מחוקקים בגבעת הקפיטול במיסיסיפי הצביעו הלילה (ראשון) בעד קידום חקיקה שתאפשר להסיר את סמל הקונפדרציה מדגל המדינה, ואישרו לגבש תוכנית עבודה לעיצוב דגל חדש. 85 מחוקקים בבית הנבחרים הצביעו בעד שינוי הדגל לעומת 34 מהם שהתנגדו. לאחר מכן אושר הצעד גם בהצבעה בסנאט המקומי.

בפינתו השמאלית של הדגל מופיע כיום דגל הקונפדרציה, איחוד מדינות הדרום במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית שתמכו בעבדות, ובו ריבוע אדום שבתוכו X כחול מרוצף ב-13 כוכבים לבנים. זהו הדגל היחיד בארה"ב שבו מופיע סמל הקונפדרציה. תושבי מיסיסיפי, ש-38% מהם שחורים, מחו נגד הדגל זה תקופה ארוכה, והמחאה התגברה בשבועות האחרונים על רקע ההפגנות המתמשכות בארה"ב ולאור מקרים בהם סמלים ופסלים מאותה התקופה הוסרו במקומות אחרים במדינה.

המושל הרפובליקאי טייט ריבס הודיע אתמול (שבת) לראשונה כי יחתום על הצעת חוק לשינוי הדגל אם בית הנבחרים המקומי יגיש לו הצעה כזו. מדובר בשינוי עמדה עבורו לאחר שבעבר הצהיר רק שלא יטיל וטו על מהלך כזה. כעת, עם השגת רוב של יותר משני שלישים בבית הנבחרים ובסנאט של המדינה, ניתן יהיה לדון בהצעת החוק וייתכן שהדיונים בעניין יחלו כבר היום.

בית הנבחרים לאחר אישור ההצעה, אתמולצילום: Rogelio V. Solis/אי־פי

"עיני המדינה, האומה והעולם כולו נשואים אלינו היום", אמר ג'ייסון ווייט, חבר רפובליקאי בבית הנבחרים, בפתח הישיבה. הסנאטור המקומי בריגס הופסון הוסיף כי "הוויכוח סביב הדגל הפך לגורם מפלג, והגיע הזמן לשים לזה סוף".

הקהל שהתאסף בגבעת הקפיטול בעיר ג'קסון פרץ בתשואות לאחר ההצבעה. "מעולם לא חשבתי שאראה את הדגל יורד במהלך חיי", אמרה הסנאטורית הדמוקרטית והשחורה ברברה בלקמון.

במקביל, המשטרה בעיר לואיוויל שבקנטאקי חוקרת תקרית ירי שאירעה אתמול במהלך הפגנת מחאה על מותה של הצעירה השחורה בריאונה טיילור בפארק ג'פרסון שבדרום העיר. אדם אחד נהרג בירי ואדם נוסף נפצע ואושפז ללא סכנה לחייו.

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות נראה אדם פותח באש לעבר המפגינים שהתפזרו בניסיון לתפוס מחסה. לפחות אדם אחד נראה מדמם בעודו שוכב על הקרקע. בהצהרה שפרסמה תחנת המשטרה המקומית נכתב כי השוטרים "מנסים לאסוף כמה שיותר מידע בניסיון לזהות את כל מי שהיה מעורב בתקרית". לא דווח על מעצרים או על זהות חשודים אפשריים.

הפארק הפך בשבועות האחרונים למוקד מחאה על מותה של טיילור, טכנאית חדר מיון בת 26 ותושבת העיר, שנורתה למוות על ידי שוטרים שנכנסו לדירתה כדי לחפש בה סמים. על פי טענת השוטרים, הם ירו לעבר טיילור ובן זוגה, קנת' ווקר, רק לאחר שהגבר ירה לעברם. ווקר – המחזיק ברשיון לאקדח – טוען שהשוטרים לא הזדהו בפניהם וכשהתפרצו לדירה הוא חשש לחייו ולחיי בת זוגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ