תומכי נשיא ונצואלה זכו ברוב באסיפה הלאומית, בבחירות שהחרימה האופוזיציה

עם ניצחון בעלי בריתו השיג ניקולס מדורו שליטה על המוסד הפוליטי האחרון שהיה בשליטת האופוזיציה — וצפוי לחזק עוד יותר את אחיזתו בוונצואלה. רק 31% מבעלי זכות ההצבעה בחרו לממש אותה

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ונצואלה ניקולס מדורו בשיחה עם עיתונאים בקראקס
רויטרס
גרדיאן

ועדת הבחירות בוונצואלה הודיעה היום (שני) כי בעלי בריתו של הנשיא ניקולס מדורו השיגו רוב באסיפה הלאומית בבחירות הכלליות שנערכו במדינה אתמול. בכך השתלט הנשיא על המוסד הפוליטי האחרון במדינה שהיה עד כה בשליטת האופוזיציה, וצפוי לחזק עוד יותר את אחיזתו בוונצואלה.

נשיאת ועדת הבחירות, אינדירה אלפונסו, הודיעה כי בעלי בריתו של הנשיא מדורו זכו ב-67.6% מתוך 5.2 מיליון הקולות שהוגשו בבחירות אתמול. רק 31% מכ-20 מיליון בעלי זכות ההצבעה במדינה מימשו אותה. התורים לקלפיות שנפתחו אתמול ברחבי המדינה היו קצרים במיוחד, ובכמה אזורים נראו תורים ארוכים יותר בהמתנה לרכישת דלק.

"השגנו שליטה על האסיפה הלאומית בעזרת רוב הקולות של העם", אמר מדורו בהצהרה טלוויזיונית. "זהו ללא ספק ניצחון גדול לדמוקרטיה".

מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו בקראקס, בחודש שעברצילום: CRISTIAN HERNANDEZ - AFP

מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו ובעלי בריתו הודיעו מראש שיחרימו את הבחירות כדי שלא לתת לגיטימציה לתהליך שיחזק את מדורו. "הדיקטטורה לא מתכוונת לערוך בחירות, היא מתכוונת להשמיד את תקוותה של האומה", אמר ערב ההצבעה, אותה הגדיר כ"רמאות".

תוצאות הבחירות מחלישות באופן משמעותי את כוחו הפוליטי של גואיידו, שב-2019 קרא תיגר על מדורו והכריז על עצמו כמנהיג החוקי של ונצואלה, צעד שזכה לתמיכה של כ-50 מדינות בעולם, בהן ארה"ב. גואיידו טען שהוא המנהיג החוקי של ונצואלה משום שמדורו ניצח ב-2018 בבחירות שלא הוכרו על ידי בית המחוקקים הרשמי – האסיפה הלאומית – אלא על ידי הפרלמנט החלופי שהקים הנשיא.

כעת, לאחר השבעת חברי האסיפה הלאומית הנבחרים בקראקס, גואיידו לא יכהן עוד כמחוקק משום שהחרים את ההצבעה. המשמעות העיקרית היא שבעולם כבר לא יוכלו להכיר בו עוד כנשיא ונצואלה.

משקיפים עצמאים הודיעו שהליך הבחירות לאסיפה הלאומית בוונצואלה סובל מפגמים. ערב הבחירות הביעו מצביעים חשש שיגזלו מהם את קצבאות המזון אם לא יילכו להצביע או אם לא יצביעו למועמדים שנתמכים על ידי מדורו. לקראת הבחירות התחייב מדורו להתפטר מתפקידו אם האופוזיציה תנצח בבחירות לאסיפה הלאומית, התחייבות שלטענת מבקריו משקפת את הביטחון שלו בניצחונו.

מאז עליית מדורו לשלטון ב-2013, המשבר הכלכלי בוונצואלה רק הלך והעמיק עם היפר-אינפלציה, מחסור חמור בדלק ומוצרי יסוד וצניחה בתפוקת הנפט, מצב שבגינו כחמישה מיליון אזרחים ברחו מהמדינה. מדורו גם רדף אחרי אנשי אופוזיציה, וחוקרים של האו"ם האשימו את ממשלתו בהפרות חמורות של זכויות אדם, כולל הרג של אלפי בני אדם בידי כוחות הביטחון שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ