גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ

דונלד טראמפ יסיים מחר (רביעי) את כהונתו כנשיא ה-45 של ארה"ב. ארבע שנותיו בבית הלבן היו סוערות ולא שגרתיות, ויומו האחרון בתפקיד צפוי אף הוא להתאפיין בחריגה מהמסורות המקובלות בוושינגטון הבירה - ובפרט אלה הנוגעות להעברת השלטון. בין היתר, טראמפ מתכוון לערוך מסיבת פרידה פרטית בבסיס צבאי שעות ספורות לפני טקס השבעתו של ג'ו ביידן כנשיא ה-46.

בנוסף לכך, טראמפ והגברת הראשונה מלניה אינם צפויים לפגוש את הנשיא הנכנס ורעייתו, ד"ר ג'יל ביידן. מקורות המעורים בפרטי סדר היום של הבית הלבן מסרו כי השניים יתקבלו בידי הסדרן הראשי של הבית הלבן, טימותי הארלת, שטראמפ הביא עמו לפני ארבע שנים מרשת המלונות שבבעלותו. בנוסף לכך, ככל הנראה טראמפ אינו מתכוון להתקשר לביידן בטרם טקס השבעתו בקפיטול מחר ואף לחרוג מהנוהג המקובל של השארת מכתב לנשיא הנכנס בחדר הסגלגל.

חריגה נוספת מהכללים נרשמה בסירובה של הגברת הראשונה להזמין את רעייתו של הנשיא הנכנס לסיור בבית הלבן. ב-2017 הזמינה מישל אובמה את מלניה טראמפ לסיור המסורתי, ובני הזוג הנשיאותי אף אירחו את הדיירים החדשים ושתו עמם תה. טראמפ אף הודיע כי לא יגיע לטקס השבעתו של ביידן - דבר שהנשיא הדמוקרטי הנכנס תיאר כ"אחד הנושאים היחידים שעליהם אנו מסכימים".

בבוקר של טקס ההשבעה צפוי טראמפ להמריא במסוק הנשיאותי "מארין 1" מהבית הלבן. בני הזוג ביידן, שישהו באותה שעה בוושינגטון לקראת הטקס, עשויים אף לראותו בשמי הבירה - שבימים האחרונים הוגברה בה האבטחה ורחובות רבים במרכזה נסגרו, מחשש לאיום ביטחוני ברקע הסתערות תומכיו של טראמפ על הקפיטול לפני שבועיים.

ביידן בדלאוור, אתמולצילום: CHIP SOMODEVILLA - AFP

צוותו של טראמפ החל בימים האחרונים להעביר את חפציו לאחוזת מאר א־לאגו בפאלם ביץ' שבפלורידה. המועדון הפרטי בבעלות תאגיד טראמפ צפוי להפוך למשכנו של הנשיא היוצא לפחות בתקופה הקרובה. אולם, לפי דיווח ברשת CNN ייתכן שהדבר יתקל בקשיים בשל ההסכם עם העירייה המקומית שהתיר להפוך את האחוזה למועדון, ומגביל את תקופת השהות של הדיירים.

כדי להגיע לפלורידה ישתמש טראמפ בפעם האחרונה במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1". לפי המסורת, הנשיא היוצא מבקש את רשותו של הנשיא הנכנס להשתמש במטוס לאחר טקס ההשבעה, על מנת לשוב לביתו. אך מכיוון שהוא מתכוון להמריא בבוקר, טראמפ יחמוק מכך.

טרם המראתו מוושינגטון, טראמפ יערוך מסיבת פרידה בבסיס חיל האוויר "אנדרוז" - ארבע שעות לפני שביידן יושבע לנשיא. טראמפ קיווה לקיים טקס צבאי אחרון בקרבת הבית הלבן, בדומה לאלה שנערכו לכל הנשיאים האחרונים מאז רונלד רייגן ועד ברק אובמה. אולם, מקורות בפנטגון מסרו לאתר החדשות Defense One כי אין כל תוכניות לטקס דומה עבור הנשיא ה-45.

תחת זאת, הצוות של טראמפ יזם אירוע בבסיס בשעה 8:00 בבוקר (שעון וושינגטון). המוזמנים לטקס התבקשו להגיע כבר ב-7:15 ונקראו להגיע עם עד חמישה מלווים. בהזמנה צוין מפורשות כי על המשתפים להגיע עם מסכות פנים ולהימנע מלהביא עמם כלי נשק, חומרי נפץ, סמני לייזר או אקדחי צעצוע.

מקור בממשל היוצא אמר בשיחה עם CNN כי טראמפ מעוניין באירוע מפואר, כפי שהוא מאמין שהוא זכאי לקבל עם פרישתו מהנשיאות. לדברי המקור הוא אף ציפה לקבל מטח כבוד, משמר דגלים ושטיח אדום - אולם, לפי שעה איש לא אישר הגעה למסיבה.

מי שהיה מנהל התקשורת בבית הלבן למשך שבוע וחצי ביולי 2017, אנתוני סקרמוצ'י, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא קיבל הזמנה לאירוע במה שנראה כמו הודעת דוא"ל שנשלחה בתפוצה רחבה. הוא הוסיף כי הדבר מעיד על כך שאנשיו של הנשיא היוצא נואשים להשיג קהל לאירוע. "אבל לא אגיע, כי בדיוק קבעתי תור לשליפת הציפורניים שלי מאצבעות הידיים", כתב סקרמוצ'י.

ניסיון אחרון להותיר חותם

בד בבד, טראמפ צפוי להעניק חנינות ביומו האחרון בתפקיד לשורת מקורביו, לפי דיווחים בכמה כלי תקשורת בארה"ב. בנוסף לכך, הלילה פורסמה שורת צווים נשיאותיים במה שנראה כמו ניסיון של טראמפ לקבוע עובדות בשטח ולהשפיע על מדיניות הממשל החדש.

בין היתר הוא הורה לבטל הגבלות שהוטלו בשל מגפת הקורונה על מי שמגיעים לארה"ב מברזיל וממדינות באירופה (צעד שבצוותו של ביידן מיהרו להודיע כי יהפכו על פיו) וכן הוציא צווים בנושאי רגולציה, ורכישת מל"טים בידי הממשל הפדרלי. מהלך נוסף שנקט טראמפ היה פרסום דו"ח של ועדה שמינה בספטמבר במטרה "להגן על המורשת האמריקאית".

שדרת ה"מול" בוושינגטון הבירה במהלך החזרות לטקס ההשבעה, אתמולצילום: JOE RAEDLE - AFP

"ועדת 1776", הנקראת על שם שנת הקמתה של ארה"ב, קראה להגביר את החינוך "הפטריוטי והפרו־אמריקאי" בבתי ספר במדינה, ויצאה נגד מה שתיארה כהצגתם של האבות המייסדים כבעלי עבדים שהטיפו לשוויון באופן צבוע. בנוסף לכך, הדו"ח כלל השוואות בין תפיסה פוליטית פרוגרסיבית לבין פשיזם ויצא נגד עמדות ליברליות.

18 חברי הוועדה, בראשותו של לארי ארן, נשיא הקולג' השמרני "הילסדייל" ותומך מוכר של טראמפ, קבעו עוד כי התנועה למען זכויות האזרח פועלת בשנים האחרונות מתוך תפיסה של פוליטיקת הזהויות "שמלמדת את אמריקה להאשים את עצמה בדיכוי". הדו"ח פורסם ביום שבו מצוין בארה"ב יום הולדתו של מרטין לותר קינג, והוא נתפס כמענה ל"פרויקט 1619" שפרסם בשנה שעברה העיתון "ניו יורק טיימס" שנועד לקדם את הדיון בתרומתם של אמריקאים שחורים לבניין האומה. 

בנאום בספטמבר שבו הכריז טראמפ על הקמת הוועדה הוא ציין במפורש את הפרויקט העיתונאי, שהעלה על סדר היום את העיסוק בעבדות ובהשלכותיה על החברה האמריקאית. עוד נקבע בדו"ח הוועדה כי פוליטיקאים פרוגרסיבים הקימו "ממשלת צללים" שפועלת ללא איזונים ובלמים "במטרה לרכז כוח תחת מומחים לכאורה". 

ציור קיר של מרטין לותר קינג בוושינגטון, אתמולצילום: BRANDON BELL/רויטרס

בנושא העבדות נטען בדו"ח כי "הוצג מצג מעוות של ההיסטוריה, שיוצר אשליה לפיה העבדות היא מעין רוע ייחודי לאמריקה. אולם יש לראותה במובן הרחב יותר - לרבות העובדה כי לאורך ההיסטוריה האנושית היא לא היתה היוצא מהכלל, אלא דווקא דבר נפוץ". חברי הוועדה הוסיפו כי "רוויזיוניזם היסטורי שרומס את המחקר הכנה והאמיתות ההיסטוריות מבייש את הציבור האמריקאי בכך שהוא מדגיש את חטאי אבותיהם ומעלה טענות לגזענות שיטתית שניתן להיפטר ממנה רק באמצעות אפליה נוספת. זו אידיאולוגיה שנועדה להשפיע על דעותיהם של אנשים, ולא לחנכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ