גרדיאן
רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל הלילה (שישי) באופן רשמי את מועמדות המפלגה הרפובליקאית לבחירות לנשיאות בנובמבר. במדשאות הבית הלבן, מול קהל גדול של תומכים, תקף טראמפ את יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן והזהיר כי ארה"ב תהפוך למסוכנת ונטולת חוק תחת ביידן. 

"הבחירות האלה יכריעו אם נציל את החלום האמריקאי - או שנאפשר לאג'נדה סוציאליסטית להרוס את גורלנו היקר", אמר טראמפ בלילה האחרון של ועידת המפלגה הרפובליקאית. למרות מגפת הקורונה, טראמפ נשא את דבריו בפני קהל של יותר כ-1,500 בני אדם, שקראו "ארבע שנים נוספות" לעבר הנשיא.

טראמפ מקבל את מועמדות המפלגה הרפובליקאית, הלילה

הזמנת הקהל הגדול לבית הלבן העלתה שאלות הן בנושא השימוש - הלא חוקי - בסמלי שלטון כחלק מקמפיין בחירות, והן בנוגע להפצת וירוס הקורונה. לפי התמונות מאמש, נראה שאיש לא עטה מסכה בקהל, וכי הנחיות הריחוק החברתי לא כובדו.

לפי מומחים, הצבתם של עשרות דגלי ארה"ב מאחורי הבמה שממנה נשא טראמפ את נאומו עשויה להיות בניגוד לחוק האץ', שאוסר על עובדי הרשויות הפדרליות לעסוק בפוליטיקה מפלגתית בעודם בתפקיד. "זה ללא ספק מפר כל נורמה קיימת עבור ממשל תקין", אמר דניאל ג'ייקובסון, יועץ משפטי שעבד עבור ממשל אובמה.

הקהל בבית הלבן, אמשצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

הנשיא האמריקאי אמר כי ארצו תחזה בשגשוג שיא אם הוא ייבחר לכהונה שנייה. הוא הבטיח "לבנות שוב את הכלכלה הגדולה בהיסטוריה" ולהביס את נגיף הקורונה. "נצא מהמגפה חזקים יותר מתמיד", אמר טראמפ, שטען שוב כי ייתכן שיושג חיסון לפני סוף שנת 2020. "אם היינו מקשיבים לג'ו, מאות אלפי אמריקאים היו מתים", טען טראמפ. יותר מ-180 אלף אמריקאים מתו כתוצאה מנגיף הקורונה, וכ-5.8 מיליון נדבקו בנגיף.

"לבוחרים בארה"ב מעולם לא היתה החלטה ברורה יותר בין שתי מפלגות, החזון, הפילוסופיה והאג'נדה שלהן", אמר הנשיא לתומכיו. טראמפ הבטיח שאם ייבחר מחדש, הוא יצור 10 מיליון משרות חדשות בשנה הראשונה של כהונתו השנייה, והוסיף שיעבה את כוחות המשטרה בארה"ב וימנה שופטים נוספים.

טראמפ בבית הלבן, הלילהצילום: Alex Brandon/אי־פי

טראמפ תקף את הדמוקרטים על יחסם להפגנות שפרצו בעיר קנושה שבוויסקונסין ובערים נוספות בקריאה לצדק גזעי ובמחאה על האלימות המשטרתית נגד שחורים. ההפגנות השבוע פרצו לאחר שג'ייקוב בלייק, גבר שחור בן 29, נורה בגבו מטווח אפס שבע פעמים לעיני שלושת ילדיו הקטנים.  "במשך שלוש וחצי שנים עשיתי יותר עבור הקהילה השחורה מאשר ג'ו ביידן עשה עבורה במשך 47 שנים", אמר טראמפ לקהל הגדול. 

תגובת ביידן לנאום הלילה

"בוועידה הדמוקרטית הלאומית, ג'ו ביידן ומפלגתו תקפו שוב ושוב את ארה"ב כמדינה של חוסר צדק גזעי, כלכלי וחברתי", אמר טראמפ בנאומו, "הערב, אני שואל אתכם שאלה פשוטה מאוד: איך המפלגה הדמוקרטית יכולה לבקש להנהיג את המדינה שלנו, כשהיא השקיעה כל כך הרבה זמן בפגיעה בה?". טראמפ תקף את הדמוקרטים גם על מדיניותם בנושאים כמו הגירה, המשטרה, הפיקוח על הנשק והפלות. 

בתו של טראמפ, איוונקה, נשאה גם היא נאום בוועידה אמש. "אבא שלי לא נותן לחשיבה תבוסתנית להסיח את דעתו", אמרה טראמפ, "המלה 'בלתי-אפשרי' רק מדרבנת אותו. דונלד טראמפ דוחה את הרעיון שההישגים הגדולים ביותר שלנו כבר מאחורינו". מלבד טראמפ והנשיא עצמו, אמש עלו על הבמה גם הסנאטור טום קוטון ועורך דינו האישי של הנשיא, רודי ג'וליאני.

ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר, תיאר את ארה"ב כמדינה על סף אנרכיה. הוא תקף את ראש העיר ניו יורק הנוכחי, ביל דה בלאזיו, ואמר שהוא מאפשר להפגנות ולפשע להשתולל בעיר. "היום, העיר שלי בשוק. מקרי רצח, תקריות ירי ופשעים אלימים גוברים בקצב שלא נראה כמותו בעבר", אמר ג'וליאני. עם זאת, על פי נתונים רשמיים, רמת הפשיעה הכבדה ירדה בכהונת דה בלאזיו, ושיעור מקרי הרצח בעיר בשנה עומד על כמחצית מזה שנרשם בכהונת ג'וליאני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ