פייזר: הסתיים השלב האחרון בניסוי של חיסון הקורונה ונמצא שהוא יעיל ב-95%

בפייזר הודיעו כי החיסון מנע התפתחות של מחלת קוביד-19 הן בגרסתה הקשה והן בגרסתה הקלה, וכי הוא היה יעיל ב-94% אצל חולים מבוגרים. החברה תבקש ממינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) אישור לשימוש בחירום בימים הקרובים, ייתכן שכבר ביום שישי

ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החיסון נגד קורונה של פייזר
ניו יורק טיימס
הארץ

חברת התרופות "פייזר" הודיעה היום (רביעי) כי החיסון שפיתחה לנגיף הקורונה יעיל ב-95% וכי אין לו תופעות לוואי משמעותיות – כך לפי ממצאים מהשלב האחרון של הניסויים שערכה. בפייזר הודיעו כי החיסון מנע התפתחות של מחלת קוביד-19 הן בגרסתה הקשה והן בגרסתה הקלה, וכי הוא היה יעיל ב-94% אצל חולים מבוגרים. החברה תבקש ממינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) אישור לשימוש בחירום "בתוך ימים”.

כולם מחפשים חיסון  לקורונה. מי מוביל במרוץ?

תוצאות הניסויים, פחות משנה לאחר שהחוקרים החלו לעבוד על החיסון, התקבלו מהר הרבה יותר מהמקובל. פיתוח של חיסונים דומים לקח בעבר כמה שנים. "המחקר מהווה אבן דרך משמעותית במסע ההיסטורי בן שמונת החודשים ליצירת חיסון המסוגל להביא את המגפה ההרסנית הזו לסופה", אמר מנכ"ל פייזר ד"ר אלברט בורלה. בריאיון לרשת CNN אמר מנכ"ל "ביונטק", שותפתה הגרמנית של פייזר לפיתוח החיסון כי הבקשה תוגש כבר ביום שישי.

החולה הראשון שקיבל את החיסוןן של פייזר במרילנד, במאיצילום: /אי־פי

החיסון שמפתחת החברה ניתן בשתי מנות. לפי פייזר, ניתוח נתונים מניסוי הבטיחות שערכה בחיסון מראה כי, 3.8% הפגינו עייפות לאחר קבלת המנה השנייה ושני אחוזים דיווחו על כאבי ראש. בניסוי השתתפו 8,000 בני אדם. אם ה-FDA יאשר את החיסון פייזר אמרה שהיא תוכל  לספק לכל היותר 50 מיליון מנות עד סוף השנה, ועד 1.3 מיליארד מנות במהלך 2021. כמחצית מהמנות הללו – מספיק ל-22.5 מיליון בני אדם - יגיעו לתושבי ארה"ב, שיקבלו את החיסון בחינם. ממשלת ארה"ב צפויה לקבל סך הכול 100 מיליון מנות של החיסון.

ישראל חתמה עם פייזר על הסכם לקבלת החיסון בסוף השבוע. ההסכם אמנם קובע תאריכים וכמות חיסונים שתסופק, אבל אינו כולל סנקציה אם החברה לא מספקת את החיסונים. על אף האי-בהירות לגבי מידת המחויבות של פייזר, נראה כי החברה מתכוונת להראות רצון טוב ולשלוח מנה ראשונה של 200 אלף מנות חיסון (מאה אלף מתחסנים) כבר בתוך 40-35 יום מממועד אישור החיסון, כלומר זה יכול לקרות כבר בינואר או בפברואר 2021. המשך קצב האספקה כבר פחות ברור.

פייזר התחייבה ל-8 מיליון מנות חיסון, מתוך 1.3 מיליארד מנות שהיא מתכוונת לייצר במהלך 2021. אלא שלפחות מחצית מכלל הייצור יועד בשלב ראשון לשוק האמריקני והגרמני - שתי המדינות שהחברות שלהן הן אלו שפיתחו את החיסון - ולכן קצב הגעת החיסון לישראל אינו ברור. ישראל זקוקה לחסן לפחות שני מיליון איש בשלב ראשון, האוכלוסיה הפגיעה וכן אנשי הרפואה.

המטה של פייזר בניו יורק, "המחקר מהווה אבן דרך משמעותית במסע ההיסטורי בן שמונת החודשים ליצירת חיסון המסוגל להביא את המגפה ההרסנית הזו לסופה", אמר מנכ"ל פייזר ד"ר אלברט בורלהצילום: Bebeto Matthews/אי־פי

יצרנית החיסונים "מודרנה" הודיעה ביום שני כי החיסון נגד נגיף הקורונה שהיא מפתחת יעיל ב-94.5% מהמקרים, כך על פי ממצאי ביניים מתוצאות ניסוי רחב היקף שהיא עורכת. לישראל יש חוזה לאספקת החיסון עם מודרנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ