במשך שנים אספה רוסיה מידע על טראמפ. דו"ח מודיעיני חושף מה היא מצאה

דו"ח של ועדת המודיעין של הסנאט מפרט מידע על פגישותיו של הנשיא בביקורים ברוסיה טרם בחירתו, שהיה יכול לשמש נגדו. אולם, הוועדה קבעה כי לא ניתן לומר בוודאות שהוכן "תיק" על טראמפ במטרה לסחוט אותו - על אף רמיזות למידע מביך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ לצד זוכת תחרות מיס יוניברס ב-2013, במוסקבה

20 שנה לפני שרץ לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ ביקר ברוסיה. הוא חיפש נכסים להשקעה, סעד במסעדות יוקרה, וגם פגש אשה - "מיס מוסקבה". היום, כשהוא מתקרב לתום כהונתו הראשונה כנשיא ארה"ב, פרטי אותו ביקור - ורבים אחרים - מופיעים בדו"ח שפרסמה בשבוע שעבר ועדת המודיעין של הסנאט.

הדו"ח כלל מידע שלפי ההערכות אספו הרוסים על הנשיא באותו ביקור, ויכול היה לשמש כדי להפעיל עליו לחצים. מדובר בחלקה החמישי והאחרון של חקירה שנערכה עבור הוועדה לגבי ניסיונותיה של רוסיה להשפיע על הבחירות לנשיאות ב–2016. מחברי הדו"ח, המוגדר דו־מפלגתי, ראיינו יותר מ–200 עדים ובחנו יותר ממיליון עמודים של מסמכים. חמשת חלקי הדו"ח יחד מצטברים ליותר מ–1,300 עמודים, אך הוועדה קבעה כי לא ניתן לומר אם הרוסים הכינו "תיק" על טראמפ במטרה לסחוט אותו.

פרט אחד שמחברי הדו"ח מצאו משמעותי במיוחד היה פגישה בינו לבין אשה שבעברה זכתה בתחרות "מיס מוסקבה". חוקרים מטעם הוועדה שוחחו עם מכרים של טראמפ שסיפרו על רשמיהם מאותו טיול. רוברט קוראן, צלם שתמונותיו תלויות במלון של תאגיד טראמפ במנהטן, העריך כי טראמפ ניהל מערכת יחסים עם אותה אשה. מכר נוסף, לאון בלאק, ממייסדי קרן ההשקעות הפרטיות "אפולו", אמר שייתכן שהוא התלווה לטראמפ למועדון חשפנות באותו טיול. אדם שלישי סיפר כי ייתכן שטראמפ נפגש עם אשה נוספת במוסקבה, וזו הצטרפה אליו לפגישה עם ראש העיר. טראמפ היה נשוי אז לאשתו השנייה, מרלה מייפלס.

טראמפ במוסקבה, ב-1996צילום: Igor Tabakov/אי־פי

לפי הדו"ח, מכר נוסף של טראמפ, איש עסקים אמריקאי בשם דיוויד ג'ובאניס המתגורר במוסקבה, שוחח עם אנשים לאחר השבעתו של הנשיא בינואר 2017 על יחסיו עם מיס מוסקבה לשעבר. קוראן, המיודד אף הוא עם ג'ובאניס, העיד כי שאל אותו על הפגישה ב–1996 בין טראמפ לאותה אשה. "שאלתי מה קרה ביניהם והוא השיב לי 'ראיתי אותם יחד ביום למחרת'", אמר קוראן לחוקרי הוועדה.

כמה עשרות עמודים מהדו"ח מוקדשים לביקור אחר שערך טראמפ במוסקבה, ב–2013. טראמפ היה אז בעליו של מותג תחרויות היופי "מיס יוניברס" והגיע לבירה הרוסית לרגל התחרות השנתית. הוא התארח אז במלון ריץ־קרלטון שבמוסקבה. חוקרי הוועדה שוחחו בין היתר עם בכיר בחברת "מריוט", שבבעלותה המלון, שסיפר על שיחה ששמע בין שניים מעמיתיו ועסקה בסרטון מצלמות אבטחה שבו נראה טראמפ עם כמה נשים במעלית.

טענות דומות הושמעו גם בעבר. המרגל הבריטי לשעבר כריסטופר סטיל הכין תיק שהכיל מידע על קשריו של טראמפ ברוסיה, ובו טען כי בביקור ב–2013 צולם סרטון שבו הוא נראה עם עובדות מין בחדרו באותו מלון. אדם שסטיל התבסס על דבריו, העיד מאוחר יותר באזני סוכני אף־בי־איי כי מדובר בלא יותר משמועה שהוא העביר הלאה.

טראמפ ופוטין בפגישת ג'י-20 באוסקה, יפן, ב-2018צילום: Susan Walsh/אי־פי

בדו"ח ועדת הסנאט מכונה הריץ־קרלטון "סביבה בעלת סיכון מודיעיני גבוה" וצוין כי "בין העובדים הקבועים במקום יש יותר מקצין מודיעין רוסי אחד", וכי "ישנו מעקב של סוכנויות ממשלתיות אחר חדרי האורחים". עוד נכתב בדו"ח כי במקום ישנה נוכחות קבועה של מספר רב של עובדות מין - ככל הנראה בהסכמה שבשתיקה מצד הרשויות.

הבכיר בחברת מריוט העיד שבשיחה ששמע, אחד מעמיתיו כינה את הנשים שנראו בחברת טראמפ במעלית "מארחות". הוא הוסיף כי לא שמע את כל השיחה ביניהם, כי הם המשיכו לחדר אחר ושוחחו ביחידות. חוקרי הוועדה הגיעו אל השניים והם העידו כי אינם זוכרים שראו את מה שתיאר הבכיר. בדו"ח נכתב כי הוועדה "לא הצליחה ליישב את ההבדלים בין שתי הגרסאות".

הנשיא כיעד מודיעיני

ועדת המודיעין של הסנאט הביעה ספק לגבי כובד משקלן של כמה מהטענות בדו"ח, וקבעה כי החוקרים שהתחקו אחר מעשיו של טראמפ ברוסיה לא הצליחו לבסס את הטענה כי הממשלה הרוסית מחזיקה במידע מביך על הנשיא. עוד נקבע בדו"ח כי אין ראיות לכך שהרוסים התכוונו לסחוט את טראמפ, או עובדים מצוות הקמפיין שלו. מחברי הדו"ח הצדיקו את הכללת הפרטים "העסיסיים" על הנשיא, בטענה שהם נחוצים להבנת הסכנות שבפעולה של גורם זר שנועדה להשפיע על הבחירות בארה"ב, והאם מידע כוזב בנושא הופץ כחלק מכך.

חברי ועדת המודיעין של הסנאט בדיון על הדו"ח, ב-2018צילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

הפרטים על ביקורו של טראמפ ברוסיה הופיעו בחלק של הדו"ח שעוסק בנוהג הרוסי לאסוף מידע מזיק או מביך על יעד מודיעיני - המכונה "קומפרומט". הסנאטור הדמוקרטי מארק וורנר, סגן יו"ר הוועדה, אמר כי החלק העוסק בשאלה אם טראמפ היה יעד עבור הרוסים מדבר בעד עצמו. "אומר בפשטות, אזרחים אמריקאים צריכים לקרוא את הדו"ח ולהסיק מסקנות בעצמם", הוסיף.

הבית הלבן גינה את פרסום הדו"ח, ביום שלישי שעבר. "אחרי מינוי חוקר מיוחד, אינספור חקירות של ועדות אחרות וארבעה דוחות קודמים של הוועדה הזאת, דו"ח המודיעין של הסנאט מאשר את מה שידענו במשך שנים. לא היתה שום קנוניה בין מטה הבחירות של טראמפ לבין רוסיה", מסר ג'אד דיר, אחד מדוברי הבית הלבן. דיר כינה את הדו"ח "חלק מתיאוריית קונספירציה משוללת כל יסוד ובלתי נגמרת, שמופצת על ידי ליברלים קיצונים ושותפיהם בתקשורת".

חיבתו של טראמפ לרוסיה — שהוועדה קבעה כי היא אכן ניסתה להשפיע על הבחירות שבהן זכה — העלתה כבר לפני כמה שנים תהיות בארה"ב. לקביעת הוועדה שותפים גם החוקר המיוחד רוברט מולר, וסוכנויות מודיעין אמריקאיות נוספות. טראמפ עצמו כינה את כל אלה "תרמית", הצהיר בפומבי כי הוא מאמין להכחשתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בנושא. טראמפ אף קידם מדיניות שסייעה בפועל לקרמלין, ובחודש האחרון דחה את האזהרות של קהילת המודיעין בארה"ב, לפיהן רוסיה פועלת לקדם את בחירתו לכהונה שנייה כנשיא.

דו"ח הוועדה קבע כי הטענות לגבי מעשיו של טראמפ במוסקבה "מעוררות חשש לפעילות פוטנציאלית של ביון נגדי, במסגרתה רוסיה עלולה להשתמש במידע מביך כדי להשפיע על עמדותיו של מי שהיה אז מועמד לנשיאות בנוגע לעמדותיו כלפיה". עוד נכתב כי "הוועדה ביקשה להבין את משמעות איסוף המידע לכאורה מצד ממשלת רוסיה, לא רק בגלל הסכנה הנשקפת מניסיון של גורם זר להשפיע על הבחירות, אלא גם כדי לעמוד על טיבו של מבצע כזה שנועד לפגוע בתקינות התהליך הפוליטי בארה"ב".

לקריאת הכתבה המלאה באתר ניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ