חברה לשעבר בצוות הקורונה בבית הלבן: יועצים לטראמפ ניסו להטות נתונים

ד"ר דברה בירקס האשימה כי אנשי סגל בבית הלבן שהתכחשו למגפה פגעו בתגובת הממשל אליה. בריאיון לרשת CBS הוסיפה: "ראיתי את הנשיא מציג גרפים שלא הייתי שותפה להכנתם" ■ בממשל ביידן מאשימים כי טראמפ לא קידם כלל תוכנית להפצת חיסונים

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר בירקס וטראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן, באפריל
לוגו גרדיאן

ד"ר דברה בירקס, שהיתה חברה בצוות המאבק במגפת בקורונה של הבית הלבן, האשימה היום (ראשון) כי תומכיו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ שהתכחשו למגפה פגעו בתגובת הממשל לבלימת התפשטותה בארה"ב. בירקס, שלא המשיכה בתפקידה תחת הממשל החדש, בראשות הנשיא ג'ו ביידן, הוסיפה כי ראתה את טראמפ מציג בתדרוכים רשמיים גרפים שהיא לא היתה שותפה להכנתם וטענה כי אנשים בקרבתו של הנשיא לשעבר ניסו להטות נתונים.

עד כה נדבקו במצטבר בארה"ב יותר מ–25 מיליון בני אדם בנגיף הקורונה, ויותר מ–417 אלף מתו מהמחלה Covid-19. בריאיון לתוכנית Face The Nation ברשת CBS הוסיפה בירקס כי לא רק אנשים מהשורה התכחשו לקיומה של המגפה, אלא גם אנשי סגל בבית הלבן. בירקס, רופאה צבאית לשעבר שמילאה חלק מרכזי במאבק לבלימת מגפת האיידס בעבר, העריכה כי הספקנות שגילו אמריקאים מסוימים כלפי מגפת הקורונה נבעה מכך שלא כולם התמודדו עם קשיים דומים בגינה.

"אנשים ראו שיש מי שנדבקו או חלו והיו בסדר גמור", אמרה בירקס, ששבה לעבודתה במרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC). "ואז הם ראו אותנו מדברים על חומרת המחלה ועל כמות של קורבנות שלא תיאמן". כשנשאלה אם היא תולה חלק מהאשמה בכך בטראמפ, שבהצהרותיו הפומביות הפחית בחומרת המצב, השיבה בירקס כי אמירות של פוליטיקאים מסוימים פגעו בתגובת הממשל הפדרלי למגפה "והסיטו אותה מהמסלול".

לדבריה, "כשמתמודדים עם מגפה כזו, ומבקשים מכל אזרח שישנה את התנהגותו, יש תפקיד מפתח לתקשורת ולהעברת מסרים. לכן, בכל פעם שמנהיג פוליטי שחרר הצהרה שלא תאמה את הצרכים שלנו מהיבט של בריאות הציבור, זה פגע בתגובה של הממשל". בירקס הוסיפה כי היא מאמינה שלבחירות לנשיאות, שנערכו בנובמבר, היתה השפעה על האופן שבו הועבר לציבור מידע בנושא המגפה, וכי היא שקלה כל הזמן להתפטר מתפקידה. "אני מרגישה שהייתי יכולה לעשות הרבה יותר", אמרה בירקס. 

"הייתי יכולה להשמיע את קולי יותר, אולי גם בפומבי. לא ידעתי אז את כל ההשלכות של הדברים האלה". בירקס ספגה ביקורת בעבר על הופעתה במסיבת עיתונאים לצד טראמפ באפריל, שבה טען כי ניתן להזריק חומר חיטוי לחולי קורונה ולטפל בהם באמצעות אור אולטרה־סגול. לדבריה, היא דוגלת שנים בגישה מבוססת נתונים למאבק במגפות ואילו בתקופת טראמפ היו בבית הלבן מי שחתרו תחת מאמציה בנושא.

לדבריה, בכל תקופתה בצוות המאבק במגפה של ממשל טראמפ היו יועצים שהציגו נתונים "מקבילים" בנושא התפשטות הנגיף, שאת זהותם לא ידעה. "ראיתי את הנשיא מציג גרפים שלא אני הכנתי", אמרה. "אלה היו אנשים מבחוץ או אנשים מבפנים, עד היום אינני יודעת לומר. אבל אני יודעת שהמידע שאני העברתי היה שונה ממה שהנשיא הציג".

טראמפ לא ניסח תוכנית להפצת חיסונים

ד"ר אנתוני פאוצ'י, שהיה חבר בצוות המאבק בבית הלבן תחת טראמפ ונשאר בתפקידו גם בממשל החדש, התראיין ל-CBS בנפרד מבירקס ואמר כי בעוד שהחיסונים של "מודרנה" ו"פייזר" יעילים נגד הגרסה של נגיף הקורונה שהגיעה מבריטניה לאחרונה, זו שהגיעה מדרום אפריקה מעלה חששות מסוימים. "נראה שיש שם פגיעה ביעילות החיסון, אבל אנחנו עדיין בטווח הבטיחות", ציין פאוצ'י.

ראש הסגל החדש בבית הלבן, רון קליין, אמר היום כי ממשל טראמפ לא הכין כלל תוכנית להפצת חיסונים והדגיש את הצורך להפחית את הספקנות כלפי חיסונים בציבור. "התהליך של הפצת חיסונים, בייחוד מחוץ לבתי אבות ובתי חולים, לא היה קיים בפועל כשאנחנו נכנסנו לבית הלבן", אמר קליין בתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC.

לדבריו, ישנם כמה מכשולים להפצה יעילה של חיסונים בקהילה — בהם צורך בכמות גדולה יותר של מנות חיסון, הקמת אתרים נוספים לחיסון המוני, העסקת כוח אדם נוסף כדי להפעילם וכן עידוד האוכלוסייה להגיע אליהם. הוא ציין כי ממשל ביידן מתמקד בשכנוע האזרחים בבטיחות החיסון, במיוחד בקרב לא־לבנים. "מבלי להפחית את הספקנות כלפי החיסון ושכנוע של כל האמריקאים להתחסן, המגפה תמשיך להיות בעיה במדינה שלנו", הוסיף.

ביום חמישי שעבר, שהיה יום העבודה המלא הראשון של ביידן כנשיא, הוא חתם על עשרה צווים נשיאותיים הקשורים למגפה ופרסם מסמך בן 198 עמודים של אסטרטגיית הממשל החדש לבלימתה. היעד שהציב ביידן הוא לחסן מאה מיליון אמריקאים במאה הימים הראשונים שלו בתפקיד. חוויאר ביסרה, המיועד לתפקיד שר הבריאות בממשל החדש, אמר כי השיפור בתגובת הממשל למגפה ייקח זמן. בריאיון לתוכנית "מצב האומה" של CNN הוסיף ביסרה כי "זה לא יקרה בין לילה. אי אפשר לומר לכל 50 המדינות 'הנה עוד ציון מיגון רפואי, עוד מסכות, עוד חיסונים, עכשיו בהצלחה'".

תחנת "התחסן־וסע" לתושבי שבט ס'קלאלם במדינת וושינגטון, אתמולצילום: LINDSEY WASSON/רויטרס

ד"ר ויווק מרתי, המיועד לתפקיד קצין הרפואה הראשי בצבא ארה"ב, אמר בריאיון לרשת ABC כי יש למדוד את הצלחת המבצע לחיסון האוכלוסייה לא בהיבט כמותי, אלא באופן השוויוני שבו מחולקות מנות חיסון ברחבי ארה"ב. מרתי, שמתוקף תפקידו אחראי על נושא בריאות הציבור בממשל הפדרלי, הוסיף כי יש להפעיל חוקי חירום בתחום הייצור כדי לייעל את מערך ההפצה וכן להצטייד בניידות לחיסון אוכלוסיות מבודדות ולהקים מרכזי חיסון קהילתיים עבורן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ