הבית הלבן: אנו שומרים את הזכות להטיל בעתיד סנקציות על יורש העצר הסעודי

בשיחה עם עיתונאים הבהירה דוברת הבית הלבן כי הממשל עשוי לנקוט עיצומים נגד בן סלמאן שנקבע כי הורה לרצוח את העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, "בזמן ובאופן שנמצא לנכון". חוקרת מטעם האו"ם: אסור לארה"ב לשתוק נוכח הפרשה. שגריר סעודיה באו"ם: "התיק נסגר!"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד בן סלמאן בריאד, שלשום

הבית הלבן הודיע היום (שני) כי הוא שומר לעצמו את הזכות להטיל סנקציות נגד יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בגין רצח העיתונאי ומתנגד המשטר ג'מאל חאשוק'ג'י. בסוף השבוע פרסם ממשלו של הנשיא האמריקאי, ג'ו ביידן, דו"ח מודיעיני לפיו בן סלמאן נושא באחריות לרציחתו של חאשוקג'י בעת שביקר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, באוקטובר 2018.

בשיחה עם עיתונאים אמרה דוברת הבית הלבן, ג'ן סאקי, כי "כפי שעשינו בעבר, תחת נשיאים דמוקרטים או רפובליקאים, איננו נוהגים להטיל סנקציות נגד מנהיגי מדינות שעמן יש לנו יחסים דיפלומטיים". סאקי הוסיפה כי ממשל ביידן יוכל להגיב, "בזמן ובאופן שנמצא לנכון".

משרד החוץ האמריקאי הודיע על עיצומים נגד בכירים סעודים בעקבות פרסום הדו"ח, לרבות אנשי כוח האבטחה האישי של יורש העצר — שנקבע כי לקחו חלק ברצח העיתונאי. אולם, בממשל ביידן אמרו כי ימנעו מלנקוט צעדים ישירות נגד בן סלמאן, בשל חשיבותם האסטרטגית של היחסים עם ארמון המלוכה בריאד.

היום הודיע משרד החוץ על הטלת עיצומים נגד אזרח סעודי נוסף, שהתווסף לרשימת 76 תושבי הממלכה שעליהם הוטלו הגבלות לאחר פרסום הדו"ח — אך הבהיר כי זהותם של אלה לא תיחשף. עוד נמסר כי וושינגטון קראה לריאד לפרק את "יחידת ההתערבות המהירה", כוח האבטחה האישי של בן סלמאן. במשרד הוסיפו כי הם "מתמקדים בהתנהלותה של סעודיה בעתיד" וכי נעשו פניות לממלכה להסיר הגבלות תנועה שהוטלו על אסירים פוליטיים ששוחררו מהכלא, וכן לשחרורם של כאלה שעדיין כלואים.

רשת CNN דיווחה היום כי שלושה שמות של אזרחים סעודים שנכללו בדו"ח הוסרו ממנו. לפי הדיווח, גרסה חדשה של הדו"ח הועלתה לאתר משרד מינהל המודיעין הלאומי בארה"ב והשמות הוסרו ממנה. בתגובה לרשת נמסר כי שמותיהם של השלושה לא היו אמורים להיכלל בגרסת הדו"ח שפורסמה בסוף השבוע.

זמן קצר לאחר דבריה של סאקי, שגריר סעודיה באו"ם עבדאללה אל־מועלימי מסר כי בן סלמאן "קיבל באומץ אחריות מוסרית" לפרשה ואף פעל להעמיד לדין את האחראים לרצח. בחשבון הטוויטר שלו כתב אל־מועלימי עוד כי יורש העצר "התחייב לערוך רפורמה בארגוני המודיעין בממלכה". לדבריו, הדו"ח מבוסס על הערכות והסקת מסקנות ולכן "אינו מספק משהו הקרוב להוכחה מעבר לכל ספק של ההאשמות" כלפי בן סלמאן. "התיק נסגר! הגיע הזמן שנמשיך הלאה ונדון בבעיות רציניות בזירה העולמית", הוסיף השגריר.

ב–2019 הודיע בן סלמאן כי הוא "מקבל אחריות מלאה" למותו של חאשוקג'י, אך הכחיש כי הורה על רציחתו. בשנה שעברה גזר בית משפט בריאד עונשי מאסר על שמונה אזרחים סעודים בגין מעורבות ברצח, מבלי שחשף את זהותם. עונשם של חמישה אחרים שנידונו תחילה לעונשי מוות הומתק והומר ב–20 שנות מאסר.

קלמר משתתפת מרחוק במסיבת עיתונאים בז'נווה, היוםצילום: HANDOUT - AFP

"הטלת אחריות ללא סנקציות – מסוכנת"

אנייס קלמר, מומחית מטעם האו"ם לענייני רציחות והוצאות להורג המנוגדות לדין הבינלאומי, מתחה היום ביקורת על כך שוושינגטון נמנעה מלהטיל סנקציות על בן סלמאן עם פרסום הדו"ח. לדבריה, הימנעות מסנקציות על יורש העצר לצד הפניית אצבע מאשימה ישירות כלפיו ברצח "היא מסוכנת ביותר" ומתפרשת כאמירה "אנחנו מכירים באשמתך, אבל לא נעשה דבר. אנא המשך במעשיך כאילו לא אמרנו כלום".

קלמר אמרה את הדברים במסיבת עיתונאים שבה הציגה ממצאי בדיקה ראשונית בנוגע להרעלתו של מנהיג האופוזיציה הרוסי, אלכסיי נבלני, בקיץ האחרון. בסוף 2018 הובילה קלמר חקירה של האו"ם בנושא רצח חאשוקג'י, שהצביעה גם כן על אחריותו של בן סלמאן. במסיבת העיתונאים היום היא שבה על קריאתה להטיל סנקציות אישיות נגדו.

לדבריה, הדו"ח שנחשף בסוף השבוע "הכיל מעט מדי מידע והיה מאכזב". היא הוסיפה כי היא מצפה שממשל ביידן יפרסם מידע נוסף בנושא ואמרה כי "יש כל כך הרבה דברים שהממשל האמריקאי יכול לעשות. הדבר היחיד שהוא אינו רשאי לעשות הוא לקבל בשתיקה את הממצאים המודיעיניים ולא לעשות דבר בעקבותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ