Ben Samuels
בן סמואלס

ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הרפואי הבכיר ביותר לנשיא ארה"ב, אומר שמבצע החיסון נגד קורונה של ישראל קבע תקדים ביחס להפצת חיסונים בעולם. "זו לא סתם מחמאה: ישראל עשתה את זה באמת נכון", אמר פאוצ'י בראיון ל"הארץ", "אבל גם עומדים לרשותה הרכיבים שפועלים לטובתה: הגודל הנכון, מערכת הבריאות הנכונה - כל אלה גורמים לה להצליח במבצע, ואכן הם עשו זאת היטב".

"יותר מ-80% קיבלו את המנה הראשונה של החיסון - בארה"ב אנחנו מדברים על 18%, זה הבדל עצום", הוסיף פאוצ'י, מומחה למחלות זיהומיות ואימונולוג המייעץ כעת לנשיא ג'ו ביידן במאבקה של ארה"ב במגפת הקורונה, והתייחס לנתון לפיו כ-85% מהישראלים בני ה-60 ומעלה קיבלו את המנה הראשונה של החיסון נגד קורונה. "למרות ההבדלים באוכלוסייה הישראלית, כשהישראלים צריכים להירתם למשימה, הם עושים זאת היטב". 

פאוצ'י עם הנשיא ביידן וסגניתו האריס בבית הלבן, בחודש שעברצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

פאוצ'י מציין שהמערכת הפוליטית האמריקאית, על האוטונומיה הרבה שיש למדינות השונות אל מול השלטון המרכזי, אינה מאורגנת בצורה שתקל על מבצע חיסון יעיל כמו זה הישראלי. "לארה"ב, ארץ שאני אוהב, יש מערכת שונה", הוא אומר. "מבחינות מסוימות זה טוב, אבל כשמולך עומד אויב משותף, יש דרכים מרובות לעשות דברים, וזו אחת הסיבות שלא הצלחנו כפי שאפשר היה להצליח עד כה".

פאוצ'י, שבמשך מרבית חודשי המגפה בארה"ב נאלץ להתמודד עם ממשל - ונשיא - שלא הקשיבו לאזהרותיו, דווקא אופטימי. הוא סבור שארה"ב פוסעת כעת לכיוון הנכון, אבל מודה שגודלה העצום של אוכלוסיית ארה"ב מעמיד קשיים שאינם קיימים בישראל. "כעת יש הרבה יותר שיתוף פעולה בין הממשל הפדרלי ובין המדינות, ויש לנו חיסונים מצוינים. הבעיה הגדולה היא שאנחנו ארץ ענקית, עם יותר מ-330 מיליון בני אדם. יש אצלנו פער אמיתי בין היצע וביקוש".

לדברי פאוצ'י, בגלל גודלה של ישראל והמסגרת השלטונית שלה "היא מובילה ביעילות בעולם. אחוז קריטי של האוכלוסייה בישראל כבר חוסן, כך שאנחנו מתחילים לראות השפעה של החיסון על התמותה ועל התחלואה. זה מה שאנחנו מקווים לעשות בחודשים הבאים: להגיע לכך שגם 70%-85% של האוכלוסייה האמריקאית תחוסן".

פאוצ'י מתחסן בחיסון נגד הקורונה, בחודש דצמברצילום: Patrick Semansky/אי־פי

מכיוון שישראל מקדימה את ארה"ב בפער עצום במבצע החיסון, היא מתמודדת עם סוגיות שבכלל לא עלו בארה"ב, כמו הדרת לא-מחוסנים מהמרחב הציבורי ומפעילויות מסוימות. פאוצ'י התייחס גם למורכבות הנושא הזה. "בארה"ב קשה מאוד להנחית הוראה מלמעלה, בגלל עצמאות המדינות", אומר פאוצ'י ומוסיף: "אנחנו גם מהססים אם בכלל לפגוע בבחירות האישיות של בני האדם, וקיים מתח בעניין זה. אבל לעתים, בעתות משבר, צריך להנחית הוראות מלמעלה. לכן, יש איזון בין פגיעה בזכויות האזרחים, דבר שאיש מעוניין בו, ובין האיום של האויב שאנחנו מתמודדים נגדו, ובמקרה זה - הנגיף".

צרות משותפות

אך דבר אחד משותף לישראל ולארה"ב בהתמודדתן עם המגפה: היחס המזלזל של קהילות דתיות מסוימות כלפי הנחיות הריחוק החברתי, כמו גם סירובן להתחסן. לפי נתוני משרד הבריאות הישראלי, כ-10% מהישראלים מעל גיל 60 לא קיבלו את המנה הראשונה של החיסון. בקרב החרדים בקבוצת גיל זו, שיעורם קופץ ל-30%.

תור לחיסון הקורונה בלוס אנג'לס, החודשצילום: Jae C. Hong/אי־פי

פאוצ'י מהסס לדבר על המצב בישראל, אך הוא מציין שזה בהחלט עלול להציף בעיה בארה"ב. "יהיה כמעט חצוף מצדי לדבר על הקהילה החרדית בישראל, אבל כמה מהקהילות החרדיות בניו יורק סירבו להתחסן ולהישמע להוראות", אומר היועץ הבכיר. "היתה לנו בעיה של התפרצות חצבת בצפון ניו יורק ב-2018. החרדים שם סירבו להתחסן, ורמת החסינות שלהם ירדה כל כך שכשהגיע תייר ישראלי שהיה חולה חצבת היתה שם התפרצות חמורה. כולם התחסנו רק כשניתנה הוראה מפורשת, ההתנגדות לחיסון היתה רבה".

פאוצ'י מודה שההתמודדות איננה קלה. "זה תלוי במטרה שלנגד עינינו", הוא אומר. "אם יש התפרצות חמורה, אדם נקנס אם הוא לא מתחסן. אבל מדובר בחופש האישי של כל אדם, ואנחנו לא רוצים להוסיף לבעיה הקיימת - הנגיף - בעיה נוספת - האכיפה. לעיתים, האכיפה יוצרת בעיה גדולה לא פחות מהבעיה המקורית".

מוקדם יותר השבוע קיבל פאוצ'י את פרס דן דוד הישראלי בזכות עבודתו בזמן מגפת הקורונה, ויקבל סכום של מיליון דולר. "פרס דן דוד הוא אחד הפרסים החשובים בעולם. להיבחר לפרס יוקרתי כזה על ידי חבר שופטים במדינה שיש בה מערכת אקדמית חזקה כל כך כמו ישראל זהו כבוד עצום", אומר פאוצ'י, "אני שמח מאוד שנבחרתי. אך למרבה הצער, בתקופה הזאת אני לא יכול לנסוע לישראל כדי לקבל את הפרס, אבל לדעתי נוכל לעשות זאת יפה באופן וירטואלי. אני מצפה בכליון עיניים לטקס בחודש מאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ