הפינוי האלים של מהגרים בגואטמלה צפוי להעמיד במבחן את מדיניותו של ביידן

שיירת מהגרים מהונדורס שהגיעה לגואטמלה לאחרונה בדרכה לארה"ב מעלה מחדש על סדר היום את המשבר שדחף אלפים לצפון אמריקה. חיילים ושוטרים אינם מהססים להדוף באלימות אלפי בני אדם השוהים במאהלים זמניים במדינה. ביידן מתכוון להפוך על פיהם צווי הגירה שהוציא טראמפ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מפנים מהגר מהשיירה ליד ואדו הונדו, היום

כוחות משטרה וצבא בגואטמלה פינו היום (שני) מאות מהגרים מהונדורס שחנו במדינה בדרכם לארה"ב. סרטונים שהועלו לרשת ושודרו גם בכלי תקשורת מקומיים הראו שוטרים וחיילים רבים נושאים מגיני פלסטיק מתקדמים אל עבר מאהל שהקימו המהגרים בקרבת הכפר ואדו הונדו, במרחק כ-55 ק"מ מהגבול של גואטמלה והונדורס.

"אנחנו מפחדים, רק רצינו לעבור בחופשיות אל ארה"ב", סיפרה רוזה אלווארז, מהגרת ואם לילדים שהיתה במאהל, המונה כ-2,000 מהגרים. מאז יום שישי הגיעו לגואטמלה כ-8,000 מהגרים מהונדורס, בהם גם משפחות עם ילדים קטנים. הם נמלטו מהעוני בארצם, שהוכתה בנובמבר בשתי סופות הוריקן בזו אחר זו, ועודה מתמודדת עם השלכות מגפת הקורונה על כלכלתה. משבר ההגירה במרכז אמריקה עשוי להציב אתגר בפניו של נשיא ארה"ב הנכנס, ג'ו ביידן, המתכוון לשנות את המדיניות הקיימת בנושא.

לפי הרשויות בגואטמלה סיטי, מאז יום שישי הוחזרו 1,568 מהמהגרים להונדורס וכמאה לאל סלוואדור. השיירה שהגיעה למדינה התמקמה במאהלים בכמה אזורים בדרומה. אתמול הגיעו חיילים ושוטרים, מצוידים באלות ובגז מדמיע, אל מאהל נוסף של מהגרים מהונדורס בקרבת העיר צ'יקווימולה בדרום־מזרח גואטמלה.

זמן קצר אחרי עלות השחר ניסו המהגרים לפרוץ מחסום שהוקם בקרבת המאהל, והוכו בידי החיילים והשוטרים. גיירמו דיאס, מנהל המכון להגירה של גואטמלה, מסר כי "למרבה המזל כוחות הביטחון שלנו הצליחו לבלום אותם. הצלחנו להרגיע את הרוחות במצב מסובך מאוד. מדובר פה בביטחון לאומי".

בשבוע האחרון הפעיל ממשלו של נשיא ארה"ב היוצא, דונלד טראמפ, לחץ אדיר על ממשלות במרכז אמריקה, לרבות במקסיקו, כדי שיעצרו שיירות מהגרים גדולות לפני שיגיעו לגבולה הדרום־מערבי של ארצו. השיירה בגואטמלה היתה הגדולה ביותר מקרב אלו שמאתגרות את מדינות מרכז אמריקה בשנה האחרונה.

בינואר אשתקד הצליחו כ-4,000 מהגרים, רובם מהונדורס, לגבור על רשויות משמר הגבול של גואטמלה, בניסיון לפרוץ את המחסומים בגבולה הדרומי של מקסיקו. אז, ממשלת מקסיקו פיזרה בתוך כמה ימים את השיירה באמצעות שכנוע או הפעלת כוח.

מורשת ההגירה של טראמפ

שיירות דומות היו בעבר מקובלות במקסיקו, אך כללו מספר קטן בהרבה של מהגרים. אלה יצאו יחד למסע צפונה כדי להתגונן מפני עבריינים שתקפו מהגרים ולהסב את תשומת לב הציבור למצוקתם. אבל שיירת מהגרים שהתארגנה באביב 2018 סמוך לגבולה הדרומי של מקסיקו, ושכללה בשיאה כ-1,200 בני אדם, עלתה על סדר יומו של טראמפ — והפכה לסוגיה נפיצה בדיון על ההגירה.

השיירה בוואדו הונדו, היוםצילום: LUIS ECHEVERRIA/רויטרס

שיירה גדולה בהרבה שהתארגנה באוקטובר 2018, קוממה גם היא את טראמפ והוא השתמש בה כדי ללכד את בסיס התומכים שלו ולגייס את המצביעים הרפובליקאים בבחירות אמצע הכהונה לקונגרס. טראמפ כינה אז את השיירה "חבורת פולשים", שלח כוחות צבא לגבול עם מקסיקו ושקל להוציא צו נשיאותי לסגירת הגבול למהגרים ולמבקשי מקלט.

ב-2019 הגביר טראמפ את הלחץ על מקסיקו, גואטמלה, הונדורס ואל סלוואדור, לפעול בכוח נגד ההגירה הבלתי חוקית דרכן המיועדת לארה"ב — באמצעות הקפאת הסיוע ואיומים להטיל מכסים. בעקבות הלחצים החליטה מקסיקו לפרוס אלפי שוטרים וחיילים במטרה לעצור שיירות מהגרים כאלו. הנשיא המקסיקאי, אנדרס מנואל לופס אוברדור, הזהיר מהגרים לא להיכנס ללא אישור למדינה ואמר כי הוא נמצא בקשר עם פקידים בממשל היוצא ועם הנשיא הנכנס בארה"ב.

ממשל טראמפ חתם על הסכמים עם שלוש מדינות במרכז אמריקה, המאפשרים לארה"ב לשלוח חזרה לשטחן מבקשי מקלט שנכנסו לשטחיהן. אולם, טראמפ יסיים את תפקידו מחרתיים ונראה כי ערב צאתו מהבית הלבן מהגרים באזור נרתעים פחות מהמגבלות שהטיל. הדבר נכון לכל הפחות לגבי האלפים שהצטרפו לשיירה שהתארגנה בשבוע שעבר בעיר סן פדרו סולה בצפון הונדורס ועשתה את דרכה לגואטמלה.

חיילים בוואדו הונדו יורים גז מדמיע, היוםצילום: JOHAN ORDONEZ - AFP

המהגרים מתקדמים ברגל, בטרמפים ובאוטובוסים. "אין להם לב", אמר מהגר בן 29 מהונדורס, דישון וסקס, על שלטונות גואטמלה בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. "אנחנו מסכנים את חיינו. בהונדורס אין עבודה, בעיקר אחרי שני גלים של המגפה. אנחנו נמשיך בשלנו עד שייתנו לנו להמשיך, המטרה שלנו היא להגיע לארה"ב". לקראת הגעתה הצפויה של השיירה לתחומה, מקסיקו הגדילה את מספר פקידי ההגירה, השוטרים והחיילים הפרוסים לאורך גבולה הדרומי. 

לצד גורמים כעוני, אלימות ושחיתות שלטונית, הדוחפים את המהגרים צפונה, נראה שגם לחילופי השלטון בארה"ב השבוע יש חלק בהתארגנות השיירה האחרונה. פעילים ומומחי הגירה במדינה הזהירו כי ניצחונו של הנשיא הנבחר ביידן על טראמפ בבחירות עשוי לעודד עוד מהגרים, המקווים שהממשל החדש יגמיש את מדיניות ההגירה הנוקשה של טראמפ. 

השיירה בוואדו הונדו, היוםצילום: JOHAN ORDONEZ - AFP

במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ביידן הצהיר כי יפעל במהירות לביטול המגבלות המחמירות שהטיל הממשל היוצא על מבקשי מקלט — בהן התקנה המאלצת את מי שמגישים בקשות מקלט לשהות במקסיקו עד לקבלת החלטה בעניינם. ביומו הראשון בתפקיד מתכנן ביידן לבקש מהקונגרס לערוך רפורמה מקיפה בחוקי ההגירה, שתכלול גם מסלול למתן אזרחות לכ–11 מיליון מהגרים החיים בארה"ב ללא אשרות חוקיות. 

הנשיא הנכנס מתכוון גם לקדם את הגדלת הסיוע הכלכלי למדינות במרכז אמריקה, וכן לגבש תוכנית סיוע לתושבים הנמלטים מאלימות מהאזור, ועושים דרכם אל עבר ארה"ב. בניסיון למנוע נהירה של מהגרים לגבול הדרומי, ביידן הבהיר בחודש שעבר כי השינויים במדיניות ההגירה לא ייכנסו לתוקף באופן מיידי וכי ממשלו יזדקק כנראה לחצי שנה על מנת להכין "מדיניות הומנית יותר" לטיפול במהגרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ