ארה"ב לא שולחת שגריר לוונצואלה, אז הדיפלומט פונה לתושבים - דרך הפייסבוק

יותר משנה לאחר שנסגרה השגרירות האמריקאית בקראקס, היא ממשיכה לפעול באופן וירטואלי מקולומביה השכנה. דרך שיחות וסרטונים מוקלטים, הדיפלומט ג'יימס סטורי מגשר בין ההנהגה האמריקאית לאזרחי ונצואלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השגרירות האמריקאית בקראקס, ב-2019. נסגרה כחלק ממדיניות הפעלת הלחץ על משטר מדורו
השגרירות האמריקאית בקראקס, ב-2019. נסגרה כחלק ממדיניות הפעלת הלחץ על משטר מדורוצילום: Fernando Llano/אי־פי

שנה לאחר שנסגרה שגרירות ארה"ב בקראקס, מי שהיה הדיפלומט האמריקאי הבכיר בוונצואלה מצא את הדרך חזרה - באופן וירטואלי לפחות. בכל יום חמישי אחר הצהריים מקליק ג'יימס סטורי על מקש "דיבור ישיר" בפייסבוק, כשהוא יושב במשרדו או בביתו שבבוגוטה בירת קולומביה. הוא עונה בספרדית שוטפת לשאלות - ששואלים אותו אזרחי ונצואלה או האמריקאים הבודדים שנותרו במדינה - ומתייחס למתרחש בשתי המדינות. 

השיחות המקוונות של סטורי הן רק חלק מעבודתו כ"שגריר וירטואלי" בוונצואלה, כשהוא בעצמו יושב בקולומביה השכנה. במשך חצי שעה מדבר הדיפלומט על כל נושא, החל ברכישת הנפט האיראני על ידי ונצואלה על אף מאגרי הנפט הגדולים שלה, דרך התסיסה הגוברת בארה"ב לאחר מותו של ג'ורג' פלויד, וכלה בהאשמות לפיהן הנשיא ניקולס מדורו פוגע בחוקה הוונצואלית.

"תראו, זו לא דמוקרטיה אמיתית", אמר סטורי באחת משיחותיו האחרונות, שבה גינה את הבכירים הוונצואלים שבני משפחותיהם חיים בעושר בספרד או בפנמה, בשעה שרוב אזרחי המדינה חיים בעוני. "הם מרמים את כולכם", אמר.

אחת מהשיחות של סטורי עם עוקביו

מפגשי השאלות־תשובות השבועיים של סטורי שמתנהלים ברשת החברתית מהווים דרך מיוחדת להנגשת והסברת המדיניות האמריקאית בוונצואלה, שעד כה לא הצליחה להדיח את מדורו. הדיפלומטיה המקוונת מאפשרת לסטורי להעביר את מסריו, בשעה שאין ברשותו את הכלים הרגילים העומדים לרשותם של צוותים דילפומטים בימי שגרה - כגון ביקורים בבתי חולים או בבתי ספר, שיחות עם כתבים מקומיים ואירוח מסיבות קוקטייל לתושבים בעלי השפעה.

סטורי וצוות הדיפלומטים שלו הורידו את דגל ארה"ב מעל בניין השגרירות במארס 2019, כחודשיים לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הכיר במנהיג האופוזיציה חואן גואידו כמנהיגה הלגיטימי של ונצואלה. ארה"ב היא אחת מיותר מ–50 מדינות המאשימות את מדורו בהיאחזות בשלטון, לאחר בחירות לא-דמוקרטיות ב-2018 שנאסרה בהן השתתפות של רוב הפוליטיקאים הפופולריים של האופוזיציה.

מדורו נואם בארמונו בקראקס, במארס. הואשם על ידי ארה"ב ב"נרקו-טרור"צילום: Matias Delacroix/אי־פי

סטורי, שבמהלך הקריירה שלו שירת במקסיקו, ברזיל, מוזמביק ואפגניסטאן, מכהן כראש משלחת השגרירות בהיעדר שגריר. ונצואלה וארה"ב לא החליפו שגרירים ביניהן כבר יותר מעשור. טראמפ מינה את סטורי לשגריר בוונצואלה במאי, זמן קצר לאחר ששר החוץ מייק פומפאו הכריז על הכוונה לפתוח מחדש את השגרירות בקראקס, במסגרת הפעלת "לחץ מקסימלי" שנועדה להוביל לפרישתו של מדורו.

בהעדר מסיבות קוקטייל

ויליאם בראונפילד, שניהל בעבר קרב משלו בתפקיד שגריר ארה"ב נגד נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס, אמר כי השימוש בשיחות וידאו במטרה לגשר על המרחק בין ונצואלה לקולומביה הוא פתרון חכם ביותר. "אם יש משהו שמשטרו של מדורו ניסה לעשות זה ניתוק כל תקשורת ישירה בין הבייס שלו לבין ממשלת ארה"ב, או כל מי שאינו מסכים עם דעותיו", אמר בראונפילד.

בראונפילד, שפרש משירות החוץ, כיהן כשגריר בוונצואלה במשך שלוש שנים החל מ–2004. עבודתו כשגריר התבססה על חלוקות אלות בייסבול וכפפות לצעירים שגדלו בשכונות העוני של קראקס. לדבריו, המחווה חשפה את הפן האנושי של הפקידים האמריקאים. "היה נחמד להדוף את המסרים של תומכי צ'אבס שטענו שכולנו מרושעים", אמר.

אחת מהשיחות של סטורי עם עוקביו

על אף ששיטתו של סטורי חסרה את המגע האנושי הישיר, בראונפילד טוען שבקשר הוירטואלי טמונים יתרונות אחרים. לדבריו, סטורי יכול גם להעביר את מסריו לדיפלומטים זרים נוספים, שרבים מהם חוששים לדבר בעודם נמצאים בתוך ונצואלה. "הוא אומר בגלוי דברים שהם אינם יכולים לומר", אמר בראונפילד.

סטורי החל לשדר שיחות ולהעלות סרטונים לעמוד הפייסבוק שלו באפריל, ובהמשך הוסיף גם מתרגם לשפת הסימנים. בכל שבוע משתתפים בשיח כמה מאות צופים, וסרטוני הווידאו המוקלטים מושכים גם הם צופים רבים – באחד מהם צפו 315 אלף גולשים. רוב המשתתפים מפרסמים שאלות שמוקרנות על המסך תוך כדי שסטורי מדבר. יש מי שמבקשים סיוע בקבלת מקלט או אשרות, כדי שיוכלו להתאחד עם בני משפחה בארה"ב. אחרים קוראים לארה"ב לפלוש לוונצואלה ולהביא לקץ משטר מדורו. מעטים מותחים ביקורת על תפקידה של ארה"ב, על אף שסטורי קורא להצגת שאלות קשות מצד המתנגדים לו.

לפחות אחד מדבריו של סטורי הגיע לאוזני מדורו. לאחר מתקפה כושלת בתחילת מאי, שהביאה לכליאתם בוונצואלה של שני חיילים לשעבר בכוחות המיוחדים של ארה"ב, אמר סטורי שוושינגטון לא היתה מעורבת באירוע, וכי היא קוראת לדו־שיח שיוביל לפתרון של שלום. הוא אמר שהאמריקאים הצליחו למצוא את מנהיג אל קאעידה אוסמה בין לאדן, והבהיר כי אם וושינגטון היתה רוצה להפיל בכוח את מדורו, "הוא כבר לא היה בשלטון".

גואידו עם תומכיו בקראקס, בפברואר. המאמץ האמריקאי להעלותו לשלטון לא צלח עד כהצילום: Ariana Cubillos/אי־פי

מדורו הגיב בראיון ששודר בטלוויזיה הממלכתית וציטט חלק מה"מסרים" שהעביר סטורי מבוגוטה. לדבריו, אי אפשר להכחיש את תפקידו של הדיפלומט האמריקאי בשליחת "שכירי החרב" לוונצואלה. "ג'יימס סטורי אחראי לפעולה המזוינת שכשלה", אמר מדורו, והוסיף כי "ידיו, רגליו ובעצם כל גופו של סטורי היו מעורבים בפשיטה".

לכתבה של סקוט סמית באי-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ