היא בת 62, לא היתה בקרבת זכר מזה 15 שנה - וכעת היא הטילה 7 ביצים

עובדי גן החיות בסנט לואיס הופתעו כשמצאו את הנחשה, שמוחזקת לבדה בכלוב סגור, כרוכה סביב ביצים שהטילה. על אף שרבייה א-מינית בזוחלים תועדה בעבר, זה חסר תקדים שנחשה כה מבוגרת מטילה ביצים

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנחשה בת ה-62 סביב הביצים שהטילה
ניו יורק טיימס
גרדיאן

בתחילת הקיץ מצאו עובדי גן החיות בסנט לואיס את נחשת הפיתון הזקנה, שגילה מוערך ב-62 שנה, כרוכה סביב צרור ביצים שהטילה. בחודשיים שחלפו העובדים בגן החיות, כמו גם מומחים, לא מצאו פתרון לתעלומה: כיצד נחשת פיתון, שכבר חיה לפחות שני עשורים יותר מהממוצע לנחש פיתון בשבי, הצליחה להיכנס להריון - בהתחשב בעובדה שלא היתה בקרב נחש זכר מזה 15 שנה לפחות?

זה נדיר מאוד, הסביר מארק וונר, הזואולוג האחראי לזוחלים בגן החיות, שנחשת פיתון תיכנס להריון ברבייה אל-מינית - אך כבר תועדו מקרים בעבר. וונר טען שזה "משוגע לחלוטין" שנחשה בת למעלה מ-60 שנה תטיל ביצים. לדבריו, נחשי פיתון בדרך כלל חיים עד גיל 30 או 40. "זה לא נורמלי, שנחשה תחיה עד גיל כזה", אמר המומחה. 

סרטון מגן החיות בסיינט לואיס

נחש הפיתון המבוגר ביותר שתועד אי פעם מת בגיל 47 בגן החיות בפילדלפיה, מה שהופך את הנחשה מגן החיות בסנט לואיס לנחש המבוגר ביותר שחי בשבי שאי פעם תועד. "וזה אפילו מדהים יותר כשחושבים שבגיל כזה היא הטילה ביצים", הוסיף וונר.

וונר ציין שנחשות פיתון יכולות לאגור זרע בגופן ממגע מיני מוקדם, ולהפרות את עצמן בהמשך, אך מכיוון שהנחשה המדוברת לא פגשה נחש מזה למעלה מ-15 שנה, זה בלתי סביר שזה המצב. בעבר תועדה נחשה שאגרה זרע בגופה שבע שנים, אך זה נחשב לשיא חריג.

הנחשה, שלא ניתן לה שם אלא מספר סידורי - 361003 - הטילה שבע ביצים בסך הכל. שתיים מהביצים נלקחו ממנה על מנת לחקור את מקורן ואת המטען הגנטי שלהן, בניסיון לקבוע אם הן תוצר של הפרייה מינית או אל-מינית. שלוש הועברו לאינקובטור בגן החיות, ושתיים נוספות לא שרדו. 

נחש פיתון מלכותי בגן חיות בבנגקוק, השבועצילום: SOE ZEYA TUN/רויטרס

ד"ר ג'ונתן לאסוס, מומחה לזוחלים מאוניברסיטת וושינגטון שבסנט לואיס, אמר שלאחרונה התגלו יותר ויותר מינים של זוחלים - לטאות ונחשים - שיכולים לעבור הפרייה א-מינית. "מה שלא הבנו עד לאחרונה היא העובדה שיש מיני זוחלים שעוברים בדרך כלל הפרייה מינית, אך יכולים, במצבים מסוימים, לעבור לרבייה א-מינית", הסביר המומחה. הוא ציין עוד כי נקבות דרקוני הקומודו, לדוגמה, ידועות ביכולתן להטיל ביצים ללא מגע מיני עם דרקוני קומודו זכרים.

נחשת הפיתון, ממין פיתון מלכותי, הגיעה לגן החיות ב-1961. אז, העריכו בגן החיות שהיא בת 3. מאז היא חיה שם, באזור הזוחלים שאינו פתוח לקהל, מופרדת מנחש הפיתון השני של המוסד - זכר בן 31. אורכה כ-1.2 מטר. היא הטילה ביצים גם ב-2009, במה שנחשב אז כרבייה א-מינית, אך הביצים לא בקעו ואיש לא ביצע עליהן בדיקות גנטיות. ב-1990 היא הטילה ביצים שכן בקעו, אך אז האמינו עובדי גן החיות כי מקורן במגע מיני, שכן בתקופה ההיא הנחשים הוחזקו בכלוב משותף כשכלוביהם נוקו.

כעת מקווים בגן החיות שהביצים ששרדו יבקעו, מה שעשוי לקרות בעוד מספר שבועות. עם זאת, וונר מזהיר שהם לא בטוחים שנחשים יבקעו מהביצים. "אנחנו לא יודעים מה יקרה", אמר, "אבל אנחנו יכולים לקוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ