קמאלה האריס: "כישלון המנהיגות של טראמפ עלה בחיי אדם ובאובדן פרנסה"

המפלגה הדמוקרטית בחרה באופן רשמי בהאריס כמועמדתה לתפקיד סגנית הנשיא. הנשיא לשעבר אובמה אמר בוועידה כי "הדמוקרטיה האמריקאית בסכנה" וכי "טראמפ לא לוקח את הנשיאות ברצינות"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האריס בוועידת המפלגה הדמוקרטית, הלילה
רויטרס

המפלגה הדמוקרטית בחרה הלילה (חמישי) באופן רשמי בקמאלה האריס כמועמדתה לתפקיד סגנית נשיא ארה"ב. האריס היא האשה השחורה הראשונה והאשה האסייתית-אמריקאית הראשונה שנבחרה אי פעם כמועמדת לתפקיד, וחלקים גדולים מנאומה בוועידה התמקדו בגזענות ובזכויות נשים. כמו כן, היא תקפה את ממשל הנשיא דונלד טראמפ וכשלונו לדבריה בניהול משבר הקורונה. "כישלון המנהיגות של טראמפ עלה בחיי אדם ובאובדן פרנסה", אמרה האריס.

המועמדת התייחסה בנאומה למאבק בקורונה וציינה כי הנגיף לא פוגע באותה מידה בכל האוכלוסיות. "בואו נהיה כנים", אמרה, "באוכלוסייה השחורה, הלטינית והילידית מתים באופן לא פרופורציונלי". היא הוסיפה: "זה לא צירוף מקרים, זו תוצאה של גזענות ממוסדת... בואו נהיה ברורים - אין חיסון לגזענות".

האריס הוקירה בנאומה את הנשים שנאבקו כדי לזכות בזכות להצביע וציינה כי נשים שחורות נאלצו להיאבק עוד יותר עבור אותה הזכות. "ללא הכרה, הן ארגנו, העידו, צעדו, הפגינו ונלחמו - לא רק עבור הזכות להצביע, אלא בשביל זכות לשבת מסביב לשולחן. הנשים הללו והדורות שאחריהן פעלו להפוך את הדמוקרטיה ושוויון ההזדמנויות לאמיתיים בחיי כולנו".

נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, אמר בוועידה כי נשיאות טראמפ מסכנת את הדמוקרטיה האמריקאית. לדבריו, ממשל טראמפ "הראה שהוא מוכן לקרוע את הדמוקרטיה לגזרים כדי לנצח". הוא פנה למצביעים וקרא להם לא להיות צינים. "כך דמוקרטיה דועכת, עד שהיא כלל לא דמוקרטיה".

"טראמפ מתייחס אל הנשיאות כאל עוד תוכנית ריאלטי שהוא יכול לנצל כדי להשיג את תשומת הלב שאליה הוא משתוקק", אמר אובמה. "קיוויתי שטראמפ יראה עניין כלשהו בלקחת את התפקיד ברצינות. שאולי הוא ירגיש את כובד המשקל של המשרה ויגלה יראת כבוד כלפי הדמוקרטיה שנתונה לאחריותו. אבל זה לא קרה". לדבריו, "טראמפ לא גדל אל תוך התפקיד, כי הוא לא יכול. והתוצאות של הכישלון הזה חמורות".  

המועמדת לשעבר לנשיאות, הילרי קלינטון, אמרה בנאומה בוועידה כי טראמפ יכול היה להיות נשיא טוב יותר אם "היה מניח את האינטרסים והאגו שלו בצד". לדבריה, זה מצער שטראמפ לא יודע כיצד להיות נשיא, "כי ארה"ב צריכה נשיא בעת הזו".

קלינטון הוסיפה כי בארבע השנים מאז הבחירות האחרונות אנשים שונים אמרו לה על טראמפ: "לא הבנתי כמה הוא מסוכן, הייתי צריך לנהוג אחרת". לדבריה, אם טראמפ ייבחר מחדש, המצב יהיה גרוע עוד יותר. "אלה לא יכולות להיות בחירות נוספות של 'יכולתי, הייתי צריך'". היא אמרה עוד כי "ג'ו ביידן וקמאלה האריס עשויים לנצח ברוב של שלושה מיליון קולות ועדיין להפסיד - האמינו לי". לדבריה, "אנו זקוקים למספרים גדולים כדי שטראמפ לא יוכל לגנוב את הניצחון".

הסנאטורית ממסצ'וסטס אליזבת וורן אמרה בנאומה כי "הבורות וחוסר הכישרון של טראמפ הם סכנה לארה"ב". לדבריה, מגפת הקורונה "היתה המבחן הגדול ביותר של טראמפ והוא נכשל". היא הוסיפה: "המשבר הזה קשה ולא חייב היה להיות כזה".

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, תקפה בנאומה את טראמפ ואת מנהיג הרוב הרפוליקאי בסנאט, מיץ' מקונל. לדבריה, השניים בולמים שורה של מהלכים של המפלגה הדמוקרטית, בהם הרחבת הביטוח הרפואי עבור ילדים ושוויון בשכר עבור הקהילה הגאה. "מי חוסם את הדרך? מיץ' מקונל ודונלד טראמפ. אז הנה התשובה שלנו: אנחנו נראה אותם בנובמבר", אמרה. 

פלוסי אמרה גם כי ראתה מקרוב את "חוסר הכבוד של טראמפ לעובדות, למשפחות עובדות ובמיוחד לנשים - חוסר כבוד שבא לידי ביטוי במדיניות שלו כלפי הבריאות והזכויות שלנו, לא רק ההתנהגות שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ