סקר ראשון של "ניו יורק טיימס" בבחירות 2020: ביידן מוביל בפער גדול על טראמפ

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב קיבל 50% מהקולות בסקר של ניו יורק טיימס/סיינה קולג' לעומת 36% לנשיא הרפובליקאי. סגן הנשיא לשעבר זוכה לתמיכה רחבה בקרב נשים ולא לבנים, ומקבל קולות מאנשים שנטו להצביע לרפובליקאים, אך סלדו מתגובתו של טראמפ לקורונה ולמחאה בעד שוויון גזעי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וביידן
טראמפ וביידןצילום: Patrick Semansky/אי־פי

סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ו ביידן, מוביל בפער גדול על פני הנשיא דונלד טראמפ במרוץ לנשיאות 2020 – כך עולה מסקר ראשון שמפרסם העיתון "ניו יורק טיימס" במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב. ביידן זכה לתמיכת 50% מהמשיבים בסקר שערך העיתון האמריקאי ביחד עם מכון המחקר "סיינה קולג'", ואילו טראמפ קיבל 36% בלבד.

על פי הסקר, המועמד הדמוקרטי זוכה לתמיכה רחבה בקרב נשים ומצביעים לא לבנים, ואף מצליח להגיע לקבוצות מצביעים שבאופן מסורתי תמכו ברפובליקאים, אולם הפנו עורף לטראמפ בשל תגובתו הלא יעילה למגפת הקורונה. תוצאת הסקר מהווה מכה קשה לנשיא הרפובליקאי וסימן לכך שהוא נחשב לאנדרדוג ברור במרוץ לבית הלבן.

טראמפ נואם מול סטודנטים בכנסייה בפיניקס, אריזונה, אתמולצילום: Ross D. Franklin/אי־פי

טראמפ לא זכה לפופולריות במשך רוב כהונתו כנשיא. מאז בחירתו ב-2016 הוא עשה מאמצים להרחיב את מעגל התמיכה בו מעבר לבייס הימני, אולם ללא הצלחה רבה.

בקרב חתך גדול של בוחרים, הסלידה מטראמפ העמיקה כשממשלו כשל בעצירת מגפת הקורונה הקטלנית שגרמה למשבר כלכלי חריף בארה"ב. כמו כן, בקרב ציבור הבוחרים לא ראו בעין יפה את ההתבטאויות הזועמות והאיומים בשימוש בצבא של הנשיא בתגובה לגל המחאה בעד שוויון גזעי, בעקבות מותו של הגבר השחור ג'ורג' פלויד בידי שוטר לבן במיניאפוליס.

התמונה הבולטת שעולה מהסקר של ניו יורק טיימס וסיינה קולג' היא של מדינה שמוכנה לדחות נשיא, שרוב גדול של מצביעים מחשיב כמי שכושל במבחנים הגדולים ביותר שעומד בפניהם ממשלו.

ביידן בשיחה עם תושבים ביידון, פנסילבניה, בשבוע שעברצילום: AFP

ביידן בן ה-77 מוביל בפער עצום על טראמפ בן ה-74 בקרב מצביעים שחורים והיספנים, ונראה שיותר נשים ומצביעים צעירים תומכים בסגן הנשיא לשעבר מאשר בהילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית ב-2016. אחת הנקודות הבעייתיות ביותר שעולות בסקר של "ניו יורק טיימס" מבחינתו של טראמפ היא שביידן משתווה לו בקרב מצביעים גברים, לבנים, אנשי מעמד ביניים ומבוגרים – קבוצות אוכלוסייה שבאופן מסורתי נחשבו לבסיס החזק של כל ניצחון רפובליקאי בבחירות, כולל ב-2016 בניצחון של טראמפ.

רפובליקאית לשעבר: אצביע לביידן

אלרן מיילס, בת 75 מדנבר, אמרה שהיא היתה רפובליקאית קרוב ל-60 שנה לפני שהחליטה להירשם מוקדם יותר השנה כעצמאית במהלך משפט ההדחה שהתנהל בקונגרס נגד טראמפ. מיילס אמרה שכאשר טראמפ נבחר לראשונה, היא החליטה "לתת לו הזדמנות", אולם מאז הגיעה למסקנה שלא ניתן להציל אותו ואת המפלגה שלו.

"הייתי מאותם אנשים שהיו נאמנים לניקסון עד שהוא נופף לשלום", אמרה מיילס. "חשבתי שאני רפובליקאית טובה וחשבתי שהיו להם את הערכים שלי, אולם בשנים האחרונות הם נפלו חזק".

מיילס אמרה שהיא מתכננת להצביע לביידן בבחירות ב-3 בנובמבר והביעה רק הסתייגות אחרת: "הלוואי שהוא היה צעיר יותר".

ייתכן שהדבר הבולט ביותר שעולה מהסקר הוא היתרון הגדול שיש לביידן בקרב מצביעות לבנות בעלות תארים אקדמיים - קבוצת אוכלוסייה שתומכת בו בפער של 39% על פני טראמפ. בבחירות ב-2016, מדגמי היציאה מצאו שקבוצה זו העדיפה את קלינטון על פני טראמפ בפער של שבעה אחוזים בלבד. הסקר גם העלה שהמועמד הדמוקרטי צמצם את הפעם מהנשיא הרפובליקאי בקרב לבנים חסרי השכלה אקדמית.

מפגינים למען שוויון גזעי בארה"ב בבירה וושינגטון, אתמולצילום: AFP

האקסודוס של מצביעים לבנים מהמפלגה הרפובליקאית בולט במיוחד בקרב מצביעים צעירים, מגמה מבשרת רעות למפלגה שנשענה רבות על אמריקאים מבוגרים. 52% מהמצביעים הלבנים מתחת לגיל 45 אמרו שהם תומכים בביידן ו-30% אמרו שהם תומכים בטראמפ.

תום דיאמונד, רפובליקאי בן 31 מפורט וורת' שבטקסס, אמר שהוא מתכוון להצביע לטראמפ, אולם הוא יעשה זאת בחששות אמיתים. הוא כינה את הנשיא "מנהיג מסכן" שטיפל בצורה גרועה במגפה, ואמר שביידן נראה לו "כמו בחור שאתה יכול לסמוך עליו". אלא שטראמפ מחזיק בדעות שדומות לאלה של דיאמונד בכלכלה, בריאות והפלות. "חלק ממך מרגיש מגעיל להצביע לו", הוא אמר. "אבל מנקודת מבט של מדיניות, אין ספק שלשם הקול שלי יילך".

אי נוחות מהנשיא בסוגיית הגזע

חלק מאי הנוחות כלפי טראמפ נובע מהעמדות של המצביעים בשאלת הגזע. לפי הסקר, מצביעים לבנים מתחת לגיל 45 תומכים באופן מכריע בתנועת "חיי שחורים נחשבים", ואילו מבוגרים לבנים יותר מתונים בעמדות שלהם בנוגע לאקטיביזם בסוגיית שוויון גזעי. דבר מדהים נוסף שעולה בסקר הוא שאפילו בקרב קשישים לבנים, אחת מקבוצות התמיכה החזקות ביותר של טראמפ, הוא הצליח להזיק לעצמו עם התנהגותו. כשתי חמישיות מהלבנים מעל גיל 65 אמרו שהם לא מרוצים מהטיפול של הנשיא בקורונה וביחסים בן גזעיים.

טראמפ שומר לפי הסקר על כמה נקודות חוזקה שיכולות להחזיר אותו לתמונת המרוץ, אבל כרגע הקמפיין שלו נמצא בנקודת שפל כשנותרו ארבע חודשים וחצי להצבעה.

פינוי גופות בבית חולים בברוקלין, באפרילצילום: AFP

שיעור התמיכה בטראמפ נותר חיובי בכל הנוגע למצב הכלכלה, כש-50% נותנים לו ציון חיובי לעומת 45% שאינם מרוצים ממנו. אם קמפיין הבחירות יהפוך למשאל עם בשאלה איזה מועמד מסוגל להביא לשגשוג כלכלי על רקע נזקי המגפה, אז תהיה לטראמפ נקודת פתיחה טובה לחזק את מעמדו במרוץ.

הנשיא הרפובליקאי גם מוביל על ביידן בקרב מצביעים לבנים חסרי השכלה אקדמית, שמחזיקים בהשפעה גדולה על הבחירות לנשיאות בגלל חשיבות אזור המערב התיכון לכל מועמד שרוצה להגיע ל-270 אלקטורים.

עם זאת, בזמן שטראמפ נהנה ממידה של מהימנות בקרב מצביעים בנושא הכלכלה, הוא חסר כל כוח פוליטי ברוב הסוגיות הבוערות שעל סדר היום: מגפת הקורונה וחשבון הנפש הלאומי בנושא שיטור וגזע. קרוב לשלוש חמישיות מהמצביעים לא מרוצים מהטיפול של טראמפ במגפת הקורונה, בהם מצביעים לבנים וגברים רבים. מצביעים שמגדירים את עצמם מתונים אינם מרוצים מתגובת טראמפ למגפה בפער של יותר משניים לאחד.

ברוב ארה"ב מתנגדים לקריאתו של טראמפ לפתוח מחדש את הכלכלה במהירות האפשרית, אפילו במחיר של חשיפת אנשים לסכנות בריאותיות גדולות יותר. בפער של 21%, מצביעים אמרו שהממשל הפדרלי צריך לתת עדיפות לבלימת הקורונה גם אם הדבר כרוך בפגיעה בכלכלה, עמדה שמעמידה אותם בצד של ביידן. רק שליש מהמצביעים אמרו שהממשל צריך להתמקד באתחול הכלכלה גם אם הדבר כרוך בסכנה לבריאות הציבור.

הוויכוח בסוגיה זו עשוי להפוך למוקד הקמפיין בשבועות הקרובים, שכן התפרצות הקורונה בקצב מהיר נרשמת בכמה מדינות בשליטה רפובליקאית שהתנגדו לאמצעי הסדר הנוקשים שהוטלו באביב במדינות דמוקרטיות כמו ניו יורק וקליפורניה. הציבור האמריקאי גם לא שותף להתנגדותו של טראמפ לעטות מסיכה. הנשיא סירב להיות עם מסיכה כמעט בכל הופעותיו הפומביות, גם כשאנשי בריאות בכירים בממשלו קראו לאמריקאים לעשות זאת כאמצעי הגנה נגד התפשטות הנגיף.

בסקר של ניו יורק טיימס עולה ש-54% אמרו שהם תמיד עוטים מסיכה כשהם מצפים להיות בסמיכות לאנשים אחרים, ואילו 22% אמרו שהם לפעמים עוטים מסיכה. 22% מהנשאלים בסקר אמרו שהם לעתים נדירות עוטים מסיכות או מעולם לא היו עם אמצעי ההגנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ