נתוני הממשל בארה"ב: הסיכוי של שחורים והיספנים להידבק בקורונה גבוה פי 3 מלבנים

מנתוני הממשל עולה כי שחורים והיספנים מועדים למות מהמחלה פי שניים מלבנים. במחוז במישיגן הם מהווים 63% מהנדבקים, למרות היותם רק 20% מהאוכלוסייה. "גזענות מערכתית לא מתבטאת רק במשפט", אמר ראש העיר השחור של קנזס סיטי. "מגיעה לאנשים הזדמנות שווה לחיות"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

תרזה ומרווין ברדלי אינם יודעים מתי ואיפה בדיוק נדבקו בנגיף הקורונה. ייתכן שתרזה, אחות באחד מבתי החולים במישיגן, נדבקה בזמן משמרת והדביקה גם את מרווין. אולי השניים נדבקו מקרוב משפחה שבא לבקר, ואולי זה קרה בהזדמנות אחרת.

מה שוודאי הוא שעל פי הנתונים הפדרליים החדשים שפרסמו הרשויות בארה"ב — המשרטטים את התמונה המקיפה ביותר עד כה של קרוב ל–1.5 מיליון חולי קורונה באמריקה — בני הזוג ברדלי, שחורים בשנות ה–60 לחייהם, הם חלק ממגמה.

אי שוויון גזעי בקרב הנדבקים בקורונה הוא אחד הגורמים הניכרים ביותר בדפוס התפשטות המחלה בערים הגדולות, כמו מילווקי או ניו יורק, אבל גם באזורים עירוניים קטנים יותר כגרנד רפידס מישיגן, ששם בני הזוג גרים. אי השוויון ניכר לעין כשתרזה הובלה לחדר מיון בכיסא גלגלים. "כל החולים שם היו אפרו־אמריקאים", אמרה, "כולם".

נתונים סטטיסטיים מוקדמים כבר הראו ששחורים והיספנים נפגעים מהנגיף בשיעורים גבוהים יותר מלבנים. אבל הנתונים הפדרליים החדשים, שהגיעו לידי ניו יורק טיימס מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לאחר שהעיתון תבע זאת, מציגים תמונה ברורה ושלמה יותר: שחורים והיספנים נפגעו במידה רבה יותר מנגיף הקורונה, בכל רחבי המדינה ובכל קבוצות הגיל.

לפי הנתונים החדשים, המספקים קווים מאפיינים מפורטים של 640 אלף נדבקים, תושבים היספנים ואפרו־אמריקאים בארה"ב מועדים להידבק מהנגיף פי שלושה יותר משכניהם הלבנים. על פי הנתונים, בקרב לבנים מספר הנדבקים לעשרת אלפים איש עומד על 23. בקרב שחורים מדובר ב–62 נדבקים לעשרת אלפים איש, ובקרב היספנים — 73 חולים. הנתונים מלמדים עוד שהשחורים וההיספנים מועדים למות מהמחלה בשיעור גבוה פי שניים לעומת החולים הלבנים.

הפערים הללו נשמרים במדינות ובאזורים שונים בארה"ב. הפערים קיימים בעיירות כפריות במישורים הגדולים, במחוזות פרווריים כמו פיירפקס בווירג'יניה, וברבות מהערים הגדולות בכל ארה"ב.

"גזענות מערכתית לא באה לידי ביטוי רק במערכת המשפט הפלילי", אמר קווינטון לוקאס, ראש העיר השחור השלישי של קנזס סיטי במיזורי. "אנחנו רואים שהדבר הזה ממית לא רק בערי ארה"ב, אלא באזורים הכפריים ובכל מקום אחר. ולמען האמת, האנשים האלה ראויים להזדמנות שווה לחיות, לקבל טיפול רפואי, לעבור בדיקות ולהיות במעקב". אף על פי שהשחורים וההיספנים הם רק 16% מכלל אוכלוסיית מיזורי, 40% מהנדבקים משתייכים לקבוצות האלה.

לגבי בני הזוג ברדלי, התסמינים לא היו קשים בתחילה. הכל התחיל בגירוי קטן בגרון. עד מהרה נוספו החום וקשיי הנשימה, וכשפנו השניים לבית החולים, הפרידו ביניהם. תרזה אושפזה ומרווין נשלח הביתה. אמנם הוא אמר שהוא מרגיש רע מדי בשביל לעזוב את בית החולים, אבל לא הייתה לו ברירה. בבית הוא חש בודד ולא היה בטוח איך לטפל בעצמו.

חלפו שבועות, ולבסוף החלימו שניהם. כשחזר מרווין לעבודתו במחלקת ההנדסה במפעל, עובד לבן אמר לו שהוא האדם הראשון שהוא מכיר אשר נדבק בנגיף. מרווין, לעומת זאת, מכיר לא מעט אנשים שחלו, ומקצתם גם מתו. "אנחנו המועדים ביותר להיפגע מהדבר הזה", אמר.

פער צורם לעין

במחוז קנט שבמישיגן, 63% מהנדבקים הם תושבים שחורים והיספנים, אף על פי שהם רק 20% מאוכלוסיית המחוז. נבחרי ציבור ובעלי תפקידים בתחום בריאות הציבור אמרו שלא ברור מדוע הם נפגעים קשה יותר.

ב–235 מתוך 249 המחוזות שמתגוררים בהם 5,000 תושבים שחורים לפחות, שיעור ההדבקה של התושבים השחורים גבוה משיעור ההדבקה של התושבים הלבנים. באופן דומה, מתוך 206 מחוזות שמתגוררים בהם 5,000 תושבים היספנים לפחות, ב–178 מהם שיעור ההדבקה של התושבים ההיספנים גבוה יותר משיעור ההדבקה של התושבים הלבנים.

ההיספנים נדבקו בשיעור גבוה להחריד לעומת הלבנים. אחד המקומות שבהם היתה התחלואה הגבוהה והחמורה ביותר הוא דווקא אחד המקומות העשירים ביותר: מחוז פייפקס שבחוצות וושינגטון הבירה. מספר הלבנים הגרים במחוז גדול פי שלושה ממספר ההיספנים. ואף על פי כן עד סוף מאי מספר התושבים ההיספנים שנמצאו חיוביים היה גדול פי ארבעה, על פי נתוני ה־CDC.

הנתונים הדמוגרפיים מעידים על הסיכונים. ברחבי ארה"ב, 43% מהעובדים השחורים וההיספנים מועסקים בתפקידי שירות או ייצור שאת רובם אי אפשר לעשות מרחוק — כך על פי נתוני מפקד אוכלוסין מ–2018. רק כאחד מכל ארבעה עובדים לבנים עוסקים בעבודות כאלה. הסיכוי שהיספנים יגורו בצפיפות — פחות מ–50 מ"ר לאדם — כפול לעומת הסיכוי אצל הלבנים, על פי סקר הדיור בארה"ב.

המספרים הכלל־ארציים של הידבקויות ושל תמותה אינם מבטאים את הפער במלואו, שכן הנגיף שכיח בהרבה אצל מבוגרים אמריקאים, שרובם לבנים, לעומת האמריקאים הצעירים. כשמשווים את ההדבקות ואת מקרי המוות בקבוצות גילים דומים, הפער קיצוני עוד יותר.

היספנים בני 40 עד 59 נדבקו פי חמישה יותר מלבנים בקבוצת הגיל שלהם. ההבדלים בולטים עוד יותר כשמדברים על מקרי מוות: מתוך ההיספנים שמתו, יותר מרבע היו בני פחות מ–60. בקרב הלבנים שמתו, רק 6% היו צעירים כל כך.

המומחים לא הופתעו

ג'רביס צ'ן, חוקר ומרצה בבית הספר לבריאות הציבור ע"ש צ'אן בהרווארד, אמר שהפערים הגזעיים והאתניים הנרחבים שהתגלו אינם צריכים להפתיע. הפערים בחייהם ובעבודתם של אנשים מקבוצות אתניות וממעמדות סוציו־אקונומיים שונים צפויים להיות בולטים יותר מחוץ למרכזים האורבניים לעומת מה שקורה בערים הגדולות, אמר צ'ן. "ועם התזוזה של המגפה אל הפרוורים, סביר להניח שהפערים יגדלו עוד יותר", אמר.

שיעור התמותה הגבוה בקרב שחורים והיספנים מוסבר בחלקו בשכיחות גדולה יותר של מחלות רקע, ובהן סוכרת והשמנת יתר חולנית. אולם הנתונים החדשים מראים שיש חוסר איזון של ממש במספר החולים, ולא רק במקרי המוות — עובדה שלדברי המדענים מדגישה אי שוויון שאינו קשור לבעיות בריאות אחרות.

ההתמקדות בתחלואה נלווית "מכעיסה, מפני שמי שנדבק הוא האיש שנאלץ לצאת מהבית וללכת לעבוד, מי שגר בדירה צפופה, נוסע בתחבורה ציבורית צפופה ועובד בתנאי צפיפות", אמרה ד"ר מרי באסט, המנהלת של מרכז FXB לבריאות ולזכויות אדם באוניברסיטת הרווארד. "לא מציינים כלל את העובדה שבעלי הפריווילגיה, שיכולים להמשיך לעבוד מהבית, אינם מתמודדים עם הסיכונים האלה".

ביוני העריכו אנשי CDC שהמספר האמיתי של מקרי הקורונה גדול פי עשרה ממספר המקרים הידועים. לדבריהם, אין ביכולתם לקבוע אם במקרים הלא־ידועים יש פערים גזעיים ואתניים דומים. עם זאת, הם אמרו שהמקרים הקשים יותר — המקושרים לרוב למחלות רקע — נכנסים לרוב בסטטיסטיקת ההידבקות במחלה. לדבריהם, ההבדל הזה יכול להסביר כמה מהפערים הגזעיים והאתניים במספר החולים המאומתים — אך גם הם הודו שברור למדי שיש פערים ניכרים הן במספר מקרי המוות והן בתחלואה.

צילום: HECTOR EMANUEL / NYT
צילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ