המשטרה בקנדה חוקרת גרפיטי שרוסס על מצבה לזכר חיילים נאצים כפשע שנאה

הגרפיטי רוסס על מונומנט שמוקדש לחיילי החטיבה ה-14 של הס"ס וממוקם בבית קברות של הקהילה האוקראינית בעיירה קטנה ליד טורונטו. החיילים היו לאומנים אוקראינים שחברו לנאצים במלחמת העולם השנייה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

המשטרה בקנדה חוקרת גרפיטי שרוסס על מונומנט המוקדש לחיילים נאצים בעיירה קטנה כפשע שנאה.

הגרפיטי "מונומנט מלחמה נאצי" רוסס בחודש שעבר בצבע על מצבת זיכרון לחיילים בחטיבה ה-14 של הס"ס בבית קברות בעיירה אואקביל, כ-40 ק"מ מטורונטו. המשטרה הבהירה כי היא מתייחסת למעשה כתקרית "המונעת משנאה", ונמנעה מלהשתמש במינוח המקובל לכך באופן רשמי.

החטיבה ה-14 של הס"ס הוקמה על ידי לאומנים אוקראינים שחברו לנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. חברי הדיביזיה רצחו נשים וילדים פולנים, ויהודים רבים. בגלל שהם היו חלק מהתנועה הלאומנית באוקראינה, החיילים זכו למצבת זיכרון לפחות בשתי קהילות אוקראיניות החיות בקנדה.

לפי החוק הקנדי, אסור להביע בציבור אמירה שמסיתה לשנאה נגד כל קבוצה מזוהה. לפי המשטרה, התקרית כוונה נגד המונומנט והגרפיטי רוסס נגד "קבוצה שכזו".  עם זאת, פעילים למען זכויות אדם הביעו מחאה כי המשטרה החליטה לפתוח חקירה בגין מעשה שנאה כלפי אוהדים של הנאצים ועוזריהם.

"אני באמת המום", צייץ ברני פרבר, יו"ר הרשת נגד השנאה הקנדית שהציע סדנת חינוך לשוטרים על טבעם של פשעי שנאה. הוא קרא למשטרה לחזור בה מההחלטה הזו, אולם המשטרה הבהירה כי הכוונה לא היתה שהמעשה בוצע נגד נאצים אלא נגד הקהילה האוקראינית. "אנחנו מצרים אם מישהו נפגע בגין מידע כוזב שטען שהמשטרה בצורה כלשהי תומכת בנאציזם", נמסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ