ארה"ב הגישה כתב אישום נגד מתכנן הפצצה מהפיגוע במטוס בלוקרבי ב-1988

אבו עגילה מוחמד מסעוד תואר בידי הממשל הפדרלי כאחד ממהנדסי החבלה הבכירים ששירתו תחת משטרו של מועמר קדאפי. התובע הכללי ויליאם באר הציג את כתב האישום ביום השנה ה-32 לפיגוע, ועורר ביקורת בקרב משפחות הקורבנות. מסעוד נמצא במעצר בלוב וטרם ברור אם אכן יוסגר לארה"ב

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התרסקות טיסת "פאן־אם" בלוקרבי, ב-1988
גרדיאן
רויטרס

הממשל הפדרלי בארה"ב הודיע היום (שני) על הגשת כתב אישום נגד חשוד במעורבות בפיגוע במטוס של חברת "פאן־אם" בשנת 1988 שגרם למותם של 270 בני אדם. מרבית ההרוגים בטיסה, שהתפוצצה מעל העיר לוקרבי שבסקוטלנד, היו אזרחים אמריקאים. 11 מההרוגים היו תושבי לוקרבי, וסקוטלנד מסרה כי תשתף פעולה עם המשפט.

החשוד, אבו עגילה מוחמד מסעוד, משרת בסוכנות הביון של לוב. כתב האישום נגדו, שהוגש ביום השנה ה-32, כולל שני סעיפים פליליים הקשורים לפיגוע. בשבוע שעבר דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי הוא נעצר בידי הרשויות בלוב לקראת הסגרתו לארה"ב.

התובע הכללי של סקוטלנד, ג'יימס וולף, מסר כי "משפחותיהם של 270 הנרצחים בזוועה הזו הפגינו לאורך 32 שנה מידה מופלאה ובלתי מסויגת של מכובדות נוכח האובדן הנורא שחוו בליל 21 בדצמבר 1988. היום מחשבותינו נתונות להם פעם נוספת. רשויות התביעה הסקוטיות ימשיכו לסייע לעמיתינו בארה"ב".

מקבילו האמריקאי, ויליאם באר, מסר כי "הפיגוע בלוקרבי הוא עודנו מתקפת הטרור הבודדת הקטלניות ביותר בתולדות הממלכה המאוחדת ובארה"ב היא שנייה רק לפיגועי 11 בספטמבר 2001. יחד עם שותפינו בסקוטלנד נמשיך לפעול להשגת צדק, לא משנה היכן ולא משנה כמה זמן חלף".

זהו כתב האישום השלישי המוגש במסגרת החקירה נגד אזרח לובי בשלושת העשורים שחלפו מאז הפיגוע. בנובמבר 1991 הועמדו לדין שני קציני מודיעין אחרים מהמדינה הצפון אפריקאית — עבד אל־בסט עלי מגרחי ולאמן חליפה פחימה. שמונה שנים לאחר מכן החל משפטם, שבו זוכה האחרון. מגרחי נידון למאסר עולם, אך שוחרר בשנת 2009 ומת כעבור שלוש שנים.

זירת ההתרסקותצילום: Reuters Photographer/רויט

לפי כתב האישום החדש, מסעוד בנה את מטען החבלה שהתפוצץ על המטוס. התביעה בארה"ב תיארה אותו כאחד ממהנדסי החבלה הבכירים ביותר במשטרו של הרודן המנוח מועמר קדאפי, וכמי שהיה שותפם של שני הנאשמים האחרים בתכנון הפיגוע. המטען הוכנס למזוודה שהועלתה לטיסה אחרת, שנוסעיה עלו על טיסה 103 של "פאן־אם" כטיסת המשך.

עוד נטען כי הפיגוע יצא לפועל בהנחיית שירות המודיעין הלובי. לדברי התובע הכללי באר, "אחרי שהמטוס התרסק, קדאפי הודה באופן אישי למסעוד על המתקפה המוצלחת נגד ארה"ב". באר, שיסיים את תפקידו ביום רביעי הקרוב, הצליח לרשום סגירת מעגל עם הגשת כתב האישום. בשנת 1991 כשכיהן כתובע הכללי בממשלו של ג'ורג' בוש האב, הוא היה אחראי על התיק נגד שני הנאשמים הקודמים. 

כמה ממשפחות הקורבנות בפיגוע מתחו ביקורת על כך שכתב האישום הוגש ביום השנה. לדברי הכומר ג'ון מוסי, שבתו הלגה בת ה-19 נהרגה בפיצוץ המטוס, "הבחירה דווקא ביום הזה, שרבים מאתנו מוקירים, היא מוזרה בעינינו. אינה מכבדת, אינה רגישה ונדמה כי לא נעשתה שום חשיבה בנושא. מדוע תובע כללי שעומד לפרוש המתין 32 שנה עם ההאשמות האלו?".

נציגת משפחות הקורבנות במסיבת העיתונאים של באר, היוםצילום: POOL/רויטרס

במה שנראה כניסיון לרכך את הביקורת אל מסיבת העיתונאים שערך באר התלוותה קארה וויפץ, שהוצגה כנציגת המשפחות. "זכינו לראות צדק. הסבלנות שלנו השתלמה היום", אמרה וויפץ. "משפחות הקורבנות לא יניחו לאיש לשכוח את יקירינו שאבדו באותו לילה טרגי".

גם משפחתו של הנאשם הקודם, מגרחי, מתחה ביקורת על כך שערעור שהוגש לאחר מותו עדיין נמצא תחת דיון במערכת המשפט בסקוטלנד. עורך דינם של בני המשפחה, עמר אנוואר, מסר כי "מדובר בתירוץ נואש להאשים את לוב. מדוע עכשיו, איפה הם היו ב-32 השנים האחרונות? בייחוד כשיש דיון בערעור כבר שש שנים. מדוע לפרסם זאת עכשיו?".

במוקד כתב האישום החדש נגד מסעוד נמצא ריאיון שהעניק ב-2012, ובו טען כי לאחר נפילת משטר קדאפי הוא נעצר והודה בפני חוקריו במיוחס לו. התובע הכללי באר אמר כי עותק של תמליל הריאיון נמסר לידי הרשויות בארה"ב מצדה של לוב. עוד מוזכר בכתב האישום כי שלל ראיות פורנזיות ורישומי טיסה קשרו אותו לפיגוע.

בתשובה לשאלה אם הרשויות בלוב יסכימו להסגירו לארה"ב, באר השיב כי הוא מאמין שהסיכויים לכך טובים מאוד. "מסעוד נמצא במעצר, בידי הממשלה הנוכחית בלוב ואנו מאמינים שהם לא ירצו שיקשרו אותם למעשה הזוועה שביצע". אם אכן יוסגר מסעוד, הוא יהיה האדם הראשון שעומד לדין בארה"ב בשל מעורבות בפיגוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ