לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן הודיע כי בכוונתו למנות את חברת בית הנבחרים הדמוקרטית דב האלנד מניו מקסיקו לשרת הפנים בממשלו החדש, כך על פי מקורות המעורים בעניין. לאחר אישור המינוי המתוכנן בסנאט, האלנד תהפוך לאמריקאית-ילידית הראשונה שתמונה לשר בממשל האמריקאי.

לאחר מינויה האלנד תעמוד בראש המשרד האחראי לרווחתם של 1.9 מיליון אזרחים אמריקאים-ילידים, ותמלא גם תפקיד מרכזי ביישום תוכנית שינוי האקלים השאפתנית של הנשיא הנבחר. כראש המשרד האחראי על כ-500 מיליון אקרים של שטח ציבורי הכולל שמורות טבע ואתרי קידוח נפט וגז, האלנד תופקד על המשימה ליישם את כוונתו של ביידן להשיב הגנות פדרליות על שטחים נרחבים שממשל טראמפ אישר בהם קידוח, כרייה ובנייה.

"זה יהיה כבוד עבורי לקדם את תוכנית האקלים החדשה של ממשל ביידן-האריס, לסייע בתיקון היחסים עם הילידים שנהרסו בזמן ממשל טראמפ, ולשרת כאישה האמריקאית-ילידית הראשונה שתמונה לשרה בקבינט בהיסטוריה של האומה שלנו", מסרה האלנד בהצהרה. האלנד היא תושבת שבט לגונה פואבלו בניו מקסיקו, אחד מ-574 שבטים פדרליים מוכרים.

מנהיגי שבטים והיסטוריונים הגדירו את מינויה של האלנד כאבן דרך עבור שבטי הילידים בארה"ב. "זה יהיה רגע ענקי בהיסטוריה האמריקאית, כשאדם ילידי ינהל את השמורות הלאומיות ויחסי הממשל עם השבטים", אמר דגלאס ברינקלי, היסטוריון בכיר העוסק בהישגים הסביבתיים של הממשל לאורך השנים. "זהו מינוי שחיכינו לו הרבה זמן".

פרשנים פוליטיים לא העריכו כי האלנד תהיה בחירתו של ביידן למינוי במשרד הפנים. בימים שלאחר זכייתו בבחירות מסרו גורמים המעורבים בהתנהלות צוות המעבר של ביידן כי הוא נוטה למנות לתפקיד את הסנאטור תום יודול מניו מקסיקו, שנחשב לחבר ותיק שלו ופעל בעבר לשימור שטחי טבע. קמפיין נרחב שערכו חברי קונגרס דמוקרטים לטובתה של האלנד, בו השתתפו גם ידוענים הוליוודיים, השפיע ככל הנראה על עמדתו של הנשיא הנבחר. בין השאר פרסם השחקן מארק ראפלו סרטון בטוויטר בו נראו מנהיגי שבטים ילידיים מדברים בשבחה של האלנד.

שמה של האלנד כבר הוזכר ברגע היסטורי אחר בפוליטיקה האמריקאית, כשנבחרה לקונגרס ב-2018. באותה השנה היא ושאריס דייווידס מקנזס הפכו לנשים הילידיות הראשונות להפוך לחברות בית הנבחרים. באותה השנה ניהלה קמפיין נגד מדיניות טראמפ כלפי מהגרים וקידמה את זכויותיהם של השבטים הילידיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ