מספר הנדבקים והמתים בארה"ב מזנק, ובבתי הלוויות בקליפורניה נגמר המקום

בתי הלוויות מדווחים שהם נאלצים לדחות פניות של משפחות אבלות ועל התארכות הטיפול בגופות. "מעולם לא חשבתי שאיאלץ לומר למשפחה שלא נוכל לעזור להם", אמרה מנהלת אחת

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס אשכבה של חולת קורונה בכנסייה בלוס אנג'לס, ביולי
לוגו אי-פי

במדינת קליפורניה שבארה"ב מתקשים להתמודד עם העלייה המתמשכת במספר הנדבקים בנגיף קורונה, ובתי לוויות שנמצאים במוקדי תחלואה בולטים בדרום המדינה הודיעו שהם נאלצים לדחות פניות של משפחות אבלות, בשל העומס הרב. 

"אני עובדת בבית לוויות 40 שנה ומעולם לא העליתי על דעתי שדבר כזה עלול לקרות, שאיאלץ לומר למשפחה שאנחנו לא יכולים לקבל את בן או בת המשפחה המתים שלהם", אמרה מגדה מלדונאדו, בעלת בית הלוויות "קונטיננטל" שבלוס אנג'לס. בקונטיננטל נוהגים לטפל בכ-30 גופות ביום בממוצע לאחרונה — פי שישה יותר ממספרן לפני התפרצות המגפה.

טקס אשכבה של חולת קורונה בכנסייה בלוס אנג'לס, ביוליצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי

בעלי בתי לוויות נוהגים לשוחח ביניהם כדי לבדוק מי מהם יכול להתמודד עם הצפת הפניות, ומקבלים שוב ושוב את אותה התשובה: "גם אנחנו מלאים". כדי לעמוד בקצב, מלדונאדו שכרה מקררים נוספים באורך 15 מטרים לשניים מארבעת המתקנים שהיא מנהלת בלוס אנג'לס ובמחוזות שמסביבה. קונטיננטל גם דוחה את איסוף הגופות מבתי החולים ביום או יומיים, כדי להתמודד עם מספר המתים הגבוה באזור.

בוב אצ'רמן, מנכ"ל התאחדות מנהלי בתי הלוויות של קליפורניה, אמר שחלה האטה בתהליך הקבורה או שריפת הגופות הכולל חניטה והשגת תעודות פטירה. בימי שגרה נוהגים בבתי הלוויות להשלים את ההליך בתוך יום או יומיים, אך כעת התהליך נמשך לפחות שבוע ואפילו יותר. אצ'רמן סיפר כי "בכל בית לוויה שעמו אני מדבר מספרים לי: 'אנחנו עובדים במהירות הגדולה ביותר שביכולתנו לעבוד'. נפח העבודה פשוט מדהים, והם חוששים שלא יוכלו לעמוד בקצב. והגרוע ביותר הוא שהעלייה הנוראה בתמותה עוד עלולה להיות לפנינו".

מגדה מלדונאדו, בעלת בית הלוויות "קונטיננטל" בלוס אנג'לסצילום: Magda Maldonado/אי־פי

במחוז לוס אנג'לס לבדו, כיום מוקד המשבר בקליפורניה, מספר המתים מהנגיף חצה את רף ה-10,000. בתי החולים באזור עמוסים והצוותים הרפואיים מתקשים לספק צרכים בסיסיים כמו חמצן, בשל מספרם חסר התקדים של החולים הסובלים מבעיות נשימה. בסוף השבוע ביקרו צוותים מחיל ההנדסה של הצבא האמריקאי בכמה מבתי החולים באזור ושדרגו חלק מהמערכות לאספקת חמצן.

בארה"ב כולה חצה מספר המתים מהנגיף את רף ה–350 אלף, וכמעט 21 מיליון איש נדקבו עד כה. מספר המקרים המאומתים החדשים בשבוע האחרון התקרב ל–195 אלף, קצת פחות מהמספר שבועיים לפני כן. עם זאת, ברשויות חוששים שההתקהלויות בחגים תגרומנה לעלייה נוספת במספר החולים.

בארקנסו דיווחו הרשויות ביום שישי על מספר שיא של יותר מ-4,300 נדבקים חדשים. המושל אסא האצ'ינסון כתב בטוויטר כי במדינה חלה "עלייה חדה במספר המקרים בעקבות הנסיעות והמפגשים בחג המולד", והוסיף: "ההחלטה הראשונה שעלינו לקבל בשנה החדשה היא נכונות לפעול לפי ההנחיות". גם בצפון קרוליינה דווח ביום שישי על שיא של 9,527 מקרים מאומתים, גבוה ביותר מאלף מהשיא הקודם שנקבע ביום חמישי.

מטעם הרשויות בטקסס נמסר כי נותרו במדינה רק עוד 580 מיטות טיפול נמרץ פנויות, וכי הצוותים הרפואיים מטפלים בבתי החולים ביותר מ-12,480 חולי קורונה — מספר שעלה בהדרגה מאז ספטמבר והגיע לשיא בשבוע שעבר. בלואיזיאנה נערכה אתמול הלווייתו של לוק לטלו, שנבחר לקונגרס מטעם המפלגה הרפובליקאית. לטלו מת ביום שלישי בגיל 41 מסיבוכי קורונה והשבעתו היתה אמורה להתקיים היום. 

הרשויות באריזונה דיווחו אתמול על 18,943 נדבקים חדשים בסוף השבוע, מספר שיא במדינה לפרק זמן של יומיים. בשבת מתו במדינה 46 חולים. הרשויות הטילו בסוף השבוע סגר על וינדו רוק שבטריטורית אומת נאוואחו, בניסיון להאט את קצב ההדבקה באזור.

ביום שישי דיווח השבט הילידי על שבעה מתים נוספים ובכך הגיע מספר המתים מקורונה בו ל-813. בסך הכל נדבקו מאז תחילת המגפה 23,429 מחברי השבט המתגוררים באזור החצי-אוטונומי. גורמי רפואה סבורים שמספר הנדבקים בפועל גבוה בהרבה, משום שרבים עדיין לא נבדקו ואנשים יכולים להידבק בנגיף בלי להרגיש את התסמינים. בשמורה נכללים חלקים של אריזונה, ניו מקסיקו ויוטה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ