רוב חברי הקונגרס הרפובליקאים חתמו על מכתב תמיכה בתוכנית הסיפוח

116 מתוך 198 חברי בית הנבחרים, ובהם מנהיג המיעוט קווין מקארת'י, חתמו על מכתב שקידמה השדולה היהודית-רפובליקאית בעד התוכנית המדינית של הנשיא טראמפ והחלת הריבונות הישראלית בהתנחלויות

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקארת'י, מנהיג המיעוט בבית הנבחרים, לפני כשבועיים
מקארת'י, מנהיג המיעוט בבית הנבחרים, לפני כשבועייםצילום: AFP

מרבית החברים הרפובליקאיים בבית הנבחרים חתמו על מכתב תמיכה בסיפוח, המיועד לראש הממשלה בנימין נתניהו. 116 מתוך 198 חברי הקונגרס מהמפלגה הרפובליקאית, בהם מנהיג המיעוט קווין מקארת'י, חתמו על המכתב, שמהלל את תוכנית השלום של טראמפ ותוקף את ההנהגה הפלסטינית על דחיית התוכנית.

במכתב נכתב עוד כי חותמיו תומכים בריבונותה של ישראל ובזכותה להגן על גבולותיה. את המכתב יזמה הקואליציה היהודית-רפובליקאית, שהודיעה בתחילת החודש שתפעל למען קידום התמיכה של המפלגה בתוכנית הסיפוח. למרות מאמצי השדולה ותמיכת הנהגת הרפובליקאים בסיפוח, כ-80 חברים רפובליקאים בבית הנבחרים לא חתמו על המכתב.

שלט חוצות בירושלים, לפני כשבועייםצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

במקביל, למעלה מ-170 חברי קונגרס דמוקרטיים חתמו על מסמך המבטא את התנגדותם לסיפוח חד-צדדי. המכתב עדיין צובר חתימות בגבעת הקפיטול, ועל פי הערכות, מספר החתימות הסופי עשוי להגיע לכ-200. אפילו דמוקרטים הנחשבים מקורבים לאיפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית, הביעו את התנגדותם לסיפוח.

ממשל טראמפ צפוי לערוך סדרה של פגישות בעניין הסיפוח במהלך השבוע הקרוב, ובממשל מקווים להגיע להחלטה סופית בנושא בקרוב. שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן, טס לוושינגטון כדי להשתתף בפגישות. בשובו, יצטרף אליו אבי ברקוביץ,  יועצו של הנשיא דונלד טראמפ בנושא תוכנית השלום.

הפגנת נשים עושות שלום נגד הסיפוח, בשבוע שעבר בת"אצילום: תומר אפלבאום

בממשל האמריקאי ובהנהגה הישראלית נשקלות כמה אופציות בעניין הסיפוח, בהן סיפוח הדרגתי בכמה פעימות. אפשרות זאת עשויה להקל על וושינגטון בכל הנוגע להצגת התוכנית לבעלות בריתה במדינות ערב, שכבר הביעו התנגדותן לסיפוח. לפי תוכנית זו, ישראל תחל לספח באופן הדרגתי אזורים שונים, ולא תחל סיפוח בבת אחת על שטח גדול.

תהליך הדרגתי כזה משמעו שלאחר הפעימה הראשונה של הסיפוח, יתר הפעימות יתרחשו לאחר הבחירות בארה"ב, בנובמבר הקרוב. כך, בתרחיש שבו טראמפ יזכה לכהונה שנייה, תהליך הסיפוח ימשיך, ובמקרה שנציג המפלגה הדמוקרטית, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, יזכה בנשיאות, הסיפוח ייעצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ