לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם הלילה (שני) על חבילת סיוע להתמודדות עם משבר הקורונה לאחר ימים של עיכובים. הרפובליקאים דחקו בנשיא היוצא לאשר את הצעת החוק לאישור תקציב בסך 900 מיליון דולר אשר אושרה בקונגרס, לאחר ימים של השתהות שגרמו למיליוני אמריקאים לאבד את דמי האבטלה. 

כ-9.5 מיליון בני אדם הסתמכו על תוכנית הסיוע שפקעה בשבת, ואשר מאפשרת להעניק דמי אבטלה לעצמאים ואחרים שאינם זכאים להם בדרך כלל. הנשיא היוצא לא הסביר מה גרם לו לשנות את עמדתו ובשיחה עם סוכנות רויטרס אמר מקור בבית הלבן כי יועציו של טראמפ לחצו עליו לאשר את החבילה.

טראמפ לא שיתף פעולה עם חברי שתי המפלגות והעלה בתוהו חודשים של משא ומתן כאשר דרש בשבוע שעבר שהחבילה - שכבר הועברה על ידי הבית והסנאט  שהאמינו שטראמפ תומך בה - תותנה בכך שתכלול תיקון שיאפשר להגדיל את המענקים לאזרחים, שנכללו בסיוע לנפגעי המשבר הכלכלי שגרמה המגפה, והפחתת ההוצאות. מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, בירך על המהלך.

בהצהרה שפרסם מסר טראמפ כי חתם על הצעת החוק, ואמר כי "באחריותי להגן על תושבי ארצנו מפני הרס כלכלי ומצוקה" שנגרם על ידי נגיף הקורונה. הוא הוסיף כי "כנשיא, אמרתי לקונגרס שאני רוצה הוצאות פחות בזבזניות ושיותר כסף יעבור לעם האמריקאי - 2,000 דולר למבוגר ו-600 דולר לילד".

"אני אחתום על החבילה, ומעביר גם מסר חזק לקונגרס שמבהיר שיש להסיר פריטים בזבזניים", הוסיף. "אשלח לקונגרס גרסה מחודשת, פריט אחר פריט, בצירוף בקשת ביטול רשמית לקונגרס שהכספים הללו יוסרו מהצעת החוק".

לנוכח המצוקה הכלכלית הגוברת והתפשטות המחלה בארה"ב, המחוקקים דחקו בטראמפ לחתום על החקיקה באופן מיידי. מלבד דמי אבטלה ותשלומי סעד למשפחות, החבילה מיועדת להפצת חיסונים, לעזרה לעסקים ולתחבורה הציבורית.

חבילת הסיוע אושרה בשבוע שעבר בבית הנבחרים ובסנאט, כחלק מתקציב של 2.3 טריליון דולר שנועד להוצאות ממשלתיות בתחומים שונים. תחילה כינה טראמפ את חבילת הסיוע "מבישה" ואף רמז שיטיל עליה וטו, כפי שעשה עם תקציב משרד ההגנה. סירובו של טראמפ לחתום על החוק עשוי היה אף להביא להשבתת הממשל, אם הנשיא היוצא היה ממשיך בסירובו עד יום שלישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ