לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן מתכנן שינוי חד במדיניות הפצת החיסונים לנגיף הקורונה — ולחלק לממשלים ב–50 המדינות ולגופים פדרליים את כל מנות החיסון שבידי הממשל. זאת, על חשבון שמירת עתודות לחלוקת מנת החיסון השנייה. מינהל המזון והתרופות (FDA) העניק אישור חירום לשימוש בחיסונים של החברות מודרנה ופייזר, הניתנים בשתי מנות בהפרש של שלושה שבועות עד חודש זו מזו.

ביידן יושבע בעוד שבוע וחצי, ב–20 בינואר, וכבר הצהיר כי הוא מתכוון להביא לחיסונם של מאה מיליון אמריקאים במאה הימים הראשונים לכהונתו. אוכלוסיית ארה"ב מונה כ–330 מיליון בני אדם, ועד כה דווח במדינה על יותר כ–22 מיליון נדבקים ועל מניין מתים הגבוה מ–369 אלף. הממשל הפדרלי כבר הפיץ, נכון לאתמול (שישי), יותר מ–22 מיליון מנות חיסון ומחזיק בכמה מיליון מנות נוספות. אולם, עד כה חוסנו בארה"ב, נכון לאתמול, 6.7 מיליון בני אדם בלבד.

האם החיסון בטוח ומהן תופעות הלוואי? כל התשובות

ביידן עצמו התחסן לפני שלושה שבועות וצפוי לקבל ביום שני הקרוב את מנת החיסון השנייה. בצוות חילופי השלטון של הנשיא הנבחר מסרו כי הוא "מאמין שעלינו להאיץ את הפצת החיסונים, בזמן שאנחנו מבטיחים שכל מי שזקוק לכך יקבל את החיסון בהקדם האפשרי". תוכנית החיסונים השאפתנית של הממשל החדש, שתיחשף באופן רשמי בשבוע הקרוב, כוללת גם הקמת מרכזי חיסון בקהילה — שיוקמו באולמות ספורט של תיכונים, באצטדיונים ובמתקנים נוספים — שיפעילו עובדי הממשל הפדרלי. זאת, לצד הקמת מערך של ניידות התחסנות שיגיעו לקבוצות אוכולוסייה בסיכון או כאלה שמתגוררות באזורים מרוחקים.

ההחלטה לא לשמור את עתודות החיסון למנה השנייה ולהאיץ את החלוקה של המנות הקיימות עוררה דיון ער בקרב מומחים לבריאות הציבור. החיסון של פייזר מצריך מתן מנה נוספת כעבור שלושה שבועות וזה של מודרנה כעבור ארבעה. השבוע הודיעו מומחים המייעצים לארגון הבריאות העולמי כי ניתן לרווח את מתן המנה השנייה, עד לשישה שבועות — אולם ב–FDA טרם אימצו את ההמלצה הזו.

בממשל טראמפ שומרים כמחצית מהמלאי הכולל של מנות חיסון, על מנת להבטיח כי המנה השנייה תהיה זמינה לכל מי שכבר התחסן. מדיניות שביידן כינה לאחרונה "מזעזעת". מנגד, בכירים האחראים על מבצע החיסונים הפדרלי של הממשל היוצא, "מבצע מהירות על", וכן שר הבריאות אלכס אזר מתחו ביקורת על הכרזתו של הנשיא הנבחר. לדברי בכירים המעורבים במבצע החיסונים, הכוונה מלכתחילה היתה להפסיק את הקצבת החיסונים בשבועות הקרובים ולזרז את הפצת המלאי.

אתמול שלחו שמונה מושלים דמוקרטיים מכתב לאזר, וכן לגנרל גוסטב פרנה, האחראי על הפצת החיסונים במסגרת המבצע הפדרלי. מחברי המכתב — בהם מושל ניו יורק אנדרו קואומו ומושלת מישיגן גרטשן ויטמר שהתעמתו עם טראמפ בשנה האחרונה על מדיניות הממשל הפדרלי לבלימת מגפת הקורונה — קראו לשחרר כבר עתה את כל מנות החיסון שבידי הממשל, ולהפיצם לממשלים המקומיים בהקדם האפשרי. "הכישלון בהפצת מנות החיסון למדינות שביקשו לקבלן הוא לא מוסרי ובלתי מקובל", כתבו המושלים. 

גם ב–FDA מתחו ביקורת חריפה על כוונתו של ביידן לשנות את לוח הזמנים של הפצת החיסונים. במינהל, שהנשיא הנבחר התחייב בעבר שיפעל על פי המלצותיו, כינו את ההאצה המתוכננת "מוקדמת מדי" והוסיפו כי היא "אינה נשענת על הראיות הקיימות". מומחים לבריאות הציבור העלו חשש כי התוכנית אף תביא לעיכוב בהפצת מנת החיסון השנייה, למי שכבר התחסנו. בצוות חילופי השלטון של ביידן הביעו ביטחון בכך שהמלאי הקיים יספיק והוסיפו כי במידת הצורך הנשיא הנבחר יוכל להפעיל חקיקת חירום כדי להאיץ את קצב המשלוחים.

עובדי בית חולים בסאן דייגו ממתינים להתחסן, בחודש שעברצילום: Jeff Chiu/אי־פי

שר הבריאות אזר קיבל פנייה גם מאיגוד בתי החולים האמריקאי (AHA), שביקש להאיץ את קצב חלוקת מנות החיסון ולהגביר את שיתוף הפעולה בין הממשל הפדרלי לממשלים המקומיים. השר שוחח בעקבות הפנייה עם כמה בכירים באיגוד ואמר כי ישנם שיקולים מורכבים, בהם ניהול קצב הייצור והאפשרות של טעויות ופגמים, שהממשל לקח בחשבון כשתכנן את לוח הזמנים הנוכחי. 

אזר הוסיף כי תוכניתו של ביידן עלולה להעמיד בסיכון "את קצב הייצור העקבי". לפי תמליל של השיחה בין השר לבכירים באיגוד, שהגיע לידי "ניו יורק טיימס", אזר אמר כי "אין לנו שום כוונה לאגור אף לא מנת חיסון אחת ולמנוע ממנה להגיע לציבור האמריקאי, אם הדבר יכול להציל חיים. אנחנו פועלים בקצב מהיר, אך מקפידים על צעדי זהירות".

הגעה לאוכלוסיות קצה

לפי שעה, עיקר הקשיים במבצע החיסונים הפדרלי אינם נובעים ממחסור במנות חיסון, אלא מבעיות לוגיסטיות. ראש ה–FDA, ד"ר סטיבן האן, קרא במסיבת עיתונאים אתמול לממשלים המקומיים שניצלו חלק קטן מההקצאה שקיבלו להתחיל לחסן קבוצות אוכלוסייה בעדיפות נמוכה יותר, אך לפעול על פי ההנחיות שקבע הממשל הפדרלי. במרבית המדינות העדיפות העליונה ניתנת לעובדי צוותים רפואיים ולדיירי בתי אבות. "הרחבת קבוצות היעד לחיסון תהיה משמעותית בטווח הארוך בניצול נכון של החיסונים ובהבאתם לאדם הבודד", אמר האן.

יועציו של ביידן אמרו כי פרטים נוספים של תוכנית החיסונים החדשה יוצגו בשבוע הקרוב, מבלי לפרט. בריאיון שהעניק השבוע לתחנת רדיו בעיר קולומבוס בג'ורג'יה — שם הגיע לתמוך במועמדים הדמוקרטים לסנאט בסיבוב השני לבחירות — אמר הנשיא הנבחר כי תוכניתו תתבסס על "גישה חדשה לגמרי שתכלול את הקמתם של אלפי מתקנים בסיוע פדרלי או בהפעלה של גופים פדרליים, שיסייעו בחיסון התושבים ברמה מקומית". 

מרכז התחסנות בחזית קניון בעיר רוקאווי בניו ג'רזי, אתמולצילום: Sarah Blesener/אי־פי

לדבריו, את המתקנים יוכלו להפעיל עובדים פדרליים, עובדי קבלן, מתנדבים, עובדים של סוכנות החירום הפדרלית (FEMA), אנשי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), חיילי צבא וכן אנשי המשמר הלאומי. ביידן אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי מבצע החיסונים "יהיה האתגר התפעולי הגדול ביותר שהתמודדנו עמו כאומה. הוא יעלה מיליארדי דולרים". מקור המעורה בפרטי התוכנית הוסיף כי הקמת מרכזי ההתחסנות בקהילה לא תקרה באופן מיידי, וכי ייקח זמן להפעילם.

פרופ' ג'ושוע שפרשטיין, לשעבר בכיר ב–FDA וכיום מרצה בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, אמר כי ישנה חשיבות ראשונה במעלה לשליחת ניידות התחסנות. זאת, לדבריו, תסייע בהגעה לתושבים באזורי ספר ולאוכלוסיות מעוטות יכולות — שם היעדר נגישות או חוסר רצון מצד התושבים הם האתגרים הגדולים.

"אנחנו צריכים לדאוג שהחיסון יהיה זמין לאנשים שמעוניינים בכך, אבל עלינו להגיע בעצמו לאנשים שנמצאים בסיכון ועדיין יש להם ספקות או שהם אינם יכולים להגיע בעצמם ולהתחסן", הוסיף שפרשטיין. "אם רק נחסן את מי שמעוניינים בכך נפספס הרבה אנשים שצריכים להתחסן וזכאים לקבל גישה לכך".

לקריאת הכתבה באתר ניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ