מונולית משונה שמצאו פקחי שמורת טבע בלב המדבר מסעיר את הדמיון ביוטה

העמוד המשולש העשוי פלדה מזכיר את החפץ המוכר מהסרט "2001: אודיסיאה בחלל". לא ברור מתי הוצב שם המונולית, בידי מי או לשם איזו מטרה. במשטרת יוטה הבהירו "הוא לא נפל מהשמיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקח בוחן את המונולית החשוד במדבר ביוטה, בשבוע שעבר

תגלית בלב המדבר ביוטה שמצאו בשבוע שעבר פקחי שמורות טבע עוררה את דמיונם של חובבי קולנוע ומדע בדיוני בארה"ב, ושל גולשים במרחבי הרשת. בעת טיסת מסוק שנועדה לספור עדרים של כבשי בר, הפקחים הבחינו במונולית כסוף ובוהק — שהזכיר את סצינת הפתיחה של סרטו של סטנלי קובריק "2001: אודיסאה בחלל".

על אף שנמצא ב-18 בנובמבר, במשטרת יוטה פרסמו את תמונתו רק בסוף השבוע, והרשויות במדינה חשפו אותו לציבור הרחב רק שלשום (שני), במקביל לפתיחת חקירה בחשד להשחתת קרקע בבעלות פדרלית. לא ברור כיצד הגיע למדבר העמוד המשולש — העשוי פלדת אל־חלד וגובהו יותר משלושה מטרים — מי הציב אותו שם ולאיזו מטרה. כמה מהמגיבים בעמוד הפייסבוק העלו את האפשרות כי מדובר בחפץ הקשור לתקשורת לוויינית, נתב ענק לחיבור אינטרנט אלחוטי או אביזר מהפקה קולנועית שנשאר מאחור.

במשטרת יוטה מיהרו להבהיר כי לא מדובר בחפץ שמקורו מחוץ לכדור הארץ. "זה לא הגיע מכוכב אחר", מסר בהודעה רשמית סגן ניק סטריט, ממשטרת המדינה. סטריט הודה כי מי שלא בחן מקרוב את המונולית וראה במו עיניו את הברגים שחיברו אותו לקרקע היה יכול בקלות לחשוב שהוא "נפל מהשמיים". לדבריו, "עד כמה שאנחנו יודעים זה נמצא שם כבר 40 או 50 שנה, אולי יותר. זה חומר שלא מתכלה". מאוחר יותר העריך סטריט כי המונולית נמצא במקום רק כמה שנים.

סצנת הפתיחה של הסרט "2001: אודיסאה בחלל"

הרשויות נמנעו מלחשוף את מיקומו של המונולית, מחשש שסקרנים (או מעריצי קובריק) ינסו להגיע למקום ויאבדו את דרכם במדבר. אולם, ברשת הצליחו כמה בלשים חובבים להתחקות אחר מיקומו. "אנחנו לא רוצים שאנשים יגיעו לשם ויתחילו לחפור בסלע ויניחו חפצים נוספים מפלדה", הוסיף סטריט. "אנחנו מתייחסים ברצינות להשחתה של אדמות ציבוריות.

דובר רשות שמורות הטבע ביוטה, ארון בוט, הוסיף כי המונולית נמצא באזור מבודד, שבו האדמה טרשית ומרובת נקיקים. "קשה מאוד להגיע לשם ברגל או באמצעות כלי רכב", הוסיף. לדבריו, פקחי הרשות טסים בגובה נמוך כדי לזהות את הכבשים ולספור את הזכרים והנקבות — וכך הצליחו להבחין בחפץ החריג בנוף. אולם, ציין בוט, "זה לא נדיר במיוחד למצוא חפצים משונים שאנשים השאירו בלב המדבר".

טייס המסוק, ברט האצ'ינגס, סיפר בריאיון לתחנת טלוויזיה מקומית ביוטה כי הוא וחבריו התבדחו לגבי האפשרות שכשיירדו לבחון את המונולית אחד מהם עלול להיעלם לפתע. "אמרנו שאם זה יקרה פשוט נברח משם", צחק. לדבריו, "זה אולי הדבר המוזר ביותר שנתקלתי בו באזור הזה בכל שנותיי כטייס".

לדברי דובר המשטרה סטריט, נראה שמי שהציב את המונולית במקום חפר לעומק כדי לייצבו. "זה מוזר, יש כבישים שמגיעים קרוב לשם. אבל לסחוב את הציוד והחומרים הדרושים כדי לחצוב בסלע, להביא את הפלדה ולהציב אותה בנקודה רחוקה כל כך, זה מעניין מאוד", הוסיף.

לפי ההערכות, מדובר במיצב אמנותי המזכיר את עבודותיו של האמן המנוח ג'ון מקראקן. האמן המינימליסטי שהלך לעולמו בשנת 2011 פעל בניו יורק ובניו מקסיקו והיה מיוצג בידי גלריית האמנות של האספן הגרמני דויד צווירנר. בתגובה ל"ניו יורק טיימס" מסר צווירנר כי אנשי הגלריה חלוקים בנושא, אולם הוסיף כי "אני מאמין שזו בהחלט עבודה של ג'ון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ