הארץ

נשיא ארצות הברית הנבחר, ג'ו ביידן, אמר הלילה (שישי) כי ארצו אינה יכולה לאפשר לאיראן השגת נשק גרעיני והאשים את הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ בכך שאיראן פיתחה את יכולתה בתחום, עם פרישתו מהסכם הגרעין. בריאיון ל-CNN הוסיף ביידן כי "קשה לדעת" עד כמה תשפיע ההתנקשות מהשבוע שעבר בראש תוכנית הגרעין האיראני, מוחסן פחריזאדה, על המשא ומתן עם איראן. 

"כל הדברים האלה יהיו קשים מאוד", הוסיף ביידן, "אבל אני יודע דבר אחד: אנחנו לא יכולים לעשות זאת לבד. וזו הסיבה שאנו חייבים להיות חלק מקבוצה גדולה, שמתמודדת לא רק עם איראן, אלא גם עם רוסיה, סין ומגוון נושאים אחרים". על התנהלות טראמפ בנושא אמר: "הוא נסוג ממנו כדי להשיג משהו, ומה עשו באיראן? התקרבו ליכולת להשיג נשק גרעיני".

ביידן אף התייחס לעליית התחלואה בקורונה בארה"ב ואמר כי ביקש מד"ר אנתוני פאוצ'י, מומחה למחלות מידבקות שמייעץ לממשל האמריקאי, להישאר בתפקידו. "כשפאוצ'י יאשר שהחיסון לקורונה בטוח, אתחסן", הצהיר ביידן. בשבוע שעבר מתח פאוצ'י ביקורת על בריטניה, שמיהרה לדבריו לאשר את החיסון של חברת פייזר.

שר החוץ של איראן זריף בלבנון, באוגוסט. אמר שחזרה ליישום מלא של ההסכם לא דורשת מו"מצילום: Dalati Nohra/Handout via REUTERS

שלשום אמר ביידן כי אם איראן תשוב למלא אחר התחייבויותיה להסכם הגרעין, ארה"ב תחזור אליו כנקודת פתיחה להמשך המשא ומתן עם טהראן. בשיחה עם פרשן ניו יורק טיימס, תומס פרידמן, הוסיף ביידן שארה"ב תסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ. בחודש שעבר אמר שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כי חזרת ארה"ב ואיראן ליישום מלא של הסכם הגרעין "תיעשה אוטומטית" ואיננה דורשת שום משא ומתן.

לדברי הנשיא הנבחר, אם איראן תשיג פצצה גרעינית יופעל לחץ רב על סעודיה, טורקיה, מצרים ומדינות אחרות להשיג לעצמן נשק גרעיני. "והדבר הארור האחרון שאנחנו צריכים בחלק הזה של העולם זה צמיחה של יכולת גרעינית", קבע. עוד אמר ביידן כי לאחר שארה"ב תתייעץ עם בעלות בריתה ושותפיה, היא תיכנס למשא ומתן כדי לדון בהארכת המגבלות על איראן ובתוכנית הטילים שלה. לדבריו, לארה"ב יש תמיד אפשרות להשיב את הסנקציות אם יהיה בכך צורך - ואיראן יודעת זאת.

ביידן והצוות לביטחון לאומי שגיבש סביבו מאמינים כי ברגע ששני הצדדים ישובו להסכם הגרעין, הם יהיו חייבים לקיים בתוך זמן קצר סבב של שיחות משא ומתן. מטרת השיחות תהיה להאריך את "זמן הפריצה של איראן" לפצצה, כלומר פרק הזמן שיידרש לה להשיג די חומר בקיע לייצור פצצת גרעין אחת, שבמקור עומד על 15 שנים. עוד ידונו בשיחות על פעולותיה של איראן באזור דרך שלוחותיה בלבנון, עיראק, סוריה ותימן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ