תנועת הצופות בארה"ב מאשימה את הצופים במלחמת גיוסים בשל החלטתם לקבל בנות

בארגון טוענות כי שינוי המדיניות בצופים עורר "גלים של בלבול", וכי ילדות רבות נרשמות למתחרים מחוסר תשומת לב. בצופים אמרו כי מדובר בזלזול בבחירתן של כ-120 אלף מצטרפות חדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אותות של תנועת הצופות על מדיה של ילדה בסיאטל, ב-2018

תנועת הצופות בארה"ב שרויה במלחמת גיוסים "מזיקה מאוד" עם תנועת הצופים בשל החלטתם לקבל גם בנות, כך על פי מסמכים שהגישו עורכי הדין של התנועה לבית משפט במנהטן ביום חמישי. בארגון טוענות כי בעקבות שינוי המדיניות בצופים, ילדות רבות נרשמות לארגון המתחרה מחוסר תשומת לב וללא ידיעה, באופן שפוגע במספר המצטרפות לשורותיהן.

בצופים הודיעו על החלטתם לאפשר לבנות להצטרף לארגון בסוף 2017. ההחלטה התקבלה על רקע ירידה במספר הנרשמים לארגון, והמנהלים הסבירו אז שבין היתר יקל הדבר על הורים עסוקים, המעדיפים להסיע את ילדיהם - בנים או בנות - לתנועת נוער אחת. ההחלטה עוררה כבר אז ויכוח על המסגרת המיטבית עבור הילדות, והתפתחה מאז לעימות משפטי בין הארגונים.

חברים בתנועת הצופים בטקס בשבט במדינת ויסקונסין, ב-2015צילום: אי־אף־פי

ב-2018 הגישה הנהלת הצופות תביעה נגד הצופים בטענה להפרת סימן מסחרי. המסמכים שהגישו ביום חמישי עורכי הדין של הארגון נועדו לדחות בקשה של הצופים לפסול את התביעה לפני שתגיע למשפט. עורכי הדין טוענים כי שיטת הגיוס של הארגון המתחרה אינה הוגנת, בעוד שבצופים ממשיכים להתעקש כי הם מקפידים על גיוסים "אמינים, נאמנים, ידידותיים ואדיבים".

בארגון הצופים אמרו כי האישומים שהשמיעו הצופות מעוררים בהם "כעס ודאגה", וטענו כי הן הפעילו נגדם "מלחמת חורמה" שנועדה להרוס את תוכניותיהם לכלול ילדות רבות יותר בארגון. בהצהרה שפרסמו ביום שבת מסרו הצופים כי ההחלטה להרחיב את שורותיהם גם לבנות התקבלה "בעקבות שנים ארוכות של בקשות מצד משפחות" לפעילות משותפת.

ילדות שרוצות להצטרף לצופים הבנים בקליפורניה, ב-2015צילום: SARAH RICE / NYT

"אנחנו מריעים לכל ארגון שנועד לבנות אישיות וכוח מנהיגות בילדים, גם לארגון הצופות של ארה"ב, ומאמינים שמשפחות וקהילות רק מרוויחות מהיכולת לבחור את התוכנית המתאימה ביותר להן", נמסר בהצהרת הצופים.

מנגד, הצופות טענו כי שינוי המדיניות של הצופים היתה "מזיקה לצופות מאוד, באופן יוצא דופן", ועוררה "גלים של בלבול". עורכי הדין הסבירו כי "כתוצאה מההפרה של ארגון הצופים, הורים טעו ורשמו את בנותיהם לארגון במחשבה שמדובר בצופות". עורכי הדין הוסיפו כי ביכולתם להציג מקרים רבים של בלבול וטעויות שהתרחשו מאז שינוי המדיניות, שנגרמו ממסע פרסום נרחב של הארגון המתחרה.

"הטענה שבלבול הוא הסיבה המרכזית להחלטתם של ההורים לא רק לא מדויקת – היא גם מזלזלת בהחלטתן של יותר מ-120 אלף ילדות שהצטרפו אלינו מאז שהתוכניות נפתחו עבורן", נמסר מהצופים, שסיפקו גם ראיות למקרים בהם דמי ההרשמה הוחזרו לכמה הורים שנרשמו במחשבה שמדובר בארגון לבנות.

תנועות הנוער בארה"ב ספגו בשנים האחרונות ירידה בכמות הנרשמים, עוד לפני מגפת הקורונה. במסגרת שינוי המדיניות פתחו בצופים הרשמה לבנות עבור מסגרת לחניכים צעירים (Cub Scouts), שבעבר יכלו להצטרף אליה רק בנים. בעבר כבר קיבלו בתנועה בנות לכמה מסגרות, אך היא מעולם לא פתחה בפניהן את השער להצטרף למסגרות הליבה שלה (Cub Scouts ו–Boy Scouts).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ