מחברי מילונים בארה"ב תמימי דעים לגבי מילת השנה: מגפה עולמית

עורכי המילון "מרים־וובסטר" ו-Dictionary.com בחרו במילה Pandemic, בפעם הראשונה בה שתי חברות מכריזות על בחירה זהה. לדברי אחד העורכים, במארס נרשם זינוק של 13,500% במספר החיפושים אחר המילה

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ממתינים מחוץ לעמדת בידוק לקורונה בסיאטל, לפני כשבועיים
לוגו גרדיאן

פחות משבוע לאחר הודעת עורכי מילון אוקספורד על כך שיוותרו על בחירת מילת השנה שלהם בשל הנסיבות יוצאות הדופן שיצרה מגפת הקורונה, הכריזו היום (שלישי) שתי חברות מילונים אמריקאיות על מילת השנה שלהן – מגפה עולמית (Pandemic). מדובר בפעם הראשונה בה שתי חברות מילונים שונות בארה"ב בוחרות באותה המילה.

עורכי המילון "מרים־וובסטר", אחד המילונים החשובים ביותר בשפה האנגלית, ועורכי המילון המקוון Dictionary.com, הסכימו שמדובר בבחירות לא מפתיעות. "הבחירה ככל הנראה לא תגרור תגובות של הלם גדול", אמר פיטר סוקולובסקי, העורך הראשי של מילון "מרים-וובסטר". "פעמים רבות אירועים חדשותיים גדולים מלווים במילה טכנית אשר הופכת למזוהה איתם, ובמקרה הזה, 'מגפה עולמית' אינו רק מונח טכני, אלא כזה שהפך למונח כללי. זוהי כנראה המילה שניעזר בה כדי להתייחס לתקופה הזו גם בעתיד".

ג'ון קלי, עורך מחקר בכיר בחברת Dictionary.com, סיפר כי פופולריות החיפוש אחר המונח זינקה ביותר מ-13,500% ב-11 במארס השנה, היום בו הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בריאותי עולמי בעקבות התפרצות הנגיף. לדבריו, הקפיצה במספר החיפושים באותו היום היתה "עצומה, אבל יותר מכך, המילה שימרה היקפי חיפוש משמעותיים גם בהמשך השנה כולה".

לדבריו של קלי, מדי חודש עלה היקף החיפוש אחר המונח בכ-1,000%. במשך שישה חודשים היתה המילה בראש המילים המבוקשות ביותר במילון. סוקולובסקי סיפר כי החיפוש אחר המילה זינק ב-11 במארס ב-115,806% לעומת המילים המבוקשות ביותר באותו היום בשנה הקודמת.

המילה Pandemic במילון "מרים־וובסטר"צילום: Jenny Kane/אי־פי

מלבד להתרחבות החיפוש אחר המילה הזו, עורכי המילונים סיפרו כי הבחינו בזינוק גם בחיפוש אחר מילים נוספות, כמו "תרסיס", "ריחוק חברתי" ו"חיסון עדר". "כל אלו הם חלק מאוצר מילים משותף שנעזרנו בו כדי להישאר בטוחים ומיודעים. זה מדהים", אמר קלי.

מגפת הקורונה לא היתה האירוע החברתי היחיד שהשפיע על השפה השנה. קלי וסוקולבסקי התייחסו שניהם גם לתופעות בולטות אחרות, ובראשן תקרית מותו של הגבר השחור ג'ורג' פלויד בידי שוטר במינסוטה בחודש מאי, שלאחריו ניכר זינוק בחיפוש אחר מילים כמו "פשיזם", "אנטי-פשיזם" ו"עצירת מימון". "לא ניתן היה להתעלם גם מזה השנה", אמר קלי.

מגמות חיפוש אחרות היו שגרתיות למדי. "אנחנו נוטים לראות עלייה בחיפוש אחר המילה 'אהבה' בסביבות וולנטיינ'ס דיי, ועלייה בחיפוש המונח 'קרן השפע' סביב חג ההודיה. במקרים של טרגדיה לאומית ניכר זינוק בחיפוש המילה 'סוריאליסטי'. חיפושים במילון הם בדרך כלל ראשיתו של תהליך בו אנחנו מנסחים את תחושותינו", אמר סוקולובסקי.

בדו"ח בן 16 עמודים שפרסמה בשבוע שעבר הסבירה חברת Oxford Languages, המוציאה לאור של מילון אוקספורד באנגלית, כי תוותר על בחירת "מילת שנה" יחידה לטובת הדגשת ההשפעה המהירה והפתאומית של המגפה על השפה האנגלית. "חברי הצוות התרשמו במיוחד מקנה המידה האדיר ומהיקף השינויים שחלו ב–2020", אמרה קתרין קונור מרטין, מנהלת בחברה. "האירוע הורגש ברחבי העולם ושינה את הדרך שבה אנחנו מתייחסים לכל אירוע אחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ