ביום שני טראמפ הציג אסטרטגיה נגד קורונה. בשישי הוא הודיע שנדבק בנגיף

נשיא ארה"ב נפגש עם קבוצות גדולות של יועצים, תומכים ותורמים בשבוע האחרון, ולא הקפיד על אמצעי בטיחות. בבית הלבן מעריכים שבקרוב יאבחנו עוד אנשי צוות ומקורבים מסביבתו הקרובה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת במינסוטה, ביום רביעי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ביום שני השבוע הציג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עדכונים שערך הממשל בתוכנית לההתמודדות עם מגפת הקורונה. הוא סיפר על כמה שינויים באסטרטגיית הבדיקות, והודיע שבכוונת הממשל לספק 150 מיליון בדיקות שיבוצעו במהירות. ביום שישי הודיע שנדבק בנגיף.

בימים שבין לבין, טראמפ נפגש והתרועע עם קבוצות גדולות של אנשי צוות, תורמים ותומכים. הוא השתתף בעימות הנשיאותי הראשון מול יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן בקליבלנד, בו שמרו על ריחוק ונמנעו מלחיצות ידיים, וערך עצרת תמיכה במינסוטה בה השתתפו אלפי אנשים. הנשיא ערך גם אירוע סגור לגיוס תרומות בביתו הפרטי של אחד מתומכיו במיניאפוליס ונפגש עם השופטת איימי קוני בארט בבית הלבן, המועמדת מטעמו להחליף את השופטת רות ביידר גינסבורג בבית המשפט העליון.

עדיין לא ידוע כמה מהעוזרים והיועצים שנפגשו עם טראמפ נדבקו בעצמם בנגיף ומטעם הבית הלבן נמסר כי נפתחה חקירה של שרשרת הדבקה אפשרית. יועצים בכירים של הנשיא סיפרו לעיתונאים כי הם שרויים עדיין בהלם לנוכח ההתפתחות, וכי הם מניחים שעוד כמה אנשי צוות מסביבתו הקרובה של טראמפ יאובחנו בזמן הקרוב.

טראמפ בעצרת במינסוטה, ביום רביעיצילום: Erin Schaff/The New York Times

לקראת העימות הנשיאותי ערך טראמפ בתחילת השבוע פגישות רבות וארוכות במשרדיו שבאגף המערבי בבית הלבן. אלו שיש להם גישה לאגף עוברים בדיקות קורונה תדירות, ורבים מהם נסמכו על התוצאות השליליות שהעלו בהחלטתם לוותר על עטיית מסכות ונקיטת צעדי זהירות נוספים בזמן עבודתם.

לא ברור עדיין מתי וכיצד נדבק הנשיא בנגיף. ההודעה על התוצאות החיוביות שלו ושל אשתו מלאניה פורסמה שעות לאחר שהיועצת הקרובה לו הופ היקס אובחנה אף היא כנשאית של קורונה. בבית הלבן קיוו תחילה להסתיר את תוצאות הבדיקה של היקס, אך לא הצליחו למנוע את הפרסום. היקס ליוותה את טראמפ במהלך השבוע, והפגינה תסמינים לראשונה ביום רביעי, בזמן הביקור במינסוטה. טראמפ קיצר את הנאום שנשא בעצרת לכ-45 דקות, בערך חצי מאורך הנאומים שהוא נוהג לשאת באירועים כאלה.

היקס ויועציו של טראמפ בבית הלבן, ביום רביעיצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

היקס הופרדה משאר חברי הצוות בטיסה חזרה לוושינגטון ושהתה בתא נפרד ולאחר הנחיתה יצאה מחלקו האחורי של המטוס. כמה עובדים בבית הלבן סיפרו שביום חמישי ניכר שינוי בגישת העובדים, וכי כמה יועצים בכירים של טראמפ אשר נמנעו עד ממסכות נראו פתאום עוטים אותן.

בהצהרה שהשמיע ביום שני בגן הוורדים בבית הלבן הדגיש טראמפ את ההתקדמות המשמעותית שהשיג הממשל בהתמודדות עם הנגיף. "אמרתי את זה כל הזמן: אנחנו ממש מעבר לפינה". מלבדו נכחו בהצהרה גם סגן הנשיא מייק פנס ושר הבריאות אלכס אזר.

ביידן וטראמפ בעימות בקליבלנד, השבועצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

ביום שלישי התלוו לנשיא ילדיו ויועצים בכירים לטיסה במטוס הנשיאותי לקליבלנד, שם השתתף בעימות מול ביידן. אף אחד מהם לא עטה מסכה בעודם עולים למטוס ובנחיתה. מנהל הקמפיין של טראמפ ביל סטפיין צולם ללא מסכה בזמן הטיסה ונסע עם היקס באחד הרכבים של חברי הצוות.

במהלך העימות לעג טראמפ לביידן על כך שהוא עוטה מסכה בציבור באופן גורף, וחזר על הטענה כי החיסון קרב - אף שזו לא נתמכת בידי מינהל התרופות האמריקאי. "זה אותו האיש שאמר שהמגפה תיעלם באופן פלאי בקיץ, בגלל השמש", אמר ביידן בתגובה לדבריו, "אולי היא תיעלם אם תזריק לעצמך כלור", הוסיף, בתגובה לאמירתו של הנשיא.

באגף המזרחי של הבית הלבן נקטו דווקא בגישה שונה ביחס לנגיף והקפידו על כמה אמצעי זהירות. רוב העובדים בצוות של מלאניה טראמפ עבדו בתקופה האחרונה מביתם, ואלו שעבדו באגף ביקרו בו ברוטציה. כשהצטרפה לנשיא לביקורים רשמיים עשתה זאת ללא ליווי של חברי הצוות שלה כדי להימנע מחשיפה נוספת לנגיף.

בשעות שלאחר העימות השבוע פרסמה בתו של טראמפ איוונקה תמונה לא אופיינית לצד מלאניה וחברי משפחה נוספים, שנראו מאחורי הקלעים עטויים במסכות. בזמן העימות עצמו אף אחד מחברי המשפחה לא עטה מסכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ