43 סטודנטים נעלמו במקסיקו באופן מסתורי. אחרי שש שנים, הפצע נפתח מחדש

הרשויות במקסיקו זיהו שרידי גופה של אחד מהנעדרים וחלקי גופות נוספים שנמצאו נשלחו למעבדה באוסטריה. הממשל הנוכחי מינה צוות חוקרים ותובעים שבחן מחדש את הפרשה שזעזעה מדינה שלמה ואת הגרסה הרשמית לפיה הסטודנטים נרצחו וגופותיהם נשרפו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה במקסיקו סיטי לציון ארבע שנים להיעלמות הסטודנטים, בספטמבר 2018
הפגנה במקסיקו סיטי לציון ארבע שנים להיעלמות הסטודנטים, בספטמבר 2018צילום: HENRY ROMERO/רויטרס

הרשויות במקסיקו הודיעו אתמול (שלישי) כי זיהו שרידים מגופתו של אחד מ-43 הסטודנטים שנעלמו בספטמבר 2014 במדינת גררו, ועל פי החשד נרצחו. זו הפעם השנייה בלבד בכמעט שש שנים שבה נמסר על זיהוי ודאי של גופת אחד הסטודנטים, בפרשה שזעזעה את המדינה כולה והיתה מוקד מרכזי לביקורת כלפי הממשל הקודם.

הממשל הנוכחי מינה צוות חוקרים ותובעים לבדוק מחדש את הפרשה ולהתחקות אחר עקבותיהם של הנעדרים. לפי הודעת התובע הפדרלי האמון על הבחינה המחודשת, עומאר גומז טרחו, בנובמבר האחרון נמצאו שרידי כמה גופות בעיירה קוקולה בגררו ונשלחו לבדיקות גנטיות באוניברסיטת אינסברוק באוסטריה. חלקי עצם שנמצאו במקום זוהו באופן ודאי כשייכים לאחד הסטודנטים — כריסטיאן אלפונסו רודריגס טלומברה, שהיה בן 19 כשנעלם. 

43 הסטודנטים להוראה מהסמינר הרדיקלי איוצניאפה נעלמו בעקבות הפגנה שקיימו במחאה על תנאי העסקה של מורים. החקירה הראשונה של הפרשה העלתה כי שלושה סטודנטים נורו בעימותים עם שוטרים ו-40 הנותרים הועברו בידי המשטרה לידי כנופיית סמים מקומית. לאחר שככל הנראה נהרגו בידי אנשי הכנופייה, כך נטען בגרסה הרשמית, גופותיהם נשרפו במזבלה בעיר קוקולה והשרידים נזרקו לנהר מקומי.

לדברי התובע הפדרלי גומז, "אנחנו בעידן חדש שקורא תיגר על הנרטיב הכוזב שהביא לדחייה על הסף של כיווני חקירה נוספים". חלקי העצם שזוהו כשייכים לרודריגס נמצאו בקוקולה, אך לא במזבלה או בקרבת הנהר. צוות חוקרים לזיהוי פלילי אסף באותו מקום כמאה חלקי עצמות, הוסיף גומז. "התגלית החדשה הזו פירושה דחיית 'האמת ההיסטורית' של הממשל הקודם".

קלמנט רודריגס, אביו של הסטודנט שגופתו זוהתה עתה, בנובמבר 2014צילום: Marco Ugarte/אי־פי

הוא הוסיף כי החקירה נמשכת לגבי האופן שבו הגיעו חלקים מגופתו של הסטודנט למקום. לדברי גומז הוא נסע לבית משפחתו של רודריגס כדי לבשר להם באופן אישי על זיהוי הגופה. משרד התובע הכללי של מקסיקו מתכנן לשלוח חלקי גופות נוספים שנמצאו באזור למעבדה באוסטריה, כדי להמשיך בתהליך הזיהוי.

הפעם הקודמת שבה זוהה באופן ודאי חלק מגופת אחד הסטודנטים היתה כשלושה חודשים לאחר היעלמותם, בדצמבר 2014. אז זוהו שרידי גופה שנמצאו במזבלה בקוקולה כשייכים לאלכסנדר מורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ