העליון בארה"ב תמך בהחלטת טראמפ לפטור מעסיקים ממימון אמצעי מניעה לעובדות

השופטים תמכו בביטול הסעיף ביוזמת הנשיא הרפובליקאי שהיה חלק מחוק ביטוח הבריאות של אובמה. הסעיף נוסח ב-2010 ועומד בלב מחלוקת משפטית מתמשכת מאז

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, אתמול
מפגינים מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, אתמולצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בית המשפט העליון בארה"ב פסק אתמול (רביעי) שמעסיקים יוכלו להגביל את גישתן של עובדות לאמצעי מניעה מטעמי מצפון ודת. בכך תמך בית המשפט בעמדת ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ, אשר ביטל סעיף שהיה חלק מחוק ביטוח הבריאות (אובמה קר) שחוקק ברק אובמה כשכיהן כנשיא.

משמעות הפסיקה היא שבין 126-70 אלף נשים עובדות עשויות לאבד את הכיסוי שניתן להן עבור אמצעי מניעה מטעם המעסיק. שבעה מבין תשעת השופטים הצביעו בעד ההחלטה, מלבד השופטות רות ביידר גינסבורג וסוניה סוטומאיור שהיו בדעת מיעוט.

הסעיף שנוסח ב-2010 דרש ממעסיקים לספק לעובדיהם ביטוח בריאות שיכסה אמצעי מניעה, אך הוציא מהכלל בתי תפילה, ועמד במוקד עימות משפטי מתמשך מאז. כמה עסקים פרטיים תבעו את זכותם לשלול את הכיסוי, וב-2014 קבע בית המשפט העליון כי הם יוכלו להתנגד לחוק מטעמים דתיים. הפעם דנו השופטים בעתירה שהתייחסה ליכולתו של הממשל לאפשר למעסיקים לשלול את זכותן של עובדות על בסיס השקפותיהם שלהם.

ההבטחה לבטל את הסעיף היתה הבטחת בחירות בולטת יחסית שהציג טראמפ למצביעים נוצרים שמרנים ב-2016. בממשל טראמפ קיימו את ההבטחה ב-2017 עם ביטול הסעיף. בצידוד עם המעסיקים טענו בממשל כי החובה לספק כיסוי ביטוחי לאמצעי מניעה עשויה להטיל "נטל משמעותי" על חופש הדת. טראמפ אמר בעבר כי המעסיקים צריכים להיות חופשיים מ"ביריונות מצד הממשל הפדרלי בשל השקפתם הדתית".

הרשויות בפנסילבניה וניו ג'רזי התנגדו לחוק בטענה שיאלצו לממן את אמצעי המניעה לנשים באמצעות כספים ציבוריים לאחר שהמימון הביטוחי יישלל מהן.

בסוף יוני פסל בית המשפט העליון חקיקה נגד הפלות מ-2014 במדינת לואיזיאנה, שנועדה לצמצם במידה רבה את הזכות לבצע הפלות במדינה והיתה עשויה להשפיע על הנגישות לשירותי הפלות במדינות נוספות בארה"ב. הפסיקה עוררה אכזבה קשה בקרב בסיס התמיכה הנוצרי-שמרני של טראמפ. כתוצאה מפסילת החוק, פחתו מאוד הסיכויים שבית המשפט יאפשר למדינות שונות בארה"ב להטיל מגבלות נוספות על זכותן של נשים לבצע הפלות.

מוקדם יותר בחודש שעבר פסק העליון בארה"ב כי החוק הפדרלי האוסר על אפליה במקומות עבודה יגן גם על עובדים להט"בים. הפסיקה, שעברה ברוב של שישה תומכים מול שלושה מתנגדים הינה ההחלטה המשמעותית ביותר בנוגע לקהילה הלהט"בית בארה"ב מאז פסק העליון ב-2015 כי נישואים חד-מיניים חוקיים בכל רחבי המדינה. השופטים קבעו כי הומואים וטרנסג'נדרים יהיו מעתה מוגנים תחת סעיף 7 בחוק זכויות האזרח מ-1964, שאוסר על מעסיקים להפלות את העובדים שלהם על בסיס מין, גזע, צבע עור, לאום ודת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ