתבת של הוושינגטון פוסט טוענת כי הגברת הראשונה ביקשה להבטיח שמעמדו הכלכלי בעתיד של בנה, בארון, יהיה שווה לזה של בניו הגדולים של טראמפ. לפי הספר, מלניה דואגת לבניית תדמיתה באופן מחושב יותר ממה שנראה כלפי חוץ

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג טראמפ בבית הלבן, בחודש שעבר
בני הזוג טראמפ בבית הלבן, בחודש שעבר. נשואים מאז 2005צילום: Alex Brandon/אי־פי

מלניה טראמפ דחתה את המעבר לבית הלבן בראשית 2017 מכיוון שהיתה בעיצומו של משא ומתן מחודש עם בעלה על תנאי הסכם הקדם־נישואים שלהם — כך עולה מספר חדש של כתבת "וושינגטון פוסט", מארי ג'ורדן. הגברת הראשונה טענה אז כי היא מעוניינת להישאר בניו יורק עם בנה בארון, אז בן עשר, עד לסיום שנת הלימודים שלו.

אולם, לפי סקירה של הספר החדש שפורסמה בעיתונה של ג'ורדן, בפועל התנתה מלניה את המעבר בכך שמעמדו של בארון בעתיד יהיה שווה לאלה של שלושת בניו הגדולים של דונלד טראמפ, מאשתו הראשונה איוונה. ג'ורדן טוענת עוד כי הגברת הראשונה ביקשה הוכחה בכתב לכך שבארון "יזכה לאותן הזדמנויות כלכליות" כאחיו למחצה, לרבות בנושאי ירושה. ביוני 2017 עברה מלניה יחד עם בארון לבית הלבן.

מלניה קנאוס נולדה בסלובניה ב-1970. היא עבדה כדוגמנית במילאנו ובפריז וב-1996 עברה לניו יורק. בשנת 2001 זכתה בתושבות קבע בארה"ב. ארבע שנים אחר כך נישאה לדונלד טראמפ וב-2006 קיבלה אזרחות אמריקאית וילדה את בנם המשותף. 

ג'ורדן טוענת בספר כי תנאיו המקוריים של ההסכם בין בני הזוג טראמפ לא היו לטובתה של מלניה. היא מזכירה כי בשלהי הקמפיין של טראמפ נחשפה הקלטה שלו בשיחה עם כתב התוכנית "אקסס הוליווד" שבה דיבר על נשים באופן מבזה, וכן את החשיפה של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי הצהובון "נשיונל אינקוויירר" השתיק באותה תקופה סיפור על רומן של טראמפ עם דוגמנית פלייבוי.

בני הזוג טראמפ עם בנם בארון, לאחר הניצחון בבחירות לנשיאות בנובמבר 2016צילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

הספר, "אמנות העסקה שלה: הסיפור שלא סופר על מלניה טראמפ", בן 286 העמודים מכיל יותר ממאה ראיונות עם אנשים שהכירו את מלניה בשלבים שונים בחייה, מילדותה בסלובניה ועד לחייה כגברת הראשונה. מסקירת הספר בוושינגטון פוסט עולה כי ג'ורדן מתארת אותה כמי שדואגת באופן מחושב לבניית תדמיתה הציבורית הרבה יותר מכפי שנראה כלפי חוץ.

בין היתר טוענת ג'ורדן כי על אף טענותיה של מלניה כי היא דוברת כמה שפות, "צלמים ואנשים נוספים שעבדו איתה לאורך השנים — בהם דוברי איטלקית, צרפתית וגרמנית — מספרים כי מעולם לא שמעו אותה אומרת יותר ממלים בודדות בשפות אלה".

באשר לתפקידה כשותפה פוליטית של הנשיא, ג'ורדן טוענת כי מלניה נחשבת לאחת מתומכותיו הגדולות של בעלה, וכמי שטראמפ מתייעץ איתה לגבי רעיונות והתבטאויות פומביות. בין היתר מציינת ג'ורדן כי מלניה עודדה את טראמפ בהפצת תיאוריית הקונספירציה סביב מקום לידתו של הנשיא הקודם, ברק אובמה.

בתגובה לפרסום סקירת הספר מסרה הדוברת של הגברת הראשונה, סטפני גרישם, כי "מדובר בעוד ספר על הגברת טראמפ שמכיל מידע שגוי ממקורות כוזבים. הספר הזה צריך להימצא על מדפי המדע הבדיוני בחנויות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ