לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

קרול אנדרסון בילה את רוב חייו בדרום־מזרח טקסס, אזור שבו אסונות הטבע המפחידים ביותר הגיעו דווקא בעונת ההוריקנים. אולם בשבוע שעבר, אנדרסון בן ה-75 מצא את מותו באסון טבע שונה - גל הקור הקיצוני שהקפיא את טקסס והמדינות השכנות לה, וגרם לנפילת רשת החשמל במקומות רבים.

גופתו של אנדרסון נמצאה במכוניתו שחנתה לצד ביתו בעיר קרוסבי, מצפון־מזרח ליוסטון. בתו החורגת מניחה כי הוא הלך להביא מכל חמצן נוסף לאחר שזה שנעזר בו נותק מזרם החשמל ונהרס. אנדרסון, וטרן, הוא רק אחד מכ-60 קורבנות של הסופה המקפיאה בטקסס. בין סיבות המוות ניתן למצוא הרעלות פחמן חד־חמצני (הנפלט מתנורי חימום מסוימים המשתמשים בפחם), תאונות דרכים, טביעה, שריפות והיפותרמיה.

אוסטין, טקסס, השבועצילום: Montinique Monroe - AFP

בשיא הסערה, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. אתמול צומצם מספר זה לכ-165 אלף. גם זרם המים לבתים - שנותק גם הוא בשיא הסופה - טרם הושב למאות אלפי בתים. מאות אלפים נוספים התבקשו להרתיח את המים טרם השימוש.

בשל ממדי הפגיעה החריגים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אישר הערב (שבת) את ההכרזה על טקסס כאזור אסון. הכרזה זו תאפשר לממשל הפדרלי להזרים כספי סיוע למדינה, לפתוח מקלטים ולאשר פתרונות דיור זמניים, כמו גם לשפץ בתים ומבנים שניזוקו. ממשל ביידן עובד בשיתוף פעולה צמוד עם מושל טקסס, הרפובליקאי גרג אבוט, שלאחר הבחירות לנשיאות לא הכיר בניצחונו של ביידן. אבוט הודה לביידן על הסיוע, ואמר שזהו "צעד ראשון וחשוב".

עדויות של תושבי טקסס

ממדי הפגיעה בתושביה החלשים ביותר של טקסס מתבהרים רק בימים האחרונים. הפגיעה הוחמרה, ככל הנראה, בשל אי־המוכנות של טקסס להתמודד עם גל קור כל כך קיצוני, שמעולם לא נחווה באזור זה של ארה"ב. מארק הנרי, השופט המחוזי הנבחר של מחוז גלבסטון שבטקסס, אמר כי היה דואג לפינויים של התושבים הפגיעים ביותר לפני הסערה, אם היה יודע שבמהלכה תתנתק אספקת החשמל. לדבריו, חברת החשמל של טקסס התריעה רק מפני החשש לניתוקי חשמל קצרים, אוולם למעשה רוב התושבים נותרו ללא חשמל במשך 48 שעות לפחות. 

מזג האוויר פגע גם במאבק במגפת הקורונה. מהבית הלבן נמסר אתמול כי שישה מיליון חיסונים לא הגיעו ליעדיהם עקב סופות השלגים ברחבי המדינה. בתי החולים בטקסס התמודדו במהלך השבוע עם בעיות נוספות, כגון צנרת שקפאה והתפוצצה, ניתוקי אספקת חשמל ומחסור במים, שהקשו על טיפול במאושפזים.

גבר ביוסטון מנסה לחמם את רגליו ליד הגז, לאחר שביתו נותק מחשמל, השבועצילום: Ashley Landis/אי־פי

הרשויות באבילן דיווחו כי חולה מת במרכז הרפואי הנדריקס לאחר שלא קיבל את טיפול הדיאליזה שנזקק לו. לטיפול דיאליזה נדרשים כמויות גדולות של מים מטוהרים, אספקת חשמל וחימום. לדבריו של קנדה פלורס, מפקד יחידת כיבוי האש בעיר, לפחות ארבעה בני אדם מצאו את מותם במהלך הסופה. בין הקורבנות חסר בית שמת מחשיפה לקור, גבר בן 60 שנמצא מת בדירתו וקשישה בת 86 שנמצאה קפואה בחצר ביתה.

ממקומות אחרים במדינה דווח על קורבנות נוספים, בעיקר קשישים בודדים שחיים באזורים כפריים. אטנש מרשה, מהגרת אתיופית, מתה במכוניתה באוסטין, כשניסתה לטעון את הטלפון הנייד שלה. היא ישבה במכונית עם בן זוגה ושני ילדיהם, ושוחחה עם חברתה בטלפון. "היא ניסתה לשתות מים", אמר בן משפחתה של אטנש, שהוסיף כי היא אמרה לחברה שקשה לה לדבר, ושלאחר מכן לא ענתה לטלפון.

משאית בצדי הכביש בטקסס, השבועצילום: JOE RAEDLE - AFP

החברה ניסתה להתקשר למשטרת יוסטון, אולם לא ידעה מה כתובתה של אטנש. היא פנתה לפייסבוק, שם מצאה את קרוב המשפחה שהזעיק את המשטרה. השוטרים מצאו את המשפחה כולה במכונית, כשהאם ובתה בת ה-7 מתות. האב והבן, בן 8 בלבד, נמצאו מחוסרי הכרה ונאבקים על חייהם. הילד עדיין מאושפז בטיפול נמרץ. 

כריסטיאן פינדה הוא ילד נוסף שמצא את מותו בסערה. פינדה בן ה-11 נמצא מת במיטתו ביום שני בבוקר, בקראוון הקפוא שבו הוא חי עם משפחתו. החשמל בבית נותק בלילה, וההורים עם ילדיהם הצטופפו כולם בחדר השינה. הילד, בן למשפחה מהונדורס, קפא למוות. כעת משפחתו מנסה לגייס תרומות כדי להביא את גופתו לקבורה בארץ מולדתו. בתמונה שפורסמה עם הבקשה נראה ילד קטן, לבוש בקפוצ'ון אדום, עומד בשלג ומחייך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ