"מקווה שכיף לכם לחפש אותי": מתנדבים פענחו צופן של הרוצח הסדרתי הזודיאק

הצופן בן 340 התווים נשלח לעיתון "סאן פרנסיסקו כרוניקל" ב-1969. ב-FBI אישרו את הפיצוח, אך הוסיפו כי הדבר לא יועיל בהרבה לחקירת זהותו של הרוצח הסדרתי שעדיין נמשכת

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
1.9367195
גרדיאן
רויטרס

מתנדבים פיענחו צופן שחיבר הרוצח הסדרתי "הזודיאק" מצפון קליפורניה לפני 51 שנים, כך אישר אתמול (שישי) ה-FBI. הצופן בן 340 התווים נודע כ"צופן 340", והיה אחד מסדרת מסרים של הזודיאק שהתפרסמו בעיתון "סן פרנסיסקו כרוניקל" בסוף שנות ה-60.

"אני מקווה שכיף לכם לנסות לתפוס אותי", נכתב במסר שנשלח לעיתון בנובמבר 1969 ופוענח כעת. "אני לא מפחד מתאי הגז, זה רק ישלח אותי לגן עדן מהר יותר כי יש לי עכשיו מספיק עבדים שיעבדו עבורי". דוברת ה-FBI אישרה כי מדובר בפיענוח מהימן של הצופן, אך הוסיפה כי הפיתוח לא יועיל בהרבה לחקירת זהותו של הרוצח הסדרתי - שעדיין נמשכת.

"הזודיאק עורר אימה בקרב קהילות רבות בצפון קליפורניה, ולמרות שעברו מאז עשורים רבים, אנחנו ממשיכים לחפש צדק עבור הקורבנות של הפשעים הברוטליים האלה", מסרה הדוברת קמרון פולן בהצהרה שפורסמה ב"סן פרנסיסקו כרוניקל". היא הוסיפה שחקירת המקרה פתוחה עדיין ומתנהלת במחוז סן פרנסיסקו. "לאור אופייה המתמשך של החקירה ומתוך כבוד לקורבנות ובני משפחותיהם, לא נספק התייחסויות נוספות בשלב הזה".

בסרטון שפרסם ביוטיוב אחד ממפענחי הצופן, דיוויד אורנצ'אק, מעצב אתרים בן 46 מווירג'יניה, הוא הסביר כי הוא מקווה שהפיענוח יסייע בחקירת זהותו של הרוצח. "ההודעה לא חושפת הרבה", אמר. "זה יותר עוד מאותם הניסיונות למשוך תשומת לב של הזודיאק". אורנצ'אק פיענח את הצופן עם סאם בלייק, מתמטיקאי מאוסטרליה, ויארל ואן אייקה, מנהל מחסן ומתכנת מבלגיה. 

ב-FBI מייחסים לזודיאק אחריות לחמישה מקרי רצח באזור המפרץ של סן פרנסיסקו, שהתרחשו בין 1968-1969. שני קורבנות נוספים הצליחו להימלט. רבים מאמינים כי הרוצח – ככל הנראה גבר לבן –  אחראי על מספר רב בהרבה של תקריות, והוא עצמו לקח אחריות על 37 מקרי רצח. הוא נהג לדרוש מעיתונאים ושוטרים לפרסם דיווחים על מעשיו, ואיים במעשי רצח נוספים אם המסרים ששלח לא יפורסמו. בסך הכל שלח לעיתונים ארבעה מסרים, וטען שבאחד מהם הצפין את זהותו.

זהו הצופן השני של הרוצח הסדרתי אשר פוענח עד כה. הראשון פוענח במהירות יחסית, זמן קצר לאחר שפורסם. כמו הצופן הנוכחי, גם הראשון הכיל מסרים מאיימים שלא סייעו לחקירת זהותו של האיש. "אני אוהב להרוג", נכתב בו, "כי זה כל כך כיף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ