אי-פי
רויטרס

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח אתמול (רביעי) בטלפון עם נשיא סין שי ג'ינפינג, בפעם הראשונה מאז שנכנס לתפקידו בחודש שעבר. מהבית הלבן נמסר כי ביידן ניצל את השיחה כדי להעלות חששות באשר להפרת זכויות אדם שמבצע הממשל בבייג'ין, בין היתר בתגובה למחאת הפרו-דמוקרטית בהונג קונג. לדברי ביידן, השיחה עם מקבילו הסיני היתה טובה והיא נמשכה כשעתיים.

שני המנהיגים שוחחו ביניהם רק כמה שעות לפני שביידן הכריז על כוונה למנות צוות מטעם הפנטגון אשר יבחן את אסטרטגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב ביחס לסין. בהודעה שפרסם הבית הלבן בסיום השיחה נכתב כי ביידן העלה חששות באשר ל"פרקטיקות כלכליות כופות ולא הוגנות" שמפעילה בייג'ין, וכן העלה את התנהלות הממשל כלפי בני המיעוט המוסלמי במדינה ובאשר לטייוואן והונג קונג. "אמרתי לו שאני מתכוון לעבוד עם סין במקרים בהם הדבר יועיל לאמריקאים", כתב ביידן בטוויטר לאחר השיחה.

בדיווח של ערוץ הטלוויזיה הממלכתי הסיני CCTV על השיחה בין שני המנהיגים צוין כי שי הכיר בפערים האידיאולוגיים בין שני הממשלים וקרא לשיתוף פעולה עם ארה"ב. באשר לחששות שהשמיע ביידן על הפרת זכויות אדם נמסר כי הנשיא הסיני הדגיש כי מדובר בעניינים פנימיים, והוסיף כי "ארה"ב צריכה לכבד את האינטרסים של סין ולנהוג בזהירות".

לקראת השיחה אמר גורם בכיר בממשל ביידן לעיתונאים כי ביידן מתכוון לנקוט בגישה "מעשית וברורה" בהתנהלותו מול שי, אך ידאג גם ליצור הזדמנות לנהל תקשורת מועילה בין שתי המדינות. "שוחחתי היום עם הנשיא שי כדי לאחל את ברכותיי לכבוד ראש השנה הסינית", אמר ביידן לאחר השיחה בהתייחסו לחג שיצוין בסין בסוף השבוע. "הבעתי גם חששות באשר להתנהלותה הכלכלית של בייג'ין, הפרת זכויות אדם ופעולות בכפייה שנעשות בטייוואן. אמרתי לו שבכוונתי לעבוד עם סין במקרים בהם הדבר יועיל לאמריקאים". בבית הלבן הוסיפו כי ביידן ושי שוחחו גם על נושאי בריאות, שינויי האקלים ומניעת סחר בנשק.

טראמפ ושי ביפן, ב-2019צילום: Susan Walsh/אי־פי

על פי דיווח בעיתון South China Morning Post, שי הזהיר את ביידן כי "שיתוף פעולה יכול לסייע לשתי המדינות ולעולם בכלל להשיג דברים גדולים, בעוד שעימות יהיה אסון ודאי". בערוץ CCTV דווח כי שי אמר עוד לביידן כי הוא מקווה ששתי המדינות יפתחו "מערכת יחסים מועילה ומשופרת".

היתה זו השיחה הראשונה בין נשיא סין ונשיא ארה"ב מאז ששי ונשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ שוחחו ביניהם במארס בשנה שעברה. מאז הדרדרו היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות למצב הגרוע ביותר שידעו זה עשורים, בין היתר בשל האשמות שהשמיע טראמפ באשר לאחריותה של סין בהפצת מגפת הקורונה. שי בירך את ביידן בנובמבר לאחר שהביס את טראמפ בבחירות, למרות שביידן כינה אותו בעבר "ביריון" והבהיר שבכוונתו לקדם מאמץ בינלאומי כדי "ללחוץ, לבודד ולהעניש" את סין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ