לוגו אי-פי
אי-פי

אחותו של נשיא ארה"ב, מריאן טראמפ בארי, כינתה אותו "שקרן" ו"חסר עקרונות" בסדרת הקלטות שפורסמו הלילה (ראשון). בארי בת ה-83, שופטת פדרלית לשעבר, הוקלטה על ידי אחייניתה מארי טראמפ ללא ידיעתה בשנים 2018 ו-2019. כעת פרסמה האחיינית את ההקלטות כחלק מהמסע לקידום ספרה החושפני על הנשיא הנקרא "יותר מדי אך לעולם לא מספיק: איך המשפחה שלי יצרה את האיש המסוכן בעולם".

באחת ההקלטות מתייחסת בארי לראיון עם הנשיא טראמפ ששודר ב-2018, שבו הוא מציע להציב את אחותו - השופטת בדימוס - בגבול עם מקסיקו כדי לפקח על הפרדת ילדים חסרי אשרות מהוריהם שחצו את הגבול בניגוד לחוק. "כל מה שהוא רוצה זה לפנות לבייס שלו, אין לו עקרונות. אין. כלום", אמרה בארי בהקלטה, "והבייס שלו, אני מתכוונת, אלוהים ישמור, אם היית אדם דתי היית רוצה לעזור לאנשים, לא לעשות את זה".

טקס הזיכרון לרוברט טראמפ בבית הלבן, שלשוםצילום: TOM BRENNER/רויטרס

בהקלטה נוספת אומרת האחות: "הציוצים הארורים שלו והשקרים, שאלוהים ישמור". לאחר מכן היא מוסיפה: "אני מדברת יותר מדי בחופשיות, אבל את יודעת. השינוי בסיפורים. חוסר ההכנה. השקרים. לעזאזל". באותה שיחה על מדיניות ההגירה שמקדם הנשיא, שואלת האחיינית מארי את דודתה אם לדעתה טראמפ קרא את כתביה בנושא הגירה. "לא. הוא לא קורא", אומרת בארי.

ההקלטות פורסמו לראשונה בוושינגטון פוסט ולאחר מכן הועברו לידי כלי תקשורת שונים. הן מתפרסמות יום לאחר טקס הזיכרון שנערך לאחיהם של טראמפ ובארי, רוברט טראמפ, שמת בשבוע שעבר. בהצהרה שפרסם, נמנע הנשיא מהתייחסות ישירה לדברי אחותו. "כל יום זה משהו חדש", אמר טראמפ, "למי אכפת. אני מתגעגע לאחי, ואמשיך לעבוד קשה למען העם האמריקאי. לא כולם מסכימים, אבל התוצאות ברורות. המדינה שלנו בקרוב תהיה חזקה מאי פעם".

טראמפ מפיץ פייק ניוז

אתמול הספיק הנשיא גם להפיץ פייק ניוז בנוגע לדמוקרטים. בציוץ שפרסם מאתר הגולף שלו, טען הנשיא כי הדמוקרטים הסירו את המלה "אלוהים" משבועת האמונים האמריקאית - קביעה שקרית. "הדמוקרטים הסירו את המלה אלוהים משבועת האמונים בוועידה הלאומית הדמוקרטית", כתב טראמפ, "בהתחלה חשבתי שהם טעו, אבל זו לא היתה טעות. זה נעשה בכוונה. זכרו זאת אוונגליסטים, וכולם, זה המקום שממנו הם באים - וזהו זה. הצביעו ב-3 בנובמבר!".

אתר לבדיקת עובדות בשם פוליטיפאקט, שעובד בשיתוף פעולה עם פייסבוק, קבע כי מדובר באמירה שקרית. "חלק מהחברים בוועידות הבחירות המדינתיות השמיטו את המשפט 'אומה אחת תחת האל' משבועת האמונים שנאמרה במהלך הוועידה", קבע האתר, "אך המשפט נאמר בחלקי הוועידה המרכזיים, כולל בכל הערבים ששודרו בטלוויזיה בשעות צפיית השיא".

אישוש לקביעות עבר

בשבועות מאז יצא לאור ספרה של מארי טראמפ, היא נשאלה כמה פעמים באשר למקורות המידע שלה. אתמול היא חשפה שהקליטה בחשאי יותר מ-15 שעות שיחה פנים מול פנים עם בארי, עובדה שלא צוינה בספר עצמו. "מארי הבינה שרבים מקרובי משפחה שיקרו בהצהרות קודמות", אמר דוברה של הסופרת, "היא הרגישה צורך להקליט חלק מהשיחות כדי להגן על עצמה".

וושינגטון פוסט על ההקלטות

בעבר, נשיא ארה"ב דיבר רבות על הכבוד והאהבה שהוא רוחש לאחותו הגדולה. זוהי הפעם הראשונה שאדם ממשפחתו הקרובה של טראמפ, מלבד האחיינית מארי, מעביר עליו ביקורת בפומבי. אך ההקלטות חושפות את המתח ביחסים בין השניים. "זו הצביעות שלו. הצביעות והאכזריות. דונלד הוא אדם אכזרי", אומרת בארי בשיחה.

בחלק אחר מההקלטה מאשרת בארי את אחת הטענות שמזכירה מארי בספר ושטרם זכתה לאישוש - שנשיא ארה"ב שילם לאדם אחר כדי שייגש למבחן ה-SAT (המקבילה האמריקאית לפסיכומטרי) עבורו. בארי אומרת כי אדם בשם ג'ו שפירו, שלמד עם הנשיא באוניברסיטת פנסילבניה, נבחן במקומו במבחן. אלמנתו של שפירו ואחותו הכחישו את הדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ