קנושה היתה עיר שקטה. אחרי הירי בג'ייקוב בלייק, היא מתקשה להתאושש

כשארה"ב סערה לאחר הירי בג'ורג' פלויד, ומיליונים יצאו לרחובות, בקנושה בקושי חוו מחאות. עכשיו, שבועות אחרי הירי בגבר השחור בן ה-29 לעיני ילדיו, הפערים בין המשטרה לתושבים רק מתרחבים, ושקט לא נראה באופק

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בקנושה, לפני כשבועיים
לוגו אי-פי
אי-פי

בשבועות שקדמו לירי בג'ייקוב בלייק, בקנושה לא נראו הפגנות ענק בדרישה לצדק גזעי, כפי שהתרחשו בערים רבות בארה"ב לאחר מותו של ג'ורג' פלויד. תושביה השחורים של קנושה אמנם חשו את השפעתה של האלימות המשטרתית על חייהם - אך כמעט ולא יצאו לרחובות במחאה. כל זה השתנה לפני כשבועיים, כשבלייק בן ה-29 נורה בגבו שבע פעמים לעיני שלושת ילדיו.

כעת, מצויה העיר שעל גדת אגם מישיגן במוקד השיח הציבורי בארה"ב, המתמקד בגזענות ובאלימות המשטרתית כלפי האוכלוסייה השחורה. "המשטרה הפגינה בעבר יחס לא הוגן כלפי מיעוטים מסויימים, אבל הפעם זה שונה לגמרי", אמר אנתוני דיוויס, פעיל זכויות שחורים מסניף קנושה של NAACP, האגודה לקידום שחורים בארה"ב, "משהו בסיסי השתנה".

הפגנה בקנושה, לפני כשבועצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

"אני כועס, אני מתוסכל ואני פגוע", מסכים אנתוני קנדי, חבר מועצת העיר קנושה, שציין שהוא מרבה לשתף פעולה עם המשטרה בעיר - ולכן הופתע מהתקרית האלימה, שתועדה בסרטון וידאו. " הסרטון מעורר זעם בכל צופה שיש בו מידה של אנושיות", אמר קנדי, "אך במקביל, יש לי אחריות כלפי הקהילה שלי. לכן אני אומר לאנשים: הביעו את הכעס שלכם, ואז הצטרפו אליי בבניית העיר הזו".

הירי הוציא את האנשים לרחובות. חלקם הרסו בניינים, הציתו כלי רכב וזרקו חפצים על שוטרים, שהגיבו בירי גז מדמיע. עוד שמן הוסף למדורה כשנער בן 17 ירה למוות בשני פעילי זכויות שחורים בתום אחת ההפגנות בחודש שעבר. גם בסוף השבוע עדיין שררה מתיחות בעיר. חלק מבתי העסק נותרו סגורים, חלונותיהם מכוסים במשטחי עץ וקרטון, וניידות סיירו ברחובות העיר. "המשטרה כאן איומה, ומתייחסת לשחורים בצורה  מזעזעת", אומר ג'ייקוב קונוויי בן ה-22, שיוצא להפגין כמעט מדי ערב מאז הירי בבלייק.

חנות סגורה בקנושה, לפני כשבועייםצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

כ-11% מכמעט מאה אלף תושבי קנושה הם שחורים, אבל בקרב כוחות המשטרה בעיר, רק שבעה שוטרים מתוך 207 הם שחורים. לשם השוואה, 89% משוטרי העיר לבנים - אך שיעורם באוכלוסייה עומד על 67% בלבד. מאז 2003 נורו לפחות ארבעה מתושבי קנושה למוות בידי שוטרים. אחד מהם, בובי שרוד, היה שחור. הוא נורה ב-2005 בידי שוטר שחשב ששרוד רצח את בנו בן ה-5. התביעה קבעה כי הירי היה מוצדק.

במאי השנה, ימים ספורים אחרי שג'ורג' פלויד מת לאחר שנחנק על ידי שוטר במיניאפוליס, התקיימה הפגנה שקטה בקנושה. "יש להכשיר שוטרים כיצד למנוע הסלמה של תקריות דוגמת זו שבה נפצע בלייק", אמר דייוויס, איש ה-NAACP. "מי מדבר איתך כשהרוחות מתלהטות?", שואל דיוויס בן ה-66, "לאדם שנתון בסערת רגשות קשה להירגע, וזה הרגע שבו, לדעתנו, השוטרים היו צריכים לעזור לבלייק".

מכוניות שנשרפו במהלך המהומות בקנושה, בחודש שעברצילום: KAMIL KRZACZYNSKI/רויטרס

בלייק נורה בקו התפר שבין שכונות הלבנים לשכונות השחורים של קנושה. "פערי ההכנסה הגדולים בין האוכלוסיה הלבנה לשחורה בקנושה, במיניאפוליס, במילווקי, בשיקגו ובמטרופולינים אחרים במערב התיכון של ארה"ב תורמים לתסכול והזעם הגובר בקרב קהילות המיעוטים המקומיות", אומר דון גריימס, מרצה לכלכלה באוניברסיטת מישיגן.

הבעיה היא, שחלק מנבחרי הציבור והפקידים בקנושה מסרבים להכיר בקיומה של אפליה על רקע גזעי בעיר, טוען ריי רוברטס, אנליסט שחור שחי בקנושה מזה עשור. "אני חושב שהמצב ימשיך להידרדר לפני שיחול שיפור ושדברים כאלה ימשיכו לקרות. יש פה כל כך הרבה שקרים וצביעות. במלחמה יש נפגעים וזה מה שקורה כאן עכשיו", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ