הסנאט בארה"ב אישר את השארת השגרירות בירושלים; שלושה התנגדו, בהם וורן וסנדרס

ההצעה להסדרת התקציב להפעלת השגרירות עברה ברוב של 97 תומכים, לאחר ששר החוץ בלינקן אמר בחודש שעבר כי ממשל ביידן לא מתכוון להפוך את החלטת טראמפ ■ חברת בית הנבחרים התומכת בטראמפ הודחה מוועדות הקונגרס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, ב-2018

הסנאט בארה"ב אישר הלילה (שישי) את השארתה בירושלים של השגרירות בישראל. ההצעה עברה ברוב של 97 תומכים מול שלושה מתנגדים — הסנאטורים הדמוקרטים ברני סנדרס, אליזבת וורן וטום קרפר, כולם דמוקרטים.

את ההצעה הגיש הסנאטור ג'ים אינהוף הרפובליקאי, כתיקון לחוק התקציב — שהסדיר את תקציב הממשל הפדרלי לשנת 2021 וקבע מסגרת פיסקלית לשנים 2022 ואילך. הסנאטורים דנו בהצעות הקשורות לתקציב השנתי וכן בחבילת התמריצים שמקדם הממשל הפדרלי בסך 1.9 טריליון דולר, להתאוששות ממשבר מגפת הקורונה.

התיקון שהציע אינהוף מסדיר את התקציב להמשך הפעלת השגרירות בירושלים. בחודש שעבר אמר שר החוץ אנטוני בלינקן בשימוע בסנאט בטרם מינויו כי ממשלו של הנשיא ג'ו ביידן אינו מתכוון להפוך את החלטת קודמו דונלד טראמפ להעבירה מתל אביב.

הסנאט התכנס לדיון מרתוני באישורן של יותר מ-800 הצעות לתיקון חוק התקציב, שרבות מהן נפלו בשל תיקו בהצבעה. הדמוקרטים והרפובליקאים מחזיקים במספר מושבים זהה, 50. סגנית הנשיא קמלה האריס משמשת אמנם שוברת שוויון עבור הדמוקרטים, אך היא אינה נקראת להשתתף בכל הצבעה. בהמשך אישרו הסנאטורים את חבילת התמריצים של ביידן ברוב של 51 מול 50, כשהאריס נקראה לראשונה מאז נכנסה לתפקיד להשתתף בהצבעה.

הצעה נוספת שאושרה במסגרת הדיון המרתוני שקדם להצבעה על חבילת התמריצים היתה לא להעלות את שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר לשעה, כל עוד נמשכת מגפת הקורונה. ממשל ביידן הצהיר כי בכוונתו להעלות את שכר המינימום לסכום זה עד לשנת 2025. אך הדבר נועד להתבצע באופן הדרגתי.

יוזמת ההצעה, הסנאטורית הרפובליקאית ג'וני ארנסט, אמרה במליאת הסנאט כי העלאה כזו בעת הנוכחית "תהיה הרסנית לעסקים הקטנים שנפגעו בצורה הקשה ביותר, בשעה שבה הם אינם יכולים לעמוד בכך". הסנאטור סנדרס, תומך ותיק של העלאת שכר המינימום, נשא נאום תגובה שבו ציין כי מעולם לא היתה כוונה לדרוש להעלות את השכר הפדרלי כבר עתה, בשיאה של המגפה. "אנחנו צריכים לשים סוף למשכורות הרעב באיווה וברחבי ארה"ב", הוסיף סנדרס, בעקיצה ברורה לארנסט.

הסנאטורים אליזבת וורן וברני סנדרס, ב-2019צילום: LUCAS JACKSON / REUTERS

תומכת טראמפ הודחה מוועדות הקונגרס

בד בבד, בית הנבחרים אישר הלילה להדיח מחברות בוועדות הקונגרס את הנציגה הרפובליקאית מג'ורג'יה מרג'ורי טיילור גרין. זאת, בשל תמיכתה בקונספירציות, מידע כוזב וקריאות להוצאתם להורג של חברי קונגרס דמוקרטיים. ההצעה, שעברה ברוב של 230 מול 199, קוראת לסיים את חברותה של גרין בוועדות החינוך והתקציב של בית הנבחרים. 11 רפובליקאים בלבד תמכו בהצעה.

הנוהג המקובל בקונגרס הוא שנציגים ממפלגה אחת יכולים להצביע על הדחת חברות של חבר מפלגתם בוועדות, אך זו הפעם הראשונה בעת המודרנית שבה מועלית הצבעה כזו נגד חברת המפלגה היריבה. גרין, שזו כהונתה הראשונה בקונגרס, איבדה בפועל חלק ניכר מהשפעתה כמחוקקת.

אמש הופיעה גרין בפני חבריה במליאת בית הנבחרים והביעה חרטה על תמיכתה בעבר בטענות כי מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001 לא התרחשה כלל, וכי מסעות ירי המוניים, כמו זה בתיכון בעיר פארקלנד שבפלורידה, לא אירעו מעולם. גרין עטתה מסכה שעליה נכתב "חופש הביטוי" ולא התנצלה מפורשות על דבריה. היא הוסיפה כי מדובר בהתבטאויות "השייכות לעבר" שאינן מייצגות אותה עוד וכי אם חברי הבית מבקשים "לצלוב אותה", הם ייתקלו בבעיות.

חברת הקונגרס טיילור גרין, אתמולצילום: Andrew Harnik/אי־פי

השבוע יצא מנהיג הרפובליקאים בסנאט, מיץ' מקונל, נגד גרין ומה שכינה "השקרים המטורללים והקונספירציות" שהיא מקדמת. מקונל לא נקב מפורשות בשמה של גרין, אך הזהיר כי תמיכה בטענות כמו אלה שהפיצה היא "סרטן בלב המפלגה והמדינה שלנו". גרין שוחחה בשבוע שעבר עם טראמפ והודיעה כי זכתה לתמיכתו. מהלך שנועד כביכול להגן עליה מביקורת בתוך המפלגה הרפובליקאית ולהציבה בשורה אחת עם הנשיא לשעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ