גרדיאן
הארץ

משטרת קנדה עצרה צעיר בן 25 בחשד ששיקר לגבי חברותו בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ומעורבותו בהוצאות להורג של הארגון הקיצוני על אדמת סוריה ב-2016. שהרוז צ'אודרי הואשם תחת החוק של "התחזות לגורם טרור", המשמש בין היתר לאישום נגד אחראים לאיומים כוזבים בטרור והעונש עליו עשוי להגיע לחמש שנות מאסר. משפטו ייפתח ב-16 בנובמבר.

צ'אודרי, תושב ברלינגטון שבאונטריו, הציג את עצמו ברשתות חברתיות כלוחם דאעש בשם אבו חוזייפה אל־קנדי, והתראיין לכמה כלי תקשורת שבהם סיפר על פועלו בארגון. בין היתר, "אבו חוזייפה" התראיין לפודקאסט של העיתון ניו יורק טיימס "החליפות", שם פירט באופן מעורר אימה על קורבנותיו.

את הוצאתו להורג של סוחר סמים תיאר כך: "הדם היה חם והתיז לכל מקום. האיש צרח ובכה. זה היה קשה, הייתי צריך לדקור אותו כמה פעמים. הנחנו אותו על הצלב והייתי צריך להשאיר את הסכין בתוך לבו". בחשבונות שהפעיל ברשת טען "אבו חוזייפה" כי היה אחראי אישית להריגתם של שני בני אדם.

אולם, פרטים שונים בסיפורו התגלו כסותרים או לא נכונים, במרוצת השנים. האתר הקנדי "גלובל ניוז" דיווח כי על אף טענותיו של צ'אודרי כי הצטרף לדאעש ב-2014 ונשלח לסוריה, באותה שנה הוא היה רשום כסטודנט ללימודי סביבה באוניברסיטת לאהור בפקיסטאן.

עוד דווח כי בעוד שבחשבון האינסטגרם שלו הוא כתב ששהה בסוריה מעט פחות משנה — בריאיון לאתר אמר כי השהות ארכה פחות מחצי שנה. בנוסף לכך, בריאיון הכחיש צ'אודרי כל מעורבות בהוצאות להורג, על אף שהתיימר לתאר בפרוטרוט מקרים כמו זה שעליו סיפר לפודקאסט של ניו יורק טיימס. צ'אודרי סירב להגיב לדיווח ב"גלובל ניוז".

שוטרים פדרליים באוטווה, בירת קנדה, לאחר תקרית ירי בפרלמנט ב-2014צילום: רויטרס

חברי פרלמנט בקנדה זעמו על הפרק של הפודקאסט בהשתתפותו, ומחו על כך שהוא לא נאסר מאז שובו למדינה. בדיון בפרלמנט לפני כשנתיים, לאחר שפורסם הפרק, קרא חבר המפלגה השמרנית ג'יימס בזאן לראש הממשלה ג'סטין טרודו "לזרוק לכלא את הטרוריסטים צמאי הדם שמסתובבים ברחובותינו".

לדברי מפקד יחידה של המשטרה הפדרלית הקנדית האחראי על לוחמה בטרור, כריסטופר דה גאל, "איומי טרור כוזבים יוצרים פחד בקהילה בשל אשלייה של איום על אזרחים קנדיים". דה גאל הוסיף כי המשטרה הפדרלית מתייחסת למקרים אלו ברצינות, "בייחוד כשמדובר באנשים שפעולותיהם גורמים למשטרה לפתוח בחקירות המצריכות משאבים אנושיים וכספיים גדולים, המוסטים ממטרות אחרות".

ההגיון שמאחורי החוק נגד איומי טרור כוזבים הוא כי גם טענות שווא על פעולות טרור מפיצות פחד וגוזלות משאבים מהמשטרה. לדברי הפרופסור למשפטים מאוניברסיטת קלגרי, מייקל נסביט, העמדה לדין במסגרת החוק של אדם שבדה את חברותו בארגון טרור "היא לא משהו שראינו לפני כן". מומחה קנדי לטרור בשם אמרנאת אמרסינגאם העריך כי המשטרה הפדרלית תעמוד בפני אתגר משמעותי בהעמדתו לדין של צ'אודרי.

לדבריו, התביעה תדרוש מהמשטרה לאסוף ראיות לכך ש"אבו חוזייפה" גרם לאימה ופחד בקרב אזרחים בכוונה תחילה, וכן לגבי אי אמיתות הפרטים שסיפר. "אני חושב שהאישום הזה יוצר דילמה מעניינת עבור המשטרה ועבורו. האם הוא יודה שטס לסוריה, ויעמוד בפני אישום בטרור?", תהה אמרסינגאם. בדברים שכתב בטוויטר הוסיף מומחה הטרור כי ייתכן שהפרק בהשתתפותו בפודקאסט של ניו יורק טיימס גרם לעיכוב בתוכנית להשיב אסירי דאעש בעלי אזרחות קנדית למדינה, ב-2018.

במקרה נפרד שעליו הודיעה המשטרה הפדרלית בסוף השבוע, גבר בן 30 מאלברטה הועמד לדין בגין אישומים בטרור. לפי ההודעה, בתום חקירה בת שבע שנים נקבע כי האיש הצטרף לדאעש והיה מעורב בפעולות טרור, לרבות "חטיפה ביודעין ובהכוונתם של חברי הארגון". 

תגובת "ניו יורק טיימס"

בהודעה שמסרה דניאל רואדס, דוברת מטעם העיתון, נכתב: "חוסר הוודאות בנוגע לסיפורו של אבו חוזייפה הוא נושא מרכזי בכל פרק של 'החליפות' שבו הוא השתתף". רואדס ציינה כי פרק אחד אישר שאבו חוזייפה הטעה את העיתון בנוגע לתאריכים שבהם ביקר בסוריה ובנוגע לציר הזמן של תהליך ההקצנה שלו. "הפרק מספר למאזינים את מה שהעיתונאים שלנו ידעו בוודאות ואת מה שעדיין לא היה ידוע", אמרה. לדברי רואדס, העיתון השתמש בשירותי מיקום כדי למקם את חוזייפה על גדות נהר הפרת בסוריה. כמו כן, העיתון סירב לדון במקורותיו. 

בהצהרה, שפורסמה בכתבה בעיתון, וגם נמסרה גם לאתר החדשות "דיילי ביסט" עוד נכתב כי "החששות שמועלים כעת הם חששות שהצוות שלנו בחן בפודקאסט". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ