לקראת השוואת שיא של 104 שנים: הסופה הטרופית בטא קרבה לחופי טקסס

אם הסופה תפגע מחר בחופי טקסס, כפי שחוזים המומחים, זו תהיה הסופה התשיעית שפוגעת בארה"ב היבשתית בשנת 2020. חלקים מפלורידה ומאלבמה עדיין מנותקים מחשמל לאחר פגיעת הוריקן בשבוע שעבר

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי עסק בגלווסטון מתכוננים לפגיעת הסופה, היום
גרדיאן

הסופה הטרופית בטא התקרבה היום (ראשון) לחופי טקסס ולואיזיאנה, שם מורגשים גשמים כבדים, לצד הצפות ורחות עזות. אם הסופה תפגע בטקסס, כפי שהמומחים צופים שיקרה מחר במהלך היום, זו תהיה הסופה הגדולה התשיעית שפוגעת בארה"ב היבשתית מאז תחילת השנה. לפי חוקר ההוריקנים פיל קלוצבך, מספר זה ישתווה לשיא שנקבע ב-1916.

מומחים וחזאים העניקו לסופה את שמה על שם האות היוונית. זוהי הפעם השנייה מאז שנות ה-50 שחזאים לא מאתרים שם ראוי לסופה טרופית, ומעניקים לה אות יוונית כשם רשמי. רק בסוף החודש שעבר פגע בחופי טקסס הוריקן לורה העוצמתי, וכעת אותן ערים נמצאות בקו הסכנה. 

ערים בקו החוף של טקסס נערכו לפגיעת הסופה ופירסמו התראות, אך לא חייבו את פינוי התושבים. השופט העומד בראש הרשות המקומית גלווסטון, שנערכת לפגיעה המשמעותית ביותר, אמר שהוא מודאג במיוחד מעליית מי הים באזור החוף, שיגרמו להצפות. "מי שמסוגל לשרוד בביתו ללא חשמל במשך שלושה או ארבעה ימים יהיה בסדר", אמר השופט מארק הנרי, "מי שזה לא נוח לו, או שזקוק למכונת הנשמה למשל, כדאי שיעשה זאת במקום אחר".

הסופה בטא החלה באזור מפרץ מקסיקו, כ-320 ק"מ דרום-מזרחית לגלווסטון שבטקסס. לפי מרכז ההוריקנים הלאומי של ארה"ב, בטא צברה מהירות בדרכה צפון-מערבה והגיעה למהירות רוחות מקסימלית של מאה קמ"ש. לפי תחזית המרכז, ייתכן כי בטא תגיע לדרגת הוריקן לפני שתפגע בחוף של טקסס, אך לא ברור אם זה אכן יקרה. חזאים צופים שמי הים יעלו בכמטר בשני אזורים בטקסס ובלואיזיאנה. 

הרס בגלווסטון, טקסס לאחר הוריקן לורה, באוגוסט 2020צילום: AFP

בינתיים, הוריקן טדי ממשיך לעשות את דרכו צפונה, לכיוון חופה המזרחי של קנדה. חזאים צופים כי ההוריקן ייחלש עד שיגיע לקנדה, ככל הנראה ביום שלישי, ויגרום שם לגשמים כבדים ורוחות. השבוע פגע הוריקן פולט בברמודה, וזרע שם הרס, ואילו בחלקים מאלבמה ובפלורידה עדיין אין חשמל מאז פגיעת הוריקן סאלי, בשבוע שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ