טראמפ דוחה את החתימה על חבילת הסיוע – ומסכן מיליוני מובטלים

הנשיא היוצא מעכב את אישור התקציב שאישר הקונגרס, בסך 900 מיליון דולר, כמענה למשבר הכלכלי שגרמה מגפת הקורונה. השתהותו עלולה אף להביא להשבתת הממשל ■ בכירים לשעבר במשרד המשפטים חוששים כי טראמפ ילחץ למנות תובע מיוחד לחקירת הונאה בבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג טראמפ בשדה התעופה במרילנד בדרכם לחופשת חג מולד בפלורידה, בשבוע שעבר

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הוסיף בימים האחרונים לדחות את מועד חתימתו על חבילת הסיוע שאישר הקונגרס בסך 900 מיליון דולר, הכוללת הארכה והרחבה של קצבאות למובטלים. תוקפן של שתי תוכניות מרכזיות של הממשל לסיוע למובטלים פג בפועל אתמול (שבת) ומיליוני בני אדם איבדו עקב כך את התמיכה.

חבילת הסיוע אושרה בשבוע שעבר בבית הנבחרים ובסנאט, כחלק מתקציב של 2.3 טריליון דולר שנועד להוצאות ממשלתיות בתחומים שונים. היא טעונה את חתימתו של הנשיא כדי להוציאה מהכוח אל הפועל — אולם טראמפ מסרב לאשרה ללא תיקון שיאפשר להגדיל את המענקים לאזרחים, שנכללו בסיוע לנפגעי המשבר הכלכלי שגרמה המגפה.

טראמפ כינה את חבילת הסיוע "מבישה" ואף רמז שיטיל עליה וטו, כפי שעשה עם תקציב משרד ההגנה. בבית הלבן סירבו להגיב לשאלה לגבי הצעדים שבכוונתו לנקוט בנושא. אולם הנשיא שיתף את עוקביו בטוויטר בתחושותיו לגבי הסכום וכתב כי "אני פשוט רוצה לחלק לאזרחים הנפלאים שלנו 2,000 דולר במקום הסכום הזעום של 600 דולר שכלול עתה בחבילה". 

שר האוצר, סטיבן מנוצ'ין, היה בעצמו שותף למגעים בין שתי המפלגות הגדולות על אישור החבילה — שארכו כמה חודשים. סירובו של טראמפ לחתום על החוק לא רק מסכן את התמיכה במיליוני המובטלים אלא גם את תקציבי הסיוע לעסקים ולמשפחות. הוא אף עלול להביא להשבתת הממשל, אם לא יושג הסדר עד יום שלישי.

כלכלנים, מחוקקים ומומחים למדיניות ממשל מזהירים כי המשמעות של העיכוב היא חמורה. זאת במיוחד נוכח המשך הדשדוש הכלכלי והתפשטות המגפה. עד כה נדבקו בארה"ב יותר מ-18 מיליון בני אדם, ומניין המתים גבוה מ-330 אלף. בין המומחים, יש המזהירים כי גם אם תושג פשרה בין הנשיא לקונגרס ביומיים הקרובים, זה יהיה מאוחר מדי; הן עבור משפחות רבות שיאבדו את ההגנה היחידה שהיתה להן מהידרדרות לעוני, והן עבור מנגנוני ממשל ב-50 המדינות שאמורים לסייע להן, ופעילותם תלויה באישור החבילה.

מובטלים בקנטאקי מחוץ למרכז סיועצילום: Bryan Woolston/רויטרס

"יש דברים שצ'ק שיגיע עוד שלושה שבועות לא יכול לסייע בהם", אומרת מישל אוורמור, חוקרת בכירה ב"מיזם חוק התעסוקה הלאומי", ארגון לא ממשלתי המקדם זכויות עובדים. "עיקולים, רעב, אובדן קורת גג, התאבדות. אלה דברים בלתי הפיכים". המחוקקים הדמוקרטים ניסו בשבוע שעבר להעביר סעיף שיגדיל את המענקים ל-2,000 דולר, אך חרף עמדתו של טראמפ, הרפובליקאים הכשילו את המהלך. בכירים דמוקרטים אותתו על כוונה לנסות שנית, בהצבעה שמית, במהלך דיון מחר בבית הנבחרים. זאת, לצד ניסיון לאשר תקציב ממשלתי שימנע ברגע האחרון השבתה של הממשל.

גם אם יושג פתרון והנשיא יאשר את חבילת הסיוע לפני 3 בינואר, תאריך סיום כהונת הקונגרס הנוכחי והשבעת המחוקקים החדשים, העיכוב עדיין יצור תקופת ביניים שבה המובטלים לא יזכו לקצבאות. הממשלים המקומיים ברחבי ארה"ב לא יוכלו לחדש את פעילות תוכניות הסיוע עד לשבוע הראשון של ינואר. העיכוב גם הביא לצמצום ההרחבה שתוכננה עבור תוכניות סיוע רבות. כך למשל, סעיף שהקצה 300 דולר נוספים מדי שבוע לקצבאות האבטלה למשך 11 שבועות יהיה תקף עתה לעשרה שבועות.

"עבור עשרות אלפים ישנה אי ודאות עצומה", אמר מקס רייס, דוברו של מושל קונטיקט נד למונט. "אלה אנשים בכל רחבי המדינה שהיו תלויים בתוכניות האלה. בעצם, הממשל אומר להם עכשיו, 'תצרכו להמתין עוד קצת'. אבל אנחנו למעשה לא יודעים למה הם ממתינים. זה לא הוגן להעמיד אנשים במצב הזה, ועוד כשהיינו כל כך קרובים להשלמת החקיקה רק לפני כמה ימים".

טראמפ במגרש הגולף, ביום חמישי שעבר - שבו נמסר כי הלו"ז שלו כולל פגישות עבודה מרובות

לדברי רייס, "אני לא בטוח אם יש לנו ברירה זולת לתלות תקווה בממשל החדש. אבל יש עוד כמעט חודש עד לכניסתו, וזה אומר סבל רב עבור תושבים רבים שמחכים לסיוע הזה". במפלגה הדמוקרטית, לרבות הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, גינו את העיכוב בחתימתו של טראמפ על החוק. "להתחמקות הזו מאחריות יש השלכות הרסניות", האשים ביידן את הנשיא היוצא.

חשש שטראמפ ילחץ על מ"מ התובע הכללי

חזית אחרת שבה טראמפ מעלה חששות היא זו המשפטית. בכירים לשעבר במשרד המשפטים מעריכים כי הנשיא היוצא עשוי להפעיל לחצים על ממלא מקום התובע כללי, ג'פרי רוזן, כדי למנות תובע מיוחד לבדיקת טענותיו להונאה בבחירות; או לבדיקת עסקיו של בנו של ביידן, האנטר, שנמצא תחת חקירת רשויות המס.

התובע הכללי לשעבר, ויליאם באר, אמר בשבוע שעבר במסיבת עיתונאים עם פרישתו מהתפקיד כי אין כל בסיס למינויי תובעים מיוחדים במקרים אלה. אך טראמפ, שעדיין מסרב להכיר בהפסדו בבחירות, עשוי לנסות ללחוץ על מחליפו של באר לעשות כך בכל זאת. אפשרות נוספת שהעלו בכירים לשעבר במשרד היא כי טראמפ יבקש חוות דעת רשמית לפיה מותר לו להעניק לעצמו חנינה מראש — דבר המנוגד לעמדת התובע הכללי מאז ממשל ניקסון.

רוזן, באוקטוברצילום: Yuri Gripas/אי־פי

רוזן מונה בתחילת 2019 לסגנו של באר, וקודם לכן שימש סגן שר התחבורה ועבד במשך כמה שנים בחברת עורכי דין פרטית שבה עבד בעבר גם התובע הכללי לשעבר. לדברי מייקל ברומוויץ', לשעבר מבקר משרד המשפטים, על רוזן להתעלם מכל ניסיון כזה מצד טראמפ. לדבריו, "אני לא חושב שאנחנו מבינים במלואו את הטווח של המעשים הלא הולמים שהוא עשוי להתבקש לבצע".

ברומוויץ' הוסיף כי בשונה מבאר "רוזן הוא דמות לא מוכרת ועמומה בעיני העולם שמחוץ למשרד. אין לו מוניטין מקצועי מעבר למעגל המצומצם של אנשים שעבדו איתו. אני בספק שהוא מעוניין שהמורשת שישאיר תהיה של כניעה לגחמותיו של נשיא שהותיר את השכל הישר מאחוריו".

פול פלטייה, לשעבר ראש המחלקה לחקירות הונאה במשרד המשפטים, הוסיף כי כל המועמדים האפשריים שביידן שוקל לתפקיד התובע הכללי יוכלו לבטל מינויים של תובעים מיוחדים "ומסיבה טובה". זאת, לדבריו, בשל "פתיחה בחקירות ממניעים פוליטיים מובהקים". בנושא החנינות, בכירים לשעבר העריכו כי הנשיא היוצא עשוי להעניק כאלו לבעלי בריתו הפוליטיים ואף לבני משפחתו.

אולם, לפחות בשתי תביעות שהוגשו נגד הנשיא בניו יורק, הענקת חנינה עלולה לעלות לכדי שיבוש הליכי משפט או אף להביא לעדויות מפלילות נגד טראמפ ועסקיו. לדברי דונלד אייר, לשעבר סגן התובע הכללי בממשלו של הנשיא בוש האב, על טראמפ לקחת בחשבון את האפשרות שהחנינות יחזרו אליו כמו בומרנג. אייר העריך כי במקרים אלו, אנשים שיחון הנשיא או יעניק להם חסינות משפטית, לא יוכלו להימנע מלהעיד נגדו בהסתמך על זכות השתיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ