עד 20 בינואר, טראמפ נהנה מחסינות משפטית. זה מה שצפוי לו ביום שאחרי

תביעות שהוגשו נגד תאגיד טראמפ, בין השאר בעבירות הונאה, מסים וביטוח וכן בזיוף מסמכים עסקיים, עלולות לסבך את מי שיהיה נשיא לשעבר בעוד חודשיים. הנשיא עצמו עלול לעמוד למשפט על העלמות מס

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בשדה התעופה במיאמי, בשבוע שעבר
לוגו רויטרס
רויטרס

דונלד טראמפ נכנס לבית הלבן בינואר 2017. בארבע השנים שעברו מאז, הוא הוצף בתביעות משפטיות ובחקירות פליליות שנפתחו נגדו ונגד חלק ממקורביו. עתה, כשהפסיד בבחירות לנשיאות ארה"ב ולא יזכה בכהונה שנייה, טראמפ צפוי לאבד בינואר הקרוב את החסינות שממנה נהנה נשיא מכהן, וצרותיו המשפטיות צפויות להתגבר. אלה כמה מהמוקשים שימתינו לטראמפ עם צאתו מהבית הלבן, בעוד כחודשיים.

הונאות וזיופים

סיירוס ואנס, התובע המחוזי של מנהטן, מנהל זה יותר משנתיים חקירה פלילית סביב תאגיד טראמפ והנשיא עצמו. החקירה התמקדה בתחילה בדמי שתיקה שעורך דינו לשעבר של טראמפ, מייקל כהן, שילם לפני בחירות 2016 לשתי נשים שטענו כי שכבו עם הנשיא — טענה שטראמפ הכחיש. בתצהירים שנמסרו לאחרונה לבית המשפט, ואנס הודיע כי החקירה התרחבה ועשויה להתמקד בעבירות הונאה בתחומי בנקאות, מסים וביטוח וכן בזיוף מסמכים עסקיים. טראמפ האשים את ואנס הדמוקרטי ברדיפה פוליטית ובהטרדה. 

תומכי ביידן מול מגדל טראמפ בניו יורק, בסוף השבועצילום: SCOTT OLSON - AFP
סיכום של האתגרים המשפטיים העומדים בפני האזרח טראמפ

בחודש יולי דחה בית המשפט העליון את בקשתו של טראמפ לא לפרסם את הדו"חות, בטענה כי לרשויות מדינתיות מותר לערוך חקירות פליליות נגד נשיא גם בזמן כהונתו. אולם, השופטים פסקו כי טראמפ יכול להציג טיעונים אחרים להגנתו בתגובה לצווים שהגיש ואנס בנושא. מומחי משפט העריכו עם זאת כי סביר להניח שוואנס יצליח בסופו של דבר להשיג את הדו"חות.

משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי אי אפשר להגיש כתב אישום נגד נשיא מכהן, אך ואנס אינו כפוף למדיניות הזאת משום שהוא איננו תובע פדרלי. עם זאת, לדברי הארי סנדיק, תובע לשעבר בניו יורק, ייתכן שהוא יהסס להגיש כתב אישום נגד טראמפ בגלל חוסר הוודאות בשאלה אם מדובר בסוגיה חוקתית. "החששות ייעלמו כשטראמפ יפרוש מכהונתו", הוסיף סנדיק.

במקביל, התובעת הכללית של מדינת ניו יורק, לטישה ג'יימס, מנהלת חקירה אזרחית נגד תאגיד טראמפ בשל הונאת מס. ג'יימס, אף היא דמוקרטית, פתחה בחקירה לאחר עדותו של כהן בקונגרס לפיה הנשיא ניפח את ערכם של נכסים בבעלותו כדי לחסוך כסף על הלוואות וביטוח — בזמן שהציג מצג של ערך מופחת כדי לשלם פחות על מסי נדל"ן. מכיון שמדובר בחקירה אזרחית, היא עלולה להסתיים בקנסות כספיים ולא במאסר.

גבר עם מסכת טראמפ ומדי אסיר מול מערכת "ניו יורק טיימס", בספטמברצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

תאגיד טראמפ טען כי גם החקירה הזו נובעת ממניעים פוליטיים. בנו של הנשיא, אריק טראמפ, המשמש כסגן נשיא בתאגיד המשפחתי, מסר בחודש שעבר עדות בשל מה שג'יימס תיארה כ"מעורבות עמוקה" באחת או יותר מהעסקאות שנחקרו.

העלמות מס

טראמפ עשוי לעמוד בפני חקירה פלילית של משרד המשפטים, תחת שר המשפטים הבא — שימונה על ידי ביידן. לפי כמה מומחים משפטיים, טראמפ עלול לעמוד לדין על העלמת מס, על סמך תחקיר שפרסם בחודש שעבר "ניו יורק טיימס" — לפיו הנשיא שילם רק 750 דולר כמס הכנסה בשנים 2016 ו-2017.

א. ג'יין קרול (במרכז) בכניסה לבית המשפט בניו יורק, בחודש שעברצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

"יש בתחקיר הזה הוכחות רבות לכאורה להונאת מס", אמר ניק אקרמן, תובע פדרלי לשעבר. אולם, הוא הזהיר, לא ניתן לקבוע זאת בוודאות לפני שיתפרסמו כל הראיות בפרשה. טראמפ דחה את תחקיר העיתון וטען בחשבון הטוויטר שלו כי שילם מיליוני דולרים למס ההכנסה, אך הוא זכאי להקלות במס.

תביעה כזאת עלולה להיות שנויה מאוד במחלוקת, ומשרד המשפטים עשוי לקבוע שהעמדתו של טראמפ לדין אינה אינטרס ציבורי, אפילו אם ישנן ראיות לעבירה פלילית. ביידן התייחס לנושא בזהירות כשנשאל על כך בריאיון באוגוסט, ואמר שלא יתערב בשיקוליו של משרד המשפטים. לדבריו, הגשת כתבי אישום נגד קודמו תהיה "אירוע מאוד מאוד חריג ואולי — איך לומר זאת — לא דבר טוב לדמוקרטיה". 

תקיפות מיניות

א. ג'יין קרול, עיתונאית לשעבר במגזין "אל", הגישה בשנה שעברה תביעת דיבה נגד טראמפ, לאחר שהנשיא הכחיש את טענתה שהוא אנס אותה בשנות ה-90 בחנות כלבו בניו יורק — וטען כי שיקרה כדי להגדיל את מכירות ספרה. באוגוסט האחרון התיר בית המשפט להמשיך בתביעה, מה שאפשר לעורכי דינה של קרול לבקש צו לקבלת דגימת דנ"א של טראמפ, שאותה הם מבקשים להשוות לשמלה שלדבריה לבשה כשפגשה בטרמאפ בחנות.

בית המשפט דחה עתירה שהגיש משרד המשפטים בבקשה להציב את הממשל הפדרלי כנאשם בתיק במקומו של טראמפ. השופט, לואיס קפלן, אמר כי דבריו של טראמפ על קרול לא נאמרו במסגרת תפקידו כנשיא. ברברה מקווייד, פרופ' למשפטים באוניברסיטת מישיגן ותובעת פדרלית לשעבר, אמרה כי היא צופה שמשרד המשפטים תחת ממשל ביידן יחדול מלהגן על טראמפ בתביעה זו. "אני מניחה שמשרד המשפטים של הממשל החדש לא ימשיך להגן על טיעון מגוחך כזה", אמרה קווייד.

תביעת דיבה דומה הוגשה נגד טראמפ על ידי סאמר זרבוס, מי שהיתה מתמודדת בתוכנית הטלוויזיה שהנחה ב‏שנת 2005, "המתמחה". זרבוס סיפרה כי טראמפ נישק אותה בניגוד לרצונה ב-2007 ולאחר מכן מישש אותה.

היא הגישה את התביעה לאחר שטראמפ כינה אותה שקרנית, ובתגובה הוא טען כי הוא זוכה לחסינות בשל היותו הנשיא. התביעה הושהתה בזמן שבית דין לערעורים בניו יורק דן בפסיקה ממארס 2019 שקבעה כי על טראמפ להתמודד עמה כל עוד הוא בתפקיד. אולם, טענתו לחסינות תתבטל ממילא לאחר שכהונתו תסתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ