ביידן ביטל את מדיניות טראמפ שאסרה על שירות טרנסג'נדרים בצבא

הנשיא חתם על צו לפיו ייאסר להדיח משירות חיילים וחיילות על בסיס זהותם המגדרית. אולם, כתב של אתר חדשות להט"ב בוושינגטון דיווח כי הצו אינו מציין מפורשות שיהיה ניתן מעתה להתחיל לגייס טרנסג'נדרים בפועל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל בתחנת רכבת בוושינגטון הבירה, בשבוע שעבר

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, חתם היום (שני) על צו המבטל את המדיניות של הממשל הקודם בנושא שירות של טרנסג'נדרים בצבא. הבית הלבן מסר כי "הנשיא מאמין שזהות מגדרית אינה צריכה להיות מחסום בפני שירות צבאי, וכי כוחה של ארה"ב טמון בהיותה מגוונת". 

עוד נמסר בהודעה כי, "אם נאפשר לכל אזרח ואזרחית המסוגלים לכך לשרת את ארצם במדים, הדבר ייטיב עם הצבא ועם המדינה. צבא מכיל הוא צבא יעיל יותר. זה הדבר הנכון לעשות והוא תואם את האינטרס הלאומי שלנו". לפי הצו, על משרד ההגנה והמשרד לביטחון המולדת להציג לבית הלבן דו"ח התקדמות בנושא בתוך 60 יום.

ביידן הבטיח במערכת הבחירות כי יקדם את ביטול המדיניות של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שחתם על צו שנוי במחלוקת לפיו מי "שעשויים להזדקק לטיפול רפואי משמעותי, כולל תרופות או ניתוח" מנועים משירות בצבא. קודמו של טראמפ, ברק אובמה, התיר כבר ב–2016 לטרנסג'נדרים לשרת בצבא ולקבל טיפול רפואי לשינוי מגדרי. אולם הצו של טראמפ הקפיא את צירופם של מתגייסים טרנסג'נדרים חדשים לשורות הצבא, בעוד שלא מנע את המשך שירותם של מי שכבר לובשים מדים.

שר ההגנה החדש, לויד אוסטין, הביע תמיכה בעמדתו של ביידן בנושא שירות טרנסג'נדרים. בשימוע בסנאט בשבוע שעבר על אישור מינויו אמר אוסטין, גנרל בדימוס בצבא האמריקאי, כי "יש לאפשר למי שכשירים ועומדים בדרישות לשרת בצבא". ההודעה על חתימת הצו התפרסמה שעה שביידן נפגש בבית הלבן עם אוסטין ועם ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי.

לדברי כריס ג'ונסון, כתב האתר "וושינגטון בלייד", המסקר נושאי להט"ב בארה"ב, הצו אינו מציין מפורשות כי הצבא יוכל להתחיל לגייס מעתה טרנסג'נדרים. הוא הוסיף כי הצו כולל דרישה להתייעצות בתוך הצבא בנושא גיוסם, וכי הדבר עשוי להיתקל בקשיים מכיוון ששני גנרלים במטות המשולבים רמזו בעבר כי יתנגדו לכך.

הצו מורה למשרד לביטחון המולדת ולמשרד ההגנה לנקוט את הצעדים הדרושים ליישום המדיניות החדשה בצבא ובמשמר החופים. עוד נקבע כי יש לבחון מחדש מקרים שבהם אנשי ונשות השירות שוחררו או נמנע מהם ומהן להצטרף מחדש לשירות בשל סוגיות מגדר — תחת מדיניות הממשל הקודם. הצו לא רק מונע אפשרות של שחרור משירות מטעמי מגדר, אלא גם מאפשר לחיילים וחיילות שהשלימו תהליך של שינוי מגדרי להיכלל במערכות הרישום של הצבא בהתאם להעדפתם והעדפתן בהיבט זה. 

נכון לשנת 2019, כ–14,700 חיילים וחיילות בשירות פעיל ומילואים בארה"ב הזדהו כטרנסג'נדרים. אולם, לא כולם נמצאים בהליך של שינוי מגדרי כלשהו. מאז 2016 נרשמו בשורות הצבא 1,500 מקרים של מי שמתמודדים עם דיספוריה מגדרית — אך נכון ל–1 בפברואר 2019 רק 1,071 מהם נותרו בשירות. 

לפי הפנטגון, בין השנים האלו הוצאו כשמונה מיליון דולר על טיפולים עבור טרנסג'נדרים. זאת בעוד תקציב הצבא כולל הקצאה שנתית של 50 מיליארד דולר לנושאי בריאות. בשימוע בקונגרס ב–2018 מסרו כל ארבעת ראשי זרועות הצבא כי לא הבחינו בבעיות משמעת, מורל או מוכנות צבאית בקרב חיילים וחיילות טרנסג'נדרים שהוכרו ככאלה. אולם, לדבריהם, היו מקרים שבהם מפקדים בילו זמן רב עם פקודיהם שהיו בעיצומו של תהליך שינוי מגדרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ