מצבו של טראמפ כשחלה בקורונה היה חמור יותר משדווח לפני הבחירות

גורמים המעורים בנושא סיפרו שרמות החמצן בדמו של הנשיא לשעבר היו נמוכות משדווח, וכי נשקלה האפשרות לחברו למכונת הנשמה. הוא זעם כשראש הסגל ניסה לרמוז לכתבים שמצבו קשה משדווח

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ מסיר את המסכה מפניו לאחר שחרורו מבית החולים, ב-5 באוקטובר
לוגו ניו יורק טיימס

מצבו של נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, היה חמור יותר משפורסם כשחלה בקורונה בחודש אוקטובר האחרון. לפי ארבעה מקורות ששוחחו עם ניו יורק טיימס, רמות החמצן (הסטורציה) בדמו של הנשיא לשעבר ירדו לכ-80% - מצב חמור ביותר, שכן מצבם של חולי קורונה מוגדר קשה כשרמות החמצן בדמם מגיעות לכ-90%.

לפי המקורות, בשל הנזק לריאותיו של הנשיא לשעבר, שנגרם עקב סיבוך של הקורונה, נשקלה האפשרות לחברו למכונת הנשמה טרם פינויו לבית החולים וולטר ריד. ביום שבו פונה לבית החולים בשל המחלה, 2 באוקטובר, דווח בכלי תקשורת בארה"ב שטראמפ מתקשה לנשום. אך הגילויים הנוכחים על מצבו הקשה, שלא נחשפו לציבור עד כה, מעידים כמה חשאית היתה התנהלות ממשל טראמפ סביב מחלתו של הנשיא. עוד נחשף כיצד מקורביו וצוותו פעלו על מנת לשים את ידיהם על טיפולים לקורונה - שלא אושרו.

טראמפ מנופף לתומכיו מחוץ לבית החולים וולט ריד, ב-4 באוקטוברצילום: ALEX EDELMAN - AFP

טראמפ, בן 74 ובעודף משקל ניכר, הוגדר כחולה בסיכון גבוה. לפי הדיווח, הוא סירב להתפנות לבית החולים גם כשהחמיר מצבו, והסכים להתאשפז רק לאחר שהוסבר לו שאם מצבו יתדרדר עוד יותר, ייאלצו אנשי השירות החשאי להעבירו לבית החולים בניגוד לרצונו.

לא ברור אם טראמפ כבר נדבק בקורונה ב-29 בספטמבר, אז השתתף בעימות נשיאותי עם הנשיא הנוכחי של ארה"ב, ג'ו ביידן. בתגובה לכתבה, מקורבו של הנשיא לשעבר טען שוב שמצבו לא היה מאוד חמור, כפי שטראמפ עצמו טען בעבר. גם רופאו האישי של טראמפ, ד"ר שון קונלי, המעיט מחומרת מצבו הבריאותי של הנשיא לשעבר לאחר אבחנתו. כשנשאל לגבי סימני להתפתחות של דלקת ריאות, אמר קונלי כי בצילום החזה וב-CT נמצאו "ממצאים צפויים, שאינם מעלים חששות קליניים משמעותיים".

קונלי אמר לכתבים שרמת החמצן בדמו של טראמפ ירדה ל-93%, אך "מעולם לא הגיעה לאזור ה-80%". עם זאת, הרופא הודה שטראמפ נעזר בחמצן פעמיים לפני שפונה לבית החולים, מכיוון שהתקשה לנשום. באותו סוף השבוע עלה החום של הנשיא לשעבר, ורמות החמצן בדמו ירדו.

קונלי (במרכז) בתדרוך על מצבו של טראמפ, ב-4 באוקטוברצילום: Evan Vucci/אי־פי

לאחר שאושפז בוולטר ריד, טראמפ החל לקבל סטרואיד בשם דקסמתזון, שבדרך כלל ניתן רק לחולי קורונה במצב קשה עד אנוש, המחוברים למכונת הנשמה או נעזרים בחמצן. טראמפ גם קיבל תרופה בשם רמדסיביר. באותו סוף השבוע, הסביר קונלי לכתבים כי טראמפ מחלים במהירות, וציין את תוצאות מבחן הספירומטריה של הנשיא - מבחן הבודק את נפח הריאות של אדם. מומחים מסבירים כי לתוצאות מבחן הספירומטריה אין משמעות בכל הנוגע לחולי קורונה. 

כשמארק מדוז, ראש הסגל בבית הלבן, ניסה לרמוז שמצבו של הנשיא חמור משסיפר רופאו, טראמפ זעם - כך לפי גורמים המעורים בנושא. ביום ראשון, 4 באוקטובר, יומיים לאחר אשפוזו של הנשיא, התייחס ד"ר קונלי לדברים וטען כי הוא רצה "להישאר בגישה חיובית" ושאולי דבריו עשויים להתפרש כאילו "ניסינו להסתיר משהו, מה שאיננו בהכרח נכון".

מדוז בעת תדרוך של קונלי על מצבו הרפואי של הנשיא, ב-4 באוקטוברצילום: Erin Scott/רויטרס

כשחזר לבית הלבן לאחר אשפוזו, עדיין נראה שטראמפ לא חזר לקו הבריאות. באחד הרגעים הזכורים ביותר, ניצב טראמפ על המרפסת בבית הלבן, כשהוא קורע את המסכה מפניו, ונראה שהוא מתקשה לנשום. מומחים רפואיים ציינו כי נראה שהנשיא לשעבר משתמש בשרירי הצוואר שלו כדי לעזור לו לנשום, סימן קליני ידוע בקרב חולים המתקשים לנשום.

דבר נוסף המתגלה כיום הוא המאמצים העקשניים בקרב צוותו של הנשיא לשעבר להשיג לו קוקטייל נוגדנים של חברת רג'נרון, טיפול שלא אושר ע"י מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA). אחד מעורכי הדין של הנשיא, פטריק פילבין, התקשר לד"ר סטיבן האן, שעמד בראש ה-FDA באותה התקופה, ושאל אותו כיצד ניתן להעניק אישור זריז לשימוש בתרופה. חברת רג'נרון כבר הביעה את הסכמתה להליך, אמר פילבין להאן.

לאחר הליך אישור מהיר, שיוצא לפועל בדרך כלל עבור חולים סופניים, המוכנים לנסות תרופות או טיפולים שטרם אושרו להפצה כללית, הגיע קוקטייל הנוגדנים לבית הלבן. רק ימים לאחר מכן נודע כי הקוקטייל ניתן לנשיא דאז, וכי מנות נוספות נשלחו ויועדו לרעייתו, מלניה - שגם היא אובחנה כחולת קורונה - אך לפי דיווחים סירבה לטיפול הניסיוני. בסביבת הגברת הראשונה הכחישו את הדיווח.

בימים ובשבועות לאחר מכן, טען טראמפ כי קוקטייל הנוגדנים הציל את חייו. "אני ההוכחה שזה עובד", אמר הנשיא לשעבר לעוזריו. הנושא הפך לבדיחה בקרב גורמים רפואיים בסביבת הנשיא - ששאלו את עצמם מי יספר לנשיא שהוא למעשה ניסוי רפואי כושל, שכן מטרת הקוקטייל למנוע אשפוזים בקרב חולי קורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ